Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Malta – atrakcje, które trzeba zobaczyć! Oto nasze maltańskie TOP 5!

Jeśli zastanawiasz się co zobaczyć na Malcie podczas krótkiego urlopu – oto nasza propozycja! W zestawieniu znajdziesz wszystko - od zabytków Malty po najpiękniejszą lagunę na wyspie.  Słowem - absolutny top of the top tego co warto zwiedzić na Malcie.

 

Comino – Blue Lagoon – największa atrakcja Malty

Lazurowa woda i przepiękne krajobrazy – tak można podsumować Blue Lagoon. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę połączoną z plażowaniem i snorkowaniem. Woda ma tu wręcz nieprawdopodobną przejrzystość. Zresztą – popatrzcie na to zdjęcie!

Na Comino można dostać się łodzią – zaokrętować można się w kilku miejscach. Rejs z Valetty trwa ok. godziny.  Płynąc na miejsce podziwiać można architekturę i groty na wybrzeżu. To wręcz obowiązkowa wycieczka fakultatywna podczas wakacji na Malcie.

Blue Lagoon to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna Malty, więc w sezonie bywa tu tłoczno. Warto być tu jak najwcześniej, by zarezerwować sobie miejsc na wąskich plażach lub wybrać statek oferujący kąpiele w trakcie rejsu – wówczas wszystko wygodnie zostawimy na pokładzie. Okrętując się samemu – warto negocjować ceny z naganiaczami i wsiadać na pokład tuż przed wyruszeniem w morze.

Wyspa Gozo – atrakcja sama w sobie

To osobna wyspa przynależąca do Malty. I choć to ten sam kraj, to atmosfera Gozo jest zupełnie inna. Niespieszna, leniwa i na luzie, tu nikt się nigdzie nie spieszy. Zupełnie jakby niedzielne przedpołudnie trwało to cały czas. Warto zaznać takiego relaksu – szczególnie po opuszczeniu tłocznych miejsc na Malcie.

Warto wybrać się w miejsce, gdzie było Azure Window. Mimo, że jedna z najpopularniejszych atrakcji Malty runęła do morza kilka lat temu, wciąż w tym miejscu jest co robić – szczególnie jeśli chce spróbować się nurkowania. Blue hole to jedna z top miejscówek w basenie Morza Śródziemnego! Miłośnicy seriali mają okazję zobaczyć jeden z najpiękniejszych plenerów Gry o Tron – miejsce ślubu Daenerys Targaryen i Khala Drogo.

Warto wybrać się również do Rabatu, gdzie zwykły spacer uliczkami jest niezwykłym doświadczeniem. Szczególnie, gdy trafi się do baru, w którym stołują się miejscowi. Warto po prostu siąść i delektować się atmosferą i zimnym Kinnie – napojem gazowanym dostępnym tylko na Malcie.

Wybierając się na Gozo komunikacją zbiorową i promem – po drodze warto zrobić sobie przystanek i zobaczyć jedną z niewielu piaszczystych plaż na Malcie - Mellieha Beach Bay.

Valetta – zabytki, plaże i piękna architektura

W stolicy wyspy znajduje się ponad 300 zabytków – miłośnicy historii znajdą tu prawdziwe perełki. Ci, którzy wolą spacery po mieście docenią architekturę.

W Valettcie warto przyglądać się kościołom, pałacom czy fortyfikacjom, ale nie tylko. W stolicy Malty budynki mieszkalne wykute w piaskowcu, obfitującą w bardzo charakterystyczne balkony, czy pięknie zdobione bramy i drzwi. Wąski uliczki tętnią życiem, a każdy kto lubi dobrze zjeść – będzie musiał opierać się zapachom nie z tej ziemi.

Valetta mocno stoi również kuchnią - gorące pastizzi z groszkiem lub riccottą to obowiązkowa pozycja podczas zwiedzania największych atrakcji Malty. Na obiad owoce morza i świeżo złowione ryby. A na kolację danie, które jest niezwykle popularne jest królik, a zjeść go można niemal w każdej restauracji.

Wioska Popey’a – miejsce, które warto zwiedzić na Malcie

Scenografia wybudowana na potrzeby filmu o popularnym marynarzu i miłośniku szpinaku – nieoczekiwania stała się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Malty. Szczególnie wśród najmłodszych odwiedzających.

Budynki wyglądające jak w kreskówce mają sporo do zaoferowania, a ich zabawny wygląd stanowi świetne tło dla rodzinnych fotografii z wakacji. Kiedy w końcu najmłodsi wyszaleją się podczas zwiedzania – warto zaplanować kąpiel w Anchor Bay – słynącej ze szmaragdowego koloru wody!

 

Marsaxlokk – wioska rybacka, którą trzeba zobaczyć

 Krajobraz wioski jest omal nierzeczywisty – piękne domy, kościół i targ rybny skupione wokół portu. Tu cumują przepięknie pomalowane łodzie luzzu z charakterystycznym symbolem oka. Jaskrawe kolory łodzi cieszą oko i są niezwykle fotogeniczne, ale nie tylko dla świetnych zdjęć warto wybrać się do Marsaxlokk.

Planując wycieczkę w niedzielny ranek - koniecznie trzeba odwiedzić targ rybny w Marsaxlokk – oficjalne godziny otwarcia to 8:30 – 14:00, warto jednak być nieco przed uruchomieniem targu, by mieć pewność, że zobaczymy więcej.

Do wioski dotrzemy – jak niemal wszędzie na Malcie – komunikacją zbiorową z Valetty, hop-on busem lub wypożyczonym autem. Przy wjeździe do centrum znajduje się parking, a obok niego niewielka plaża. Poza sezonem świeci pustkami, ale w letnich miesiącach potrafi być tu tłoczno. Obowiązkowo również należy wybrać się do restauracji serwującej ryby i owoce morza prosto z kutra!

 

 

Malta oczywiście ma do zaoferowania dużo więcej! Zachęcamy więc do odkrywania pozostałych miejsc. Pierwszym krokiem by przekonać się o pięknie tej wyspy jest rezerwacja wakacji na Malcie!

13.10.2020 Jakub Janz

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.