Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Sri Lanka – kiedy jechać, popularne atrakcje 

Sri Lanka nazywana bywa łzą Indii i stanowi niezwykle piękny, orientalny kraj, który potrafi zachwycić. Kolonialne miasta, zapach lotosu i kadzideł w świątyniach, niesamowite parki narodowe oraz ogrom smaków, zapachów i doznań sprawia, że można tutaj spędzić niezapomniane wakacje. Zwłaszcza, że na odwiedzających czeka tutaj także piękno oceanu, najlepsza herbata na całym świecie oraz wspaniała kuchnia. Kto raz tutaj dotrze, chce wrócić znowu.

Sri Lanka - wakacje

Sri Lanka - wakacje

Popularne atrakcje na Sri Lance

Popularne atrakcje na Sri Lance

Popularne atrakcje na Sri Lance

Sri Lanka posiada w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ogromna Lwia Skała, która wyłania się z dżungli. Miejsce to stanowiło niegdyś wspaniałą bazę do stworzenia warowni, a powstało z czynnego kiedyś wulkanu. Lwia Skała, czyli Sigiriya została wpisana w XIX wieku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Można na nią wejść dzięki dość stromym stopniom, na których warto być ostrożnym. Odpoczynek czeka na platformie lwa, na której można zobaczyć dwie ogromne łapy tego zwierzęcia, a kiedyś była tutaj także jego paszcza. Będąc już na samej górze można rozkoszować się zapierającymi dech w piersiach widokami, które na długo pozostają w pamięci.

Zaplanuj wakacje marzeń

na Sri Lance


Sprawdź oferty

Dawne stolice - Anuradhapura oraz Polonnaruwa

Anuradhapura oraz Polonnaruwa (Sri Lanka)

Anuradhapura oraz Polonnaruwa (Sri Lanka)

Kolejną atrakcją, której nie można ominąć będąc na Sri Lance jest zobaczenie ruin jej dawnych stolic, czyli Anuradhapury oraz Polonnaruwy. Anuradhapura była pierwszą stolicą kraju, w której kwitło życie. To tutaj można odnaleźć najstarszą roślinę na świecie, która powstała ze szczepu świętego drzewa Bodhi, podarowanego królowi przez mniszkę - jak podaje legenda. Taki był początek tego miasta, którego teren zajęty został ostatecznie przez dżunglę. Najlepiej zwiedzać to miejsce samochodem, na rowerze czy tuk tukiem, bo jest naprawdę okazałe. Zachowało się tutaj wiele zabytkowych miejsc, takich jak klasztory, czy świątynie, a w nich niezwykłe zdobienia, malunki i rzeźby.

Polonnaruwa natomiast była kiedyś letnią rezydencją króla i po upadku pierwszej stolicy państwa zaczęła pełnić nadrzędną funkcję na wyspie. Można tu obecnie podziwiać ogromne posągi Buddy, stupy, czy wspaniale rzeźbione klasztory. Polonnaruwa, podobnie jak Lwia Skała, została wspiadana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oprócz zabytkowych budynków warto tutaj także zwiedzić muzeum archeologiczne, w którym czekają odnalezione wśród ruin przedmioty.

Morze, safari oraz herbata

Wakacje na Sri Lance

Wakacje na Sri Lance

Sri Lanka to także mniejsze miasteczka, takie jako nadmorskie Galle z przepiękną starówką, kolonialnymi domami z czerwoną dachówką, czy wspaniałymi kościołami. Można tutaj zatrzymać się w jednym z odnowionych hoteli, czy też podziwiać rezydencje posiadające swoje historie. Galle to także pastelowe, pełne uroku uliczki, ciekawe muzea oraz niezwykła architektura. Warto spędzić tutaj chociażby jeden dzień, by móc nacieszyć się tym miejscem i odwiedzić jedną z tutejszych kawiarni, by skosztować najlepszej kawy, czy herbaty. 

Wakacje na Sri Lance to także okazja do tego, by wybrać się na safari i zobaczyć słonie. W tym celu warto udać się nad jezioro Minneriya, gdzie żyje ich nawet około trzystu i będą wręcz na wyciągnięcie ręki. Oczywiście jeśli zarezerwuje się przejażdżkę w jeepie z przewodnikiem. Warto być tutaj w czasie pory suchej, czyli w okresie od maja aż do września, bo łatwiej jest wtedy zobaczyć zwierzęta dzięki skąpej roślinności, a z powodu braku wody - słonie licznie zbierają się przy jeziorze. 

