Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Lodowy festiwal na stokach Bad Gastein

Jedziecie na ferie w okolice Bad Gastein? Oprócz narciarskiego i snowboardowego szaleństwa czekają tam na Was dodatkowe atrakcje. To niezwykła wystawa lodowych rzeźb, m.in. Koloseum i dzieła Salwadora Dalego.

fot. Gasteinertal Tourismus GmbH, Christoph O

Tegoroczny festiwal sztuki Art on Snow odbywa się pod hasłem „Podróż w czasie”. To już 11. edycja imprezy, odbywającej się w Bad Gastein w austriackim Salzburgerlandzie. Od 4 do 10 lutego rzeźby ze śniegu i lodu z odległych światów, minionych cywilizacji i futurystycznych budowli będą powstawać na oczach widzów na masywach Fulseck, Schlossalm, Angertal, Stubnerkogel i Sportgastein.

Rok po roku ta efemeryczna sztuka nadaje górom doliny Gastein szczególną magię – mówi Franz Naturner, dyrektor zarządzający Gasteinertal Tourismus GmbH. – To niezwykle satysfakcjonujące, że dzięki temu wydarzeniu możemy zaoferować naszym miłośnikom sztuki i kultury stały punkt w kalendarzu imprez.

fot. Gasteinertal Tourismus GmbH, Christoph O

Zimowi wędrowcy, narciarze i inni goście mogą odkryć imponujące dzieła sztuki podczas aktywności na świeżym powietrzu.

W tym roku przenosimy gości w czasy kredy, do dinozaurów, do Koloseum w starożytnym Rzymie czy na lądowanie na Księżycu. Odwiedzający mogą spodziewać się ekscytującej podróży odkrywczej – mówi Josef Gruber, kurator Art on Snow Gastein.

Pierwsze rzeźby będą gotowe dla zwiedzających już 4 lutego, jak na przykład „A Homage to Dali”, wielowarstwowa rzeźba Manfreda Höhenwartera na Stubnerkogel. W śniegu można znaleźć kilka dzieł sztuki Salvadora Dali. Również na starcie można podziwiać w całej okazałości „Drei-Waller-Kapelle” na Stubnerkogel. Tej tradycyjnej kaplicy autorstwa Johanna Golda, w której odbywał się już spontaniczny ślub, nie powinno oczywiście zabraknąć również w tym roku.

fot. Gasteinertal Tourismus GmbH, Christoph O

Ceremonię otwarcia zaplanowano na 5 lutego 2023 r. o godzinie 11:00 w Sportgastein. Klaus Grunenberg wyrzeźbi wówczas w lodzie astronautę.

W Dorfgastein dzień wcześniej powstanie „Wir czasu”, a przy stacji Angertal-Kaserebenbahn rozpocznie się rzeźbienie Koloseum ze wszystkimi jego szczegółowymi łukami i kolumnami.

Na Schlossalm w Bad Hofgastein 6 i 7 lutego powstanie lodowy Tyrannosaurus Rex, w kolejne dwa dni na górnej stacji kolejki Weitmoserbahn z lodu wyłoni się rzeźba „Ostatni wspólny przodek”.

Imponujące lodowe dzieła sztuki powstaną także przy dolnej stacji kolejki w Angertal: amonit i naturalnej wielkości samochód.

Rzeźby pozostaną na stokach i przy dolnych stacjach do końca sezonu zimowego.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.