Sigiriya - 8 cud świata, który czeka na Sri Lance
Jedną z najsłynniejszych atrakcji Sri Lanki jest niewątpliwie niezwykła Lwia Skała, czyli Sigiriya. Bywa ona nazywana 8 cudem świata. Można tutaj zobaczyć wspaniały kompleks pałacowy, którego początki sięgają V wieku. Znajduje się on na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Poza tym w rejonie tym czeka naprawdę wiele niezwykłych miejsc, które koniecznie trzeba zwiedzić będąc tutaj na wakacjach.
Spis treści:
- Z czego słynie Sigiriya
- Skąd nazwa Sigiriya, czyli Lwia Skała
- Ile się wchodzi na Lwią Skałę
- Sigiriya - krótka historia Lwiej Skały
- Królewskie Ogrody na Sigiriya oraz malowidła konkubin
- Lustrzana Ściana na Sigiriya
- Wspaniała Platforma Lwa oraz ruiny górnego pałacu
- Praktyczne informacje dla turystów odwiedzających Sigiriya
- Podsumowanie
Co warto wiedzieć o Sigiriya oraz co czeka turystów pragnących odwiedzić ten zakątek świata? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się poniżej.
Z czego słynie Sigiriya
Sigiriya to niewątpliwie wyjątkowe miejsce. Znajdujący się tutaj pałac bowiem został wzniesiony na olbrzymiej, 200-metrowej wulkanicznej skale. Powstała ona z zastygniętej magmy. Kiedyś zakątek ten otoczony był wulkanem, który później się zapadł. I właśnie ta ciekawa lokalizacja zainteresowała architektów króla Kasjapy, którzy zaprojektowali dwa pałace - jeden na skale, a jeden pod nią. W czasie pory suchej korzystano z pałacu na dole, było tu bowiem chłodniej i przyjemniej. Poza tym król posiadał w nim również wspaniałe naziemne baseny, idealne dla ochłody. W czasie pory deszczowej zaś korzystano z pałacu na skale.
Obecnie Sigiriya nadal zachwyca i słynie nie tylko z zapierających dech w piersiach widoków, lecz także z ciekawej architektury oraz interesującej historii.
Skąd nazwa Sigiriya, czyli Lwia Skała
Nazwa Sigiriya najprawdopodobniej wywodzi się od słów “singhi giri”, które można przetłumaczyć jako “lwia skała”. Odnosi się ona do wykutej w skale paszczy lwa i jego pazurów, które w całości przypominają olbrzymiego króla zwierząt. Lew jest niezwykle istotny w historii kraju i ma związek z mieszkańcami Sri Lanki zwanymi Syngalezi, którzy byli potomkami bengalskiej księżniczki oraz lwa. Dla samego króla Kasjapy zaś stanowił on symbol siły i miał za zadanie chronić przed napaścią ze strony wrogich oddziałów.
Ile się wchodzi na Lwią Skałę
Lwia Skała, czyli Sigiriya ma ponad 200 metrów wysokości, należy się więc przygotować na to, że wchodząc na nią można się naprawdę zmęczyć. Na odwiedzających czeka tutaj aż 1200 schodów. Pokonanie ich może zająć od półtorej do nawet 3 godzin i stanowi niemałe wyzwanie zwłaszcza dla osób, które obawiają się wysokości. Na Lwią Skałę można wchodzić od 7:00 rano aż do 17:30.
Przed wejściem na samą górę warto zwrócić uwagę na atrakcje znajdujące się w bocznych alejkach. Kierując się za mijanymi fontannami w lewo można zobaczyć ciekawą skałę, na której widnieją namalowane wizerunki kobiet, choć już bardzo wytarte. Idąc dalej po schodach można dostrzec kaskadowe ogrody, a następnie galerię z freskami.
Co ciekawe inna jest droga wejścia na Lwią Skałę, a inna zejścia z niej. Schodząc można dostrzec skałę o kształcie kobry, a także wiele interesujących tronów i sal.
Sigiriya - krótka historia Lwiej Skały
Kompleks pałacowy Sigiriya powstał za sprawą króla Kasjapa, który żył w V wieku n.e. na wyspie Cejlon. Jako syn z nieprawego łoża chciał zostać władcą poprzez zabicie swojego ojca i wypędzenie brata, który miał przejąć władzę. Jednakże po pozbyciu się najbliższych wciąż obawiał się, że prawowity następca tronu wróci, dlatego zadecydował, że przeniesie się do Sigirii, w której kazał zbudować niezwykły kompleks pałacowy.
Gdy brat króla wrócił z wygnania posiadał już liczną armię i znaczną przewagę nad Kasjapą. To podobno skłoniło króla do samobójstwa. Jego brat zaś nie chciał zamieszkać w Sigiri poniewaz uznał iż utrzymanie wszystkiego, co tam zastał kosztowałoby go zbyt wiele.
Kompleks pałacowy pozostał bez opieki. To sprawiło, że popadł w ruinę, a następnie stał się monastyrem buddyjskim, by od XVI wieku znów zostać zapomnianym. Obecnie prowadzone są tu przeróżne badania, by odkryć przeszłość tego miejsca i dowiedzieć się o nim jak najwięcej.