Wspaniałą atrakcję jest również możliwość zobaczenia tego, jak uprawia się na Sri Lance herbatę. Warto pospacerować po plantacji i posmakować różnych gatunków herbaty, by rzeczywiście poznać skarby tego kraju. To ciekawe, że o smaku tego trunku decyduje to, na jakiej rośnie wysokości. Niektóre z maszyn zaś, które przetwarzają liście mają nawet po sto lat.

Sport i plaża na Sri Lance

Sport i plaża na Sri Lance

Sport i plaża na Sri Lance

Sri Lanka to także sporty wodne. W Mirissie czeka niezwykle urokliwa, piaszczysta plaża, która stała się bardzo znana wśród miłośników surfingu. Można tutaj liczyć na duże fale, zwłaszcza w porze deszczowej, a dokładniej w okresie od listopada aż do marca. Najlepszą porą dnia zaś na uprawianie tego sportu to wczesny poranek oraz późne popołudnie. Można tutaj zarówno rozpocząć swoją przygodę z surfingiem, jak i świetnie się bawić będąc doświadczonym w tym temacie. Dodatkowo Mirissa to idealne miejsce na wędkowanie, snorkeling, czy też zachwycanie się delfinami i wielorybami.

Sri Lanka jest również idealna dla miłośników trekkingu. I chociaż najbardziej znana góra w tym kraju, czyli Adam’s Peak ma tylko 2243 m n.p.m., to jednak zachwyca nie tylko swoim pięknem, ale także legendą. Podobno właśnie tutaj w świątyni na samym szczycie można znaleźć wgłębienie w skale, które ma być odciskiem stopy samego Buddy, Mahometa, Śiwy lub biblijnego Adama - w zależności od religii można usłyszeć różne wersje. Niewątpliwie jednak widok z tego miejsca zapiera dech w piersiach - zwłaszcza o wschodzie słońca.

Głęboko się zrelaksować można natomiast na niezwykłych plażach Tangalle, miasteczka, które rozciąga się na południowym wybrzeżu. Plaże te nie przyciągają miłośników kąpieli wodnych przez duże fale i skały, jednakże wspaniale nadają się do zacisznego odpoczywania i przyglądania się jak wylęgają się żółwie. Te ostatnie można zaobserwować na Rekawa Beacg od kwietnia aż do września, kiedy to składają jaja. 

Kiedy najlepiej wybrać się na Sri Lankę?

Kiedy najlepiej wybrać się na Sri Lankę?

Kiedy najlepiej wybrać się na Sri Lankę?

Sri Lanka to niesamowity kraj, pełen atrakcji. Wyspa ta znajduje się w strefie klimatu podrównikowego, jednakże nie występuje tutaj jedna pora sucha dla całego kraju. Nawiedzają ja dwa monsun - zimowy, który wieje w okresie od listopada do kwietnia, co oznacza, że jest to idealny czas na przyjazd na południową część wyspy, oraz letni - monsun tej wieje od maja aż do października. Wtedy warto odwiedzić wschodnią część wyspy. Najcieplej jest na Sri Lance w lutym, marcu i kwietniu, choć woda wciąż ma wysoką temperaturę także w czerwcu. Najwięcej godzin słonecznych na wyspie zaś odnotowano w takich miesiącach jak lipiec, listopad oraz grudzień.

Podsumowanie

 • Lwia Skała (Sigiriya)

  • Ogromna skała wyłaniająca się z dżungli, pozostałość po wulkanie.
  • Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
  • Dostępna dzięki stromym stopniom.
  • Na platformie można zobaczyć ogromne łapy lwa.
  • Zapierające dech w piersiach widoki z góry.
 • Dawne stolice: Anuradhapura i Polonnaruwa

  • Anuradhapura to pierwsza stolica z najstarszym drzewem świata z legendy.
  • Zabytki takie jak klasztory, świątynie oraz rzeźby.
  • Polonnaruwa to była letnia rezydencja króla z posągami Buddy, stupami i klasztorami.
  • Obie stolice są na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
 • Morze, safari i herbata

  • Miasteczko Galle z starówką, kolonialnymi domami i kościołami.
  • Safari nad jeziorem Minneriya z możliwością obserwacji słoni.
  • Zwiedzanie plantacji herbaty i degustacja.
 • Sport i plaża

  • Mirissa to popularne miejsce dla surferów.
  • Idealne dla miłośników trekkingu z miejscem takim jak Adam’s Peak.
  • Plaże Tangalle doskonałe do obserwacji żółwi.
 • Kiedy odwiedzić Sri Lankę?

  • Dwie pory monsunowe: zimowa (od listopada do kwietnia) i letnia (od maja do października).
  • Idealny czas dla południowej części w okresie zimowym, dla wschodniej w letnim.
  • Najcieplej w lutym, marcu i kwietniu.
  • Najwięcej godzin słonecznych w lipcu, listopadzie i grudniu.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.