Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Riwiera Albańska - TOP5 atrakcji turystycznych

Riwiera Albańska to północna część państwa Albanii, która niewątpliwie stanowi perełkę tej części świata i najbardziej urzekający fragment wybrzeża. Mnóstwo tutaj maleńkich miasteczek i wiosek, słońca oraz malowniczych plaż. Riwiera Albańska to obszar obejmujący teren od miejscowości Lukova do przełęczy Llogary. To niewielki fragment całego wybrzeża, który kusi ogromną ilością atrakcji. Na turystów czekają tutaj wspaniałe hotele, ogrom zabytków i pięknych widoków. Poza tym cudowna pogoda oraz mnóstwo możliwości spędzenia czasu wolnego sprawia, że wakacje w tej części świata to naprawdę idealny pomysł.

TOP5 największych atrakcji w Riwierze Albańskiej

Wybierając się na wymarzone wczasy na Riwierę Albańską koniecznie trzeba zobaczyć czekający tutaj Park Narodowy Llogara. To niesamowite miejsce, które jest pod ochroną od 1966 roku ze względu na swoje walory przyrodnicze. Można tutaj spotkać wiele zagrożonych dzisiaj gatunków ptaków, takich jak sęp płowy, czy też orzeł przedni. Park ten idealnie nadaje się na niekończący się trekking, czy po prostu na powolne wędrówki, które zrelaksują ciało i odżywią duszę. Rosną tutaj piękne lasy jodły bułgarskiej, a także sosny czarnej, co robi wrażenie. Poza tym park ten można zobaczyć również z wysokości, bo nieopodal czeka możliwość lotu paralotnią. 

Wybrzeże Sarandy

Wybrzeże Sarandy

Kolejnym punktem, który niewątpliwie zalicza się do jednej z pięciu najważniejszych atrakcji Riwiery Albańskiej jest Porto Palermo. To nie tylko zatoka, która kusi ciepłą i krystalicznie czystą wodą, ale i zabytki, malownicze plaże oraz ciekawa atmosfera. Można tutaj bez końca leniuchować w takich miejscach jak plaza Palasa, Lukove, Filikuri, czy Jar. Każda z tych plaż kusi swoim pięknem, niezwykłym kolorem wody oraz tym, że nie trzeba obawiać się tutaj tłumów i zbytniej komercji. Będąc w Porto Palermo koniecznie trzeba zobaczyć słynną twierdzę Ali Paszy, albo inaczej twierdzę Panormos. Ma ona kształt trójkąta i baszty w każdym z rogów. Z jej tarasu można zachwycać się widokiem na całą rozległą zatokę. 

Wśród najważniejszych atrakcji Riwiery Albańskiej nie sposób pominąć jej stolicy, czyli miasta Saranda. Piękny deptak zachęca do długich spacerów, a na bulwarze czekają na turystów hotele z różnymi atrakcjami. Słońce świeci tutaj przez prawie 300 dni w roku, a bananowce i palmy sprawiają, że miasto to ma naprawdę niezwykły klimat. Będąc tutaj na wakacjach można tu zwiedzić takie perły jak klasztor 40 świętych, ruiny starożytnego miasta w Finiq, czy zamek Lekursi. Warto też zajrzeć do klasztoru św. Jerzego, czy odwiedzić bizantyjski kościół świętego Mikołaja czekający we wsi Mesopotam. Co ciekawe w tej części świata na miłośników natury czeka niezwykłe jezioro Niebieskie Oko, idealnie nadające się na błogi relaks oraz plaża Ksamil dopełniająca ten sielski obraz wypoczywania. Warto także wybrać się na wyprawę do Butrinti, by spotkać najcenniejszy zabytek z czasów starożytnych czekających w tym kraju, czyli ruiny miasta grecko-bizantyjskiego.

Miasto Saranda

Miasto Saranda

Riwiera Albańska prócz większych miast, czy kurortów to także mniejsze skarby. Będąc tutaj na wczasach warto zobaczyć chociażby nieduże miasteczko Himare, które powstało w czasach antycznych. Założyli je Grecy i do dzisiaj część mieszkańców pochodzi właśnie z Grecji. Najpiękniejszy jest tutaj niewątpliwie nadmorski deptak, a także urocze sklepiki i knajpki. Poza tym można tu odpocząć na plaży, czy wstąpić co popularnej tawerny Herkules, a także zwiedzić tutejszy zamek. 

W pięciu największych atrakcjach Riwiery Albańskiej nie może zabraknąć jeszcze jednej niedużej, aczkolwiek niezwykłej miejscowości. Chodzi tutaj o Dhermi, które także znajduje się w regionie Himara. To bardzo popularne miejsce wśród młodych ludzi, ze względu na możliwość dobrej zabawy zarówno w dzień, jak i wieczorami. Dhermi wygląda niczym białe miasto i przyciąga swoim pięknem oraz ciekawymi propozycjami spędzania wolnego czasu. Można tutaj chociażby z powodzeniem zwiedzać podwodny świat - nurkować wśród jaskiń, zobaczyć wraki statków, a także leniuchować na rozległej plaży w pobliskiej wiosce Borsh, która nazywana bywa Perłą Południa. Plaża ta zachwyca także tym, że jest ona otoczona gajami oliwnymi, plantacjami cytryn i pomarańczy.

Kiedy jechać na wakacje na Riwierę Albańską?

Albania znajduje się pod wpływem klimatu typowo śródziemnomorskiego, czyli można tutaj liczyć na to, że przez kilka miesięcy będzie się tu utrzymywać wręcz wyśmienita pogoda. Niezależnie więc od pory roku kraj ten zachęca do tego, by spędzić tutaj swój wymarzony urlop.

Kiedy warto wybrać się na samą Riwierę Albańską? Jako, że wiele tutaj plaż i pięknego, krystalicznie czystego morza, to warto tutaj przyjechać w miesiącach letnich, czyli od czerwca do września. Wtedy bowiem bez końca można się tu wylegiwać na plaży i korzystać ze słońca.  Jednakże jeśli myśli się także o zwiedzaniu, a niekoniecznie ma się ochotę na upały, wtedy warto rozważyć na wczasy takie okresy jak wiosna, czy jesień. Wtedy jest bowiem trochę chłodniej, co sprawia, że przyjemniej się poznaje tutejsze okolice, a także z większą ochotą można skorzystać z ofert aktywnego odpoczynku.

Najwyższa średnia temperatura w tej części świata to około 25 stopni Celsjusza w lipcu i sierpniu. Tylko nieco chłodniej jest w czerwcu - 23 stopnie oraz podobnie we wrześniu. Jak widać nie są to zniewalające upały, dlatego Albania cieszy się taką popularnością wśród osób, które lubią ciepło, ale umiarkowane.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.