Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Malta – atrakcje, które trzeba zobaczyć! Oto nasze maltańskie TOP 5!

Jeśli zastanawiasz się co zobaczyć na Malcie podczas krótkiego urlopu – oto nasza propozycja! W zestawieniu znajdziesz wszystko - od zabytków Malty po najpiękniejszą lagunę na wyspie.  Słowem - absolutny top of the top tego co warto zwiedzić na Malcie.

 

Comino – Blue Lagoon – największa atrakcja Malty

Lazurowa woda i przepiękne krajobrazy – tak można podsumować Blue Lagoon. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę połączoną z plażowaniem i snorkowaniem. Woda ma tu wręcz nieprawdopodobną przejrzystość. Zresztą – popatrzcie na to zdjęcie!

Na Comino można dostać się łodzią – zaokrętować można się w kilku miejscach. Rejs z Valetty trwa ok. godziny.  Płynąc na miejsce podziwiać można architekturę i groty na wybrzeżu. To wręcz obowiązkowa wycieczka fakultatywna podczas wakacji na Malcie.

Blue Lagoon to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna Malty, więc w sezonie bywa tu tłoczno. Warto być tu jak najwcześniej, by zarezerwować sobie miejsc na wąskich plażach lub wybrać statek oferujący kąpiele w trakcie rejsu – wówczas wszystko wygodnie zostawimy na pokładzie. Okrętując się samemu – warto negocjować ceny z naganiaczami i wsiadać na pokład tuż przed wyruszeniem w morze.

Wyspa Gozo – atrakcja sama w sobie

To osobna wyspa przynależąca do Malty. I choć to ten sam kraj, to atmosfera Gozo jest zupełnie inna. Niespieszna, leniwa i na luzie, tu nikt się nigdzie nie spieszy. Zupełnie jakby niedzielne przedpołudnie trwało to cały czas. Warto zaznać takiego relaksu – szczególnie po opuszczeniu tłocznych miejsc na Malcie.

Warto wybrać się w miejsce, gdzie było Azure Window. Mimo, że jedna z najpopularniejszych atrakcji Malty runęła do morza kilka lat temu, wciąż w tym miejscu jest co robić – szczególnie jeśli chce spróbować się nurkowania. Blue hole to jedna z top miejscówek w basenie Morza Śródziemnego! Miłośnicy seriali mają okazję zobaczyć jeden z najpiękniejszych plenerów Gry o Tron – miejsce ślubu Daenerys Targaryen i Khala Drogo.

Warto wybrać się również do Rabatu, gdzie zwykły spacer uliczkami jest niezwykłym doświadczeniem. Szczególnie, gdy trafi się do baru, w którym stołują się miejscowi. Warto po prostu siąść i delektować się atmosferą i zimnym Kinnie – napojem gazowanym dostępnym tylko na Malcie.

Wybierając się na Gozo komunikacją zbiorową i promem – po drodze warto zrobić sobie przystanek i zobaczyć jedną z niewielu piaszczystych plaż na Malcie - Mellieha Beach Bay.

Valetta – zabytki, plaże i piękna architektura

W stolicy wyspy znajduje się ponad 300 zabytków – miłośnicy historii znajdą tu prawdziwe perełki. Ci, którzy wolą spacery po mieście docenią architekturę.

W Valettcie warto przyglądać się kościołom, pałacom czy fortyfikacjom, ale nie tylko. W stolicy Malty budynki mieszkalne wykute w piaskowcu, obfitującą w bardzo charakterystyczne balkony, czy pięknie zdobione bramy i drzwi. Wąski uliczki tętnią życiem, a każdy kto lubi dobrze zjeść – będzie musiał opierać się zapachom nie z tej ziemi.

Valetta mocno stoi również kuchnią - gorące pastizzi z groszkiem lub riccottą to obowiązkowa pozycja podczas zwiedzania największych atrakcji Malty. Na obiad owoce morza i świeżo złowione ryby. A na kolację danie, które jest niezwykle popularne jest królik, a zjeść go można niemal w każdej restauracji.

Wioska Popey’a – miejsce, które warto zwiedzić na Malcie

Scenografia wybudowana na potrzeby filmu o popularnym marynarzu i miłośniku szpinaku – nieoczekiwania stała się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Malty. Szczególnie wśród najmłodszych odwiedzających.

Budynki wyglądające jak w kreskówce mają sporo do zaoferowania, a ich zabawny wygląd stanowi świetne tło dla rodzinnych fotografii z wakacji. Kiedy w końcu najmłodsi wyszaleją się podczas zwiedzania – warto zaplanować kąpiel w Anchor Bay – słynącej ze szmaragdowego koloru wody!

 

Marsaxlokk – wioska rybacka, którą trzeba zobaczyć

 Krajobraz wioski jest omal nierzeczywisty – piękne domy, kościół i targ rybny skupione wokół portu. Tu cumują przepięknie pomalowane łodzie luzzu z charakterystycznym symbolem oka. Jaskrawe kolory łodzi cieszą oko i są niezwykle fotogeniczne, ale nie tylko dla świetnych zdjęć warto wybrać się do Marsaxlokk.

Planując wycieczkę w niedzielny ranek - koniecznie trzeba odwiedzić targ rybny w Marsaxlokk – oficjalne godziny otwarcia to 8:30 – 14:00, warto jednak być nieco przed uruchomieniem targu, by mieć pewność, że zobaczymy więcej.

Do wioski dotrzemy – jak niemal wszędzie na Malcie – komunikacją zbiorową z Valetty, hop-on busem lub wypożyczonym autem. Przy wjeździe do centrum znajduje się parking, a obok niego niewielka plaża. Poza sezonem świeci pustkami, ale w letnich miesiącach potrafi być tu tłoczno. Obowiązkowo również należy wybrać się do restauracji serwującej ryby i owoce morza prosto z kutra!

 

 

Malta oczywiście ma do zaoferowania dużo więcej! Zachęcamy więc do odkrywania pozostałych miejsc. Pierwszym krokiem by przekonać się o pięknie tej wyspy jest rezerwacja wakacji na Malcie!

13.10.2020 Jakub Janz

Tag:

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.