Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Lista zakupowa pamiątek z Dominikany - co warto kupić

Wybierając się w podróż, z pewnością wielu z nas wróci do domu z walizkami przepełnionymi zakupionymi na miejscu pamiątkami i prezentami dla najbliższych. Jeśli zastanawiasz się, co najlepiej kupić na Dominikanie – chętnie pomożemy! Przedstawiamy listę zakupową pamiątek z Dominikany.

Pamiątki z Dominikany

Pamiątki z Dominikany

Dominikana jest znana jako najlepsze miejsce na zakupy na całych Karaibach. Co więcej, barwna i rozgrzana karaibskim słońcem atmosfera tego miejsca jeszcze bardziej zachęca do zakupowego szaleństwa. Przeczytaj przygotowane przez nas zestawienie najlepszych pamiątek z Dominikany i… pamiętaj o limicie bagażu na lotnisku!

Kawa z Dominikany

Kawa z Dominikany

Kawa z Dominikany

Kawa, mocna i słodka, jest ulubionym napojem rdzennej ludności Dominikany. Na każdym kroku można tam spotkać mieszkańców relaksujących się przy filiżance kawy lub z termosem wypełnionym tym aromatycznym, gorącym napojem. Lokalna arabika uprawiana na plantacjach w okolicach miast Barahona, Cibao, Okoa i Bani ma łagodny smak - bez charakterystycznej goryczki. Główną zaletą lokalnych ziaren jest to, że 90% całej dominikańskiej kawy uprawianych jest w warunkach przyjaznych dla środowiska, bez użycia chemikaliów i pestycydów.

Najpopularniejszą kawą na Dominikanie jest Santo Domingo. Co ciekawe, pomimo nazwy, odmiana ta nie jest uprawiana w stolicy, ale na wyżynach. Ziarna są średnio palone, ale smakują jak ciemno palona kawa. W smaku "Santo Domingo" wyczuwalne są nuty czekoladowe i orzechowe z lekką, delikatną kwasowością. Kawa ta jest niedrogim i praktycznym prezentem, który można przywieźć do domu i poczęstować najbliższych.

Zaplanuj wakacje marzeń

na Dominikanie


Sprawdź oferty

Kakao z Dominikany

Kakao z Dominikany

Kakao z Dominikany

Na Dominikanie sprzedawana jest zