Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Rusza sezon zimowy na Słowacji

Słowackie ośrodki górskie otwierają nowy, zimowy sezon turystyczny bez covidowych ograniczeń na stokach i dużych, inflacyjnych podwyżek cen pobytów i karnetów w ośrodkach.

Na nartach i snowboardzie w Słowacji można jeździć w około 100 ośrodkach narciarskich, które są obsługiwane przez ponad 450 kolejek linowych i wyciągów.

Kurorty zainwestowały w rozwój przed obecnym sezonem zimowym ponad 25 mln euro. Resorty coraz częściej korzystają z nowych pojazdów gąsienicowych wyposażonych w system Snowsat. System ten, wykorzystując zdjęcia satelitarne i GPS, pokazuje ile śniegu jest na stokach, co pozwala na efektywniejsze zarządzanie zarówno naturalnym, jak i sztucznym śniegiem. Inwestycje zostały skierowane również na poprawę jakości obiektów gastronomicznych na stokach oraz w nowe tereny do nauki sportów zimowych dla dzieci w Bachledowej Dolinie.

Ceny skipassów – ciut wyższe, ale elastyczne

Skipassy w ośrodkach średniej wielkości tylko o 2-3 euro dziennie. W mniejszych ośrodkach będzie wzrost jeszcze mniejszy; dobrą wiadomością jest to, że ceny karnetów na kursy narciarskie pozostały bez zmian lub z minimalną podwyżką.

Narciarze mogą jednak znacznie zaoszczędzić, kupując karnety online z wyprzedzeniem. Kilka ośrodków zainwestowało również w systemy sprzedaży i przechodzi na elastyczne ceny, co nie tylko oszczędza czas i pieniądze klientów, ale także pozwala ośrodkom lepiej regulować frekwencję i oferować niższe ceny w dni z mniejszą frekwencją.

fot. Marek Hajkovsky

Chopok Jasna z nową gondolą

W ośrodku Chopok Jasna na Liptowie sezon zimowy rozpocznie się uroczystym otwarciem w 3 grudnia. W ośrodku uruchomiono nową 15-osobową kolejkę linową z dolnej stacji Priehyba, która umożliwia szybkie dotarcie do nartostrad w górnych partiach ośrodka.

Chopok Jasna to największy słowacki resort zimowy. Można poszusować tu po północnej i południowej stronie góry na 50 km nartostrad, z których większość jest sztucznie naśnieżana. Trasy są odpowiednie dla wymagających i rekreacyjnych narciarzy, ale także dla rodzin z dziećmi i początkujących.

Dla koneserów narciarstwa, jeszcze przed oficjalnymi godzinami otwarcia ośrodka, przygotowano Fresh track – szusowanie po doskonale przygotowanych stokach i śniadanie na szczycie. Dla miłośników skiturów, narciarstwa biegowego i freeride'owego Jasná oferuje także wyśmienite możliwości.

Narciarze mogą również wygodnie i bezpłatnie zaparkować samochód na parkingu na początku Doliny Demianowskiej i skorzystać z bezpłatnych busów dla narciarzy, które kursują co 15 minut.

Ośrodek ten jako jedyny może organizować puchary świata w narciarstwie zjazdowym. Odwiedzają ją regularnie takie supergwiazdy narciarstwa alpejskiego jak dwukrotna mistrzyni olimpijska, sześciokrotna mistrzyni świata Mikaela Shiffrin i mistrzyni olimpijska w slalomie, Słowaczka Petra Vlhova, której rodzinnym ośrodkiem jest właśnie Jasna.

Do popularnych mniejszych ośrodków należy na przykład Malinô Brdo Ski Park, który jest idealny zwłaszcza do rodzinnego szusowania na nartach, z dużą ilością miejsc noclegowych w pobliżu i szerokimi nartostradami. Tereny są odpowiednie także do uprawiania skituringu i narciarstwa biegowego.

Aquaparki po lub zamiast nart

Urlop zimowy w regionie Liptov, gdzie znajduje się m.in. ośrodek Jasna, nie musi polegać wyłącznie na szusowaniu na nartach i przebywaniu na śniegu. W pobliżu stoków narciarskich znajduje się wiele źródeł termalnych i mineralnych. Parki wodne – Tatralandia w Liptowskim Mikulaszu, Lúčky i Bešeňová są świetne po nartach lub jako alternatywa zamiast jazdy na nartach. Wody termalne, tropikalne temperatury w liptowskich parkach wodnych uzupełnione są szeregiem atrakcji, takich jak basen z falami, zjeżdżalnie, a także programy animacyjne, światy saun i rytuały saunowe to tylko część z nich.

