Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Maroko - TOP 5 atrakcji turystycznych

Maroko urzeka orientalnym klimatem, mnóstwem barw i zapachów, niezwykłymi piaskami pustyni, a także zachwycającą naturą, która oczarowuje dolinami i wąwozami. Poza tym to także magiczne miasta i mniejsze miejscowości, wspaniała kuchnia oraz zupełnie inna atmosfera. Ten egzotyczny kraj kusi wielością atrakcji, mnóstwem słońca oraz pięknem górskich szczytów, to także idealna destynacja dla miłośników plażowania.

5 największych atrakcji turystycznych w Maroko

Wybierając się do Maroko na wymarzone wakacje warto przede wszystkim odwiedzić Marrakesz, który jest niezwykle orientalnym miastem z niepowtarzalnym klimatem. Głównym zabytkiem tej metropolii jest medyna stanowiąca najstarszą dzielnicę miasta. Niezwykle ciekawa jest jej zabudowa, pełna uliczek, często ślepych. Medyna została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1985 roku.

Pałac w Marrakeszu

Pałac w Marrakeszu

Podobnie było w przypadku Placu Dżemaa el Fna. Można tutaj spróbować lokalnych dań, dać się oczarować pięknem Marrakeszu wieczorną porą, czy też poczuć atmosferę miasta. Koniecznie trzeba zobaczyć również Meczet Kutubijja, który nazywany bywa meczetem księgarzy oraz Pałac El-Bahia. Ten ostatni stanowi najlepiej zachowany zabytek Marrakeszu. Pałac jest ogromnym budynkiem, posiada mini ogrody pełne egzotycznych gatunków roślin, a największe wrażenie wywołuje dziedziniec główny, który wyłożony jest płytkami ceramicznymi, na środku zaś znajduje się fontanna.

Maroko to także niezwykła moc natury. Jednym z miejsc, których nie sposób zapomnieć są wydmy na pustyni Erg Chebbi w Merzoudze. To piaszczyste rejony Sahary, które zapierają dech w piersiach i na długo pozostają w pamięci. Wydmy Erg Chebbi sięgają aż 150 metrów wysokości, a szczególnie pięknie jest tutaj kiedy wschodzi i zachodzi słońce. To niewątpliwie jedna z TOP 5 atrakcji Maroka, których nie można pominąć zwiedzając ten kraj.

Niezwykły jest także Wąwóz Todra, który znajduje się w południowej części kraju. Widoki są tutaj zniewalające. Można podziwiać pięknie położone ksary i kazby, które idealnie współgrają z zielenią znajdującą się dookoła, podobnie jak świetnie komponują się gaje palmowe i znajdujące się tu kaniony. Miejsce to zachwyca o każdej porze roku, choć niewątpliwie warto tutaj przybyć poza sezonem, by nie martwić się tłumem turystów i rzeczywiście móc w spokoju chłonąć urok tej niesamowitej atrakcji Maroka.

Góry Atlas

Góry Atlas

Równie niezwykłe są góry Atlas, z których najwyższym szczytem kraju jest Dżabal Tubkal znajdujący się 60 kilometrów od Marrakeszu. Warto zobaczyć Maroko z perspektywy wysokich szczytów, których znaczna część z 2000 kilometrów należy do terytorium tego państwa. Idealnym pomysłem, gdy dopisuje pogoda, jest trekking, wtedy bowiem bezpośrednio można podziwiać spektakularne krajobrazy, zapierające dech w piersiach panoramy, czy też tradycyjne osady i bardzo różnorodny teren.

Ostatnią atrakcją zamykającą TOP 5 najciekawszych miejsc w Maroko jest osobliwe miasteczko Moulay Idriss, które znajduje się w północnej części kraju. Turyści przyjeżdżają tutaj z powodu starożytnego miasta Volubilis, choć to właśnie Moulay Idriss jest najświętszym miastem dla muzułman. Tutaj bowiem pochowany został władca Maghrebu - Idris I, który był potomkiem Mahometa. Poza tym samo miasteczko jest niezwykle malownicze - posiada ono budynki, które mienią się białym i zielonym kolorem, otoczone jest przez góry, a w górnych partiach miasta znajdują się tarasy widokowe, z których rozciągają się cudowne widoki.

Kiedy najlepiej odwiedzić Maroko?

Maroko to nie tylko gorące promienie słońca, a w związku z tym wysoka temperatura. Lato trwa tutaj od czerwca do sierpnia, a zima od grudnia do lutego. Na tutejszy klimat największy wpływ ma zimny Prąd Kanaryjski, który oddziaływuje na pogodę w kraju. To on jest odpowiedzialny za to, że na wybrzeżu zimą średnia temperatura wynosi około 12 stopni Celsjusza, a latem 22 stopnie. Inaczej jest oczywiście na pustyni, na której w najcieplejszej porze roku temperatury średnio wynoszą od 29 do 34 stopni Celsjusza.

Wyjazd do Maroka najlepiej dopasować do wybranych atrakcji, które ma się w planach zobaczyć, czy też których pragnie się doświadczyć. Wybierając się w góry Atlas na przykład najlepiej zdecydować się na wiosnę oraz jesień, bo pogoda w tym czasie idealnie sprzyja wędrówkom. Lato zaś będzie wspaniałe dla osób, które najchętniej przebywają na plaży, temperatury zachęcają wtedy bowiem do opalania i brodzenia w wodzie. Warto jednak pamiętać o tym, że w sezonie niektóre miejsca mogą być bardziej oblegane.

Sahara

Sahara

Planując wycieczkę na Saharę natomiast najlepiej wziąć pod uwagę wczesną wiosnę lub jesień. Unika się wtedy ogromnego gorąca, które latem w tej części kraju jest wręcz nie do zniesienia w ciągu dnia, oraz zimna, które pojawia się po zmroku. Wiosna to bardzo dobra pora na wycieczkę po pustyni, jednakże trzeba pamiętać, że przede wszystkim w kwietniu można się tu także spodziewać burz piaskowych, warto więc być czujnym.

Maroko to przepiękny kraj pełen atrakcji i ciekawych miejsc. Warto choć raz w życiu zwiedzić najciekawsze miejsca czekające w tej części świata oraz poczuć ich orientalny klimat. Maroko zachwyca nie tylko wspaniałą architekturą, czy historią, lecz także mocą natury, jej niepowtarzalnym pięknem i różnorodnością. Niewątpliwie każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.