Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Top 10 atrakcji Chorwacji - musisz je zobaczyć

Nie ma na świecie miejsc podobnych do Chorwacji. To niezwykłe państwo kusi więc swoim pięknem i atrakcjami z pierwszego zdarzenia, które zdecydowanie warto odwiedzić. Zobacz przygotowane przez nas TOP 10 atrakcji Chorwacji i spraw sobie najpiękniejsze wakacje, które zapamiętasz do końca życia. Przygoda w Chorwacji czeka!

Stare Miasto w Dubrowniku - atrakcje w Chorwa

Stare Miasto w Dubrowniku - atrakcje w Chorwa

Wakacje w Chorwacji z pewnością zapamiętasz dzięki swojej gościnności i naturalnego piękna, z tysiącami miejsc wartych odwiedzenia. Od niezwykłych miast po zapierające dech w piersiach Parki Narodowe... Na miejscu zdecydowanie jest w czym wybierać! Aby jak najlepiej wykorzystać swoją podróż do tego pięknego kraju, koniecznie zapoznaj się z przygotowaną przez nas listą najlepszych atrakcji w Chorwacji.

Stare Miasto w Dubrowniku

Wizyta w Dubrowniku to obowiązkowy punkt wyjazdu do Chorwacji. Dubrownik, najbardziej efektowne miejsce turystyczne w Chorwacji, wpisany został nawet na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdecydowanie koncentruje się on na wspaniałym obszarze Starego Miasta, zawartym w solidnych średniowiecznych murach obronnych.

Każde pierwsze zwiedzanie miasta powinno rozpocząć się od spaceru po murach Starego Miasta. Te solidne stare mury obronne (cały obwód mierzy dwa kilometry) obejmują fortece, wieże i armaty. Na miejscu polecamy zaopatrzyć się w tzw. Dubrovnik Pass (w tej samej cenie, co jeden bilet na zwiedzanie murów), który otworzy drzwi do wielu najważniejszych atrakcji.

Stare Miasto w Dubrowniku przypomina żywe muzeum. Co ciekawe, to właśnie tu nakręcono niektóre sceny Gry o Tron HBO i Gwiezdnych Wojen: Ostatniego Jedi.

Na Stare Miasto najłatwiej dostać się przez słynną Bramę Pile, czyli jedną z najbardziej imponujących budowli w mieście. Z wysokości murów można podziwiać niesamowite widoki na dachy Starego Miasta i lśniące Morze Adriatyckie.

Przejażdżka kolejką linową w Dubrowniku

Przejażdżka kolejką linową w Dubrowniku - atr

Przejażdżka kolejką linową w Dubrowniku - atr

Jednym z najlepszych sposobów na zobaczenie Dubrownika jest… wskoczenie na pokład kolejki linowej. Trasa kolejki linowej w Dubrowniku biegnie w górę wzgórza Srd, a w pogodny dzień można zobaczyć prawie 50 kilometrów w oddali. Cała podróż trwa mniej niż 10 minut. Na górze warto zwiedzić XIX-wieczną Twierdzę Cesarską lub zjeść posiłek w restauracji z widokiem na Stare Miasto.

Należy jednak pamiętać, że kolejka do kolejki linowej może być dość długa - szczególnie w sezonie.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich - atrakcje w

Park Narodowy Jezior Plitwickich - atrakcje w

Najczęściej odwiedzana śródlądowa atrakcja Chorwacji, Park Narodowy Jezior Plitwickich (Nacionalni park Plitvicka jezera) obejmuje strome zalesione wzgórza otaczające 16 szmaragdowoniebieskich jezior połączonych szeregiem grzmiących wodospadów.

Dzięki bujnej, dziewiczej przyrodzie park jest rajem dla dzikich zwierząt, w tym wilków i niedźwiedzi (choć są one płochliwe, więc nie musimy się ich obawiać), a także sów, orłów i sokołów. Na obrzeżach parku znajduje się kilka hoteli, w których można przenocować. Plitwice można odwiedzić podczas zorganizowanych wycieczek autobusowych z Zagrzebia i Zadaru.