Królewskie Ogrody na Sigiriya oraz malowidła konkubin
Sigiriya była niegdyś niezwykłym miejscem, pełnym przepychu. W fosie, która otacza kompleks pałacowy miały pływać krokodyle, a w dolnym pałacu prawdopodobnie mieszkało około pięciuset konkubin króla. Tutaj także znajdowały się kiedyś ogromne baseny, salony piękności oraz przepastne ogrody. Według archeologów należały one do najstarszych, zaprojektowanych przez ludzi zespołów ogrodowych na świecie.
W niedużej jaskini zaś można zobaczyć malowidła konkubin, które miały w przeszłości zakrywać całą ścianę. Obecnie jednak znajdują się jedynie w małej grocie, do której nie dotarli buddyści, którzy prawdopodobnie usunęli resztę zdobień, podobnie jak słońce, czy erozja i deszcz.
Lustrzana Ściana na Sigiriya
Ciekawym miejscem na Sigiriya jest także tak zwana Lustrzana Ściana. Ma ona aż 3 metry wysokości i podobno kiedyś była tak dokładnie wypolerowana, że można było w niej dostrzec to co znajdowało się na przeciwległej skale. Najpiękniej zaś miało tutaj być w czasie, gdy zachodziło słońce.
Inna teoria jednak mówi, że było to raczej miejsce, które miało służyć gościom, którzy chcieli wyrazić uznanie dla pałacu. Znaleziono tutaj bowiem kilka słów w języku syngaleskim, które stanowiły pochwałę malowideł.
Wspaniała Platforma Lwa oraz ruiny górnego pałacu
Pnąc się dalej w górę można zobaczyć ciekawą skałę, która posiada trójkątny bok. Podobno miała ona służyć jako katapulta, jednakże nigdy nie sprawdzono jej działania. Dalej zaś czeka niezwykła platforma, która znajduje się między ogromnymi łapami lwa. Podobno kiedyś znajdowała się tutaj też paszcza tego zwierzęcia, ale ponieważ była ona zrobiona z drewna to z czasem uległa rozpadowi.
Kolejna atrakcją są już ruiny słynnego górnego pałacu. Widoki z tego miejsca zapierają dech w piersiach. Znajdowały się tutaj baseny kąpielowe, komnaty oraz tron. Ruiny zajmują 1,6 hektara powierzchni i można stąd dostrzec jak wiele miejsca zajmował dolny kompleks pałacowy.
Praktyczne informacje dla turystów odwiedzających Sigiriya
Przed wejściem na Lwią Skałę warto zapoznać się także z praktycznymi informacjami dotyczącymi tego miejsca, tak by móc się odpowiednio przygotować do zwiedzania.
Wstęp na Sigiriyę jest płatny. Wynosi on 36 USD, jednakże opłatę należy uiścić w rupiach. Bilety można zakupić od godziny 8:30 aż do 17:30. Na zwiedzanie kompleksu pałacowego warto zarezerwować sobie około dwóch godzin. W cenie biletu jest też wejście do tutejszego muzeum. Najlepszym momentem na zwiedzanie kompleksu jest niewątpliwie wczesny poranek, bowiem o tej porze dnia nie jest tutaj aż tak gorąco i nie trzeba obawiać się tłumów turystów, którzy przybywają tu nieco później. Warto zabrać ze sobą przekąski i oczywiście wodę oraz wygodne obuwie. Bilety są sprawdzane kilka razy w trakcie zwiedzania, dlatego warto ich pilnować, bo gubiąc bilet nie ma możliwości przejścia do kolejnej atrakcji. Trzeba tutaj dodać, że w galerii z malowidłami nie wolno robić zdjęć i na całej trasie zwiedzania należy uważać na wścibskie małpy.
Mając ochotę na to, by zobaczyć Lwią Skałę o zachodzie słońca warto zrobić to z góry Pidurangala, która położona jest kilometr dalej. W miejsce to uda się dojechać tuk tukiem.
Jeśli chodzi o nocleg to w okolicach Lwiej Skały na odwiedzających czekają najczęściej dość luksusowe zakątki. Nieco tańsze zakwaterowanie można jednak znaleźć w miejscowości Dambulla.
Podsumowanie
- Sigiriya, zwana Lwią Skałą, to jedna z największych atrakcji Sri Lanki, często określana jako 8 cud świata i wpisana na Listę UNESCO.
- Pałac króla Kasjapy wzniesiono na 200-metrowej skale, a jego architektura i malowidła freskowe do dziś przyciągają turystów swoją historią i wyjątkowością.
- Nazwa „Lwia Skała” pochodzi od wykutych w skale łap lwa, które miały symbolizować siłę i ochronę przed wrogami, związane z legendą o Syngalezach.
- Wejście na szczyt Sigirii to 1200 schodów i około 2-3 godziny wspinaczki, z atrakcjami po drodze, jak freski, ogrody i Lustrzana Ściana.
- Wstęp kosztuje 36 USD, a najlepiej zwiedzać to miejsce wcześnie rano, by uniknąć upału i tłumów, pamiętając o wodzie, wygodnych butach i bilecie.
- Alternatywne miejsce widokowe to góra Pidurangala, z której można podziwiać Sigiriyę o zachodzie słońca, dojeżdżając tam tuk tukiem.
Czy podobał Ci się ten artykuł?
Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.