Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Świetne warunki na wiosenne szusowanie na Słowacji

Święta wielkanocne w Tatrach Wysokich i Niskich pod znakiem narciarstwa. Warunki na stokach poprawiły nie tylko ostatnie opady śniegu, ale także techniczne naśnieżanie w najniższych partiach ośrodków. Wielkanocną atmosferę umilą liczne imprezy i wydarzenia.

Marcowe ochłodzenie, któremu towarzyszyły opady śniegu, przyniosło do tej pory od 20 do 30 cm świeżego śniegu w Tatrach Wysokich i Niskich. Równocześnie z nadejściem chłodu we wtorek po południu zaczęły naśnieżać także największe słowackie kurorty.

Góry śniegu na Tatrzańskiej Łomnicy i Chopoku

– Chcemy tak przygotować stoki, abyśmy mogli być pewni wysokiej jakości jazdy na nartach nawet w dni wielkanocne. W wyższych partiach wciąż mamy względnie wystarczającą ilość śniegu, ale dodaliśmy trochę więcej śniegu na stokach, aby zapewnić jak najlepszą wiosenną jazdę na nartach – powiedział dyrektor ośrodka górskiego Wysokie Tatry Dušan Slavkovský.

Obecnie na stokach w Tatrach Wysokich i Jasnej leży mieszanka śniegu technicznego i naturalnego od pół metra do 2 metrów.

Orawa – Tatry Zachodnie też kręci

Orawski ośrodek Roháče-Spálená nadal działa. Dzięki położeniu u podnóża Tatr Zachodnich i wysokości nad poziomem morza zawsze mają wystarczającą ilość śniegu i witają wszystkich narciarzy, którzy kochają wiosenną jazdę na nartach pełną śniegu i słońca. Warto też odwiedzić lokalne imprezy, ponieważ słowacka Orawa utrzymuje zwyczaje i tradycje ludowe na niepowtarzalnym poziomie.

„Dzień szaleńców” czyli z górki do basenu

W Jasnej-Chopok ochłodzenie i świeży śnieg sprawiły, że warunki na stokach przypominały grudniową lub styczniową pogodę na wyższych wysokościach, a nie koniec marca.

– Aby dodać szaleństwa, właśnie dzisiaj rozpoczęliśmy budowę basenu na Białej Púti na weekendową adrenalinową imprezę Red Bull Jump&Freeze, która po 20 latach wraca na Słowację – dodał Jiří Trumpeš, dyrektor ośrodka Chopok-Jasna.

„Dzień szaleńców“ ściąga pod Chopok ekipy w strojach przebierańców, zjeżdżających ze stoku na różnych zbudowanych przez siebie środkach transportu z końcowym skokiem do basenu.

Wielkanoc na Liptowie

Region Liptów, do którego należy także największy słowacki ośrodek zimowy Chopok-Jasná, przygotowuje dla gości szereg wiosennych atrakcji. Wielkanoc na Liptowie będzie szalona, ​​smaczna, tradycyjna, ale też naznaczona świetną jazdą na nartach.

– Podstawą Wielkanocy na Liptowie jest różnorodność oferty. Niezależnie od tego, czy jesteś narciarzem, miłośnikiem tradycji, pysznego jedzenia, źródeł termalnych, czy gościem szukającym relaksu lub rozrywki, mamy coś dla każdego. Od okolic Rużomberka po Podbańską będzie w czym wybierać – zachęca dyrektor Lokalnej Organizacji Turystyki REGION LIPTOV Darina Bartková.

Imprezy w miasteczkach i na stokach

W centrum Liptowskiego Mikulasza staną stoiska rzemieślnicze, warsztaty twórcze i program muzyki ludowej, a w kościele św. Piotra z Alkantary słowami – zespół muzyczny Cesta to Emmaus. W przedłużony weekend wielkanocny warto również odwiedzić autentyczne wnętrza Muzeum Wsi Liptowskiej w Pribylinie, gdzie będzie można zobaczyć między innymi pokaz strzyżenia owiec, ubijania masła, przygotowywania wiosennych zup i specjałów wielkanocnych.

W Jasnej w sobotę 8 kwietnia na narciarzy czeka Ratrage stage na Priehybie, czyli zabawa z DJem. Dla miłośników dobrego jedzenia przygotowano „Chopok smaków” z doskonałą kolacją w Rotundzie pod Chopokiem. Wiele zależy od pogody, ale jeśli dopisze, na panoramicznym tarasie na wszystkich czeka porządny wielkanocny grill.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.