Jeśli planujesz zwiedzanie bez przewodnika, pamiętaj, aby zarezerwować bilety z wyprzedzeniem - jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna, którą odwiedza ponad milion osób rocznie.

Miasto Hvar

Miasto Hvar - atrakcje w Chorwacji

Miasto Hvar - atrakcje w Chorwacji

Wielu turystów odwiedza Chorwację, aby odkrywać błogie wyspy Dalmacji, z których najmodniejszą jest Hvar. Warto wiedzieć, że modne miasto Hvar jest domem dla niektórych z najlepszych hoteli w kraju i najlepszych restauracji serwujących owoce morza.

Pochodzące z czasów panowania weneckiego, wolne od samochodów Stare Miasto składa się z przestronnego głównego placu z widokiem na XVI-wieczną katedrę, urokliwego portu rybackiego i twierdzy na wzgórzu.

Hvar jest też popularne wśród żeglarzy i celebrytów, a także podróżników, którzy przyjeżdżają tu, aby cieszyć się plażami i sportami wodnymi. Na miejsce z łatwością można dostać się też promem ze Splitu.

Rovinj

Rovinj - atrakcje w Chorwacji

Rovinj - atrakcje w Chorwacji

Położone w północno-zachodniej Chorwacji, na półwyspie Istria, nadmorskie miasteczko Rovinj z czasów weneckich słynie z pastelowych domów otaczających port rybacki i kościółkiem na wzgórzu ze starą dzwonnicą.

Oprócz pobliskich kamienistych plaż, główną atrakcją turystyczną jest Batana Eco-Museum nad brzegiem morza. Znajduje się tu również wiele najwyżej ocenianych hoteli, ekskluzywnych restauracji serwujących owoce morza i galerii sztuki. Nie przegap też plaż otaczających Rovinj!

Miejscowi mówią dialektem, który miesza zarówno język chorwacki, jak i włoski. Najbliższe lotnisko znajduje się w Puli.

Rzymska Arena w Puli

Rzymska Arena w Puli - atrakcje w Chorwacji

Rzymska Arena w Puli - atrakcje w Chorwacji

Położone na wybrzeżu Adriatyku w popularnym chorwackim regionie Istria, historyczne miasto Pula zdecydowanie warte jest uwzględnienia w planie podróży. Oprócz pięknego nadmorskiego otoczenia, w tym wielu słonecznych plaż, Pula znana jest z dobrze zachowanej rzymskiej architektury.

Spośród licznych przykładów rzymskich budynków, żaden nie jest tak imponujący, jak Pula Arena (Pulska Arena). Zbudowany około I wieku przez cesarza Wespazjana, jest jednym z największych zachowanych rzymskich amfiteatrów, z którym rywalizuje tylko jego słynny kuzyn, Koloseum w Rzymie.

Pula może poszczycić się również innymi rzymskimi budowlami, jak choćby Forum Romanum, czyli dobrze zachowany starożytny plac, który przez wieki był w centrum życia miasta. Znajduje się tu również Świątynia Augusta (Augustov Hram) - doskonale zachowana konstrukcja kolumnowa ze wspaniale zachowaną kolekcją rzymskich rzeźb.

Miasto Korcula

Miasto Korcula - atrakcje w Chorwacji

Miasto Korcula - atrakcje w Chorwacji

Miasto Korcula, główna osada na wyspie o tej samej nazwie w południowej Dalmacji, znajduje się na niewielkim półwyspie. Chronione średniowiecznymi murami i wieżami, pozbawione samochodów kamienne alejki zdecydowanie zachęcają do odwiedzin. Korcula - pełna wielowiekowych kamiennych budynków arystokratycznych - została zbudowana w czasach, gdy wyspa znajdowała się pod panowaniem weneckim. Do najważniejszych atrakcji należy dom Marco Polo, o którym mówi się, że jest miejscem narodzin słynnego XIII-wiecznego odkrywcy.