Gorące źródła to niejedyny pomysł na apres ski. To także dyskoteki, koncerty, kolacje na szczycie Chopoka w panoramicznej restauracji Rotunda, tatrzańska kolacja w górskiej restauracji Habarka, połączona z warsztatami gotowania bryndzowych haluszków i jazdą ratrakiem.

fot. Marek Hajkovsky

Wysokie Tatry dla zjazdowców i biegaczy

W Tatrach Wysokich w sezonie zimowym 2022/2023 można szusować na ponad 24 kilometrach idealnie przygotowanych tras zjazdowych z gwarancją śniegu przez 5 miesięcy w roku. Oficjalnie ruszyła już sprzedaż karnetów narciarskich na sezon zimowy, dzięki czemu narciarze mogą kupić z wyprzedzeniem tańsze karnety na stronie www.gopass.travel.

Najwyżej położony ośrodek narciarski Jezioro Szczyrbskie (Štrbské Pleso) będzie otwarty od 10.12.2022, a ośrodek narciarski Tatrzańska Łomnica z ponad 12 km tras o różnym stopniu trudności, nowoczesną 15-osobową gondolą i najbardziej stromym stokiem z Łomnickiej Przełęczy zostanie otwarty 17.12.2022 r.

W ośrodkach Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Jezioro Szczyrbskie czekają na gości wszystkie tradycyjne imprezy zimowe, w tym także imprezy kulinarne jak Tatrzański Wieczór Wrażeń czy Kolacja pod gwiazdami. Ponownie będzie dostępna usługa, która miała premierę w zeszłym sezonie zimowym – Comfort parking, umożliwiająca dokonanie rezerwacji online miejsca parkingowego w Tatrzańskiej Łomnicy oraz Fast Pass – usługa umożliwiająca klientom ośrodków Tatrzańska Łomnica i Jezioro Szczyrbskie pierwszeństwo wejścia do kolejki linowej.

Do ośrodków narciarskich można wygodnie i bezpłatnie dojechać skibusem z okolicznych podgórskich miejscowości oraz z Popradu.

Miłośnicy narciarstwa biegowego oprócz tras pod skoczniami narciarskimi mogą korzystać z zacisznych miejsc z przygotowanymi trasami, jak na przykład boisko w Wyżnich Hagach, trasa między Nową i Tatrzańską Polanką czy pętla Kolbisko w Tatrzańskiej Łomnicy. W sezonie zimowym można znaleźć ponad 64 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego bezpośrednio w Tatrach Wysokich, a kolejne trasy można znaleźć w okolicach Popradu.

Lodowa Bazylika Grobu Pańskiego

Niezależnie w którym z ośrodków w Wysokich Tatrach zaplanujecie zimowy urlop, turystycznym musikiem będzie Tatrzańska Świątynia Lodowa. Powstała już po raz dziesiąty na Smokowieckim Siodełku (Hrebienok). W jubileuszowy rok tej najczęściej odwiedzanej zimowej atrakcji w Tatrach będzie można odwiedzić wykutą w 225 tonach lodu rzeźbę Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Nowością tegorocznej edycji jest możliwość wejścia między lodowe ściany budowli i dzięki temu podziwiania precyzyjnych detali z innej perspektywy.

fot. Marek Hajkovsky

Podczas wycieczki na Hrebienok pamiętajcie o zabraniu ze sobą sanek lub możecie je wypożyczyć bezpośrednio w Starym Smokowcu lub na Hrebienku, a potem wyszaleć się na 2,5 km trasie saneczkowej.

Prawdziwym wyzwaniem jest także majestatyczna Łomnica (Lomnický štít). Wisząca kolejka linowa przez wiele lat biła rekordy i do dziś nadal zachwyca wspaniałymi widokami spod stalowych lin. Z czerwonej kabiny można z góry oglądać najbardziej stromą trasę narciarską na Słowacji w Łomnickiej Przełęczy.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.