Park Narodowy Mljet

Park Narodowy Mljet - atrakcje w Chorwacji

Park Narodowy Mljet - atrakcje w Chorwacji

Jedna trzecia zachodniej części wyspy Mljet została uznana za park narodowy. W dużej mierze pokryty gęstym lasem, koncentruje się na dwóch połączonych ze sobą turkusowych jeziorach słonowodnych, z których jedno ma wysepkę zwieńczoną XII-wiecznym klasztorem benedyktynów.

Popularny wśród miłośników przyrody, park oferuje wiele atrakcji, w tym odkrywanie licznych ścieżek biegnących przez lasy. Istnieje również dziewięciokilometrowy szlak biegnący wokół jezior, co czyni go idealnym miejscem na spacery lub jazdę na rowerze górskim. Obszar ten jest również popularny do pływania i aktywności takich jak kajakarstwo (kajaki można wypożyczyć na miejscu).

Na Mljet można dotrzeć promem lub katamaranem z Dubrownika.

Trogir

Trogir - atrakcje w Chorwacji

Trogir - atrakcje w Chorwacji

Powszechnie uważane za jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia na spektakularnym chorwackim wybrzeżu Dalmacji, atrakcyjne nadmorskie miasto Trogir jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia.

Od historii Starego Miasta po naturalnie piękne plaże Ciovo - wyspy po drugiej stronie wody od Starego Miasta – na miejscu nie ma miejsca na nudę. Stare Miasto w Trogirze to miejsce, w którym naprawdę żyje magia. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, miasto oferuje turystom niekończące się atrakcje.

Dzięki starannemu zachowaniu wielu starych budynków, miejsce to co roku przyciąga zarówno pasjonatów historii, jak i poszukiwaczy przygód. Przykłady eleganckiej architektury romańskiej i renesansowej można zobaczyć wszędzie wzdłuż średniowiecznych ulic miasta lub wzdłuż atrakcyjnej nadmorskiej promenady. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują katedra w Trogirze (katedra św. Wawrzyńca) czy pałac Cipiko.

 

Pozwól oczarować się przepięknej Chorwacji i jej unikalnym atrakcjom i zafunduj sobie wakacje, które zapamiętasz do końca życia! Niezależnie od tego, czego szukasz, z pewnością znajdziesz to w Chorwacji. Raj dla historyków, plażowiczów, poszukiwaczy przygód czy imprezowiczów – Chorwacja czeka!

Podsumowanie

  • Stare Miasto w Dubrowniku, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oferuje spacery po średniowiecznych murach i jest miejscem kręcenia scen Gry o Tron oraz Gwiezdnych Wojen.
  • Przejażdżka kolejką linową w Dubrowniku umożliwia podziwianie miasta z góry Srd, oferując widoki na Stare Miasto i Morze Adriatyckie.
  • Park Narodowy Jezior Plitwickich przyciąga swoimi szmaragdowoniebieskimi jeziorami i grzmiącymi wodospadami, będąc domem dla dzikiej fauny.
  • Miasto Hvar jest znane z luksusowych hoteli, restauracji serwujących owoce morza i historycznego Starego Miasta pochodzącego z czasów weneckich.
  • Rovinj, położone na półwyspie Istria, zachwyca pastelowymi domami, portem rybackim i Batana Eco-Museum.
  • Rzymska Arena w Puli stanowi przykład dobrze zachowanej rzymskiej architektury, będąc jednym z największych zachowanych rzymskich amfiteatrów.
  • Miasto Korcula oferuje wizytę w domu Marco Polo i jest pełne kamiennych alejek chronionych średniowiecznymi murami.
  • Park Narodowy Mljet kusi gęstymi lasami, turkusowymi jeziorami i klasztorem benedyktynów na wyspie, będąc idealnym miejscem na kajakarstwo i spacery.
  • Trogir, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oferuje elegancką architekturę romańską i renesansową oraz atrakcyjne plaże Ciovo.

21.02.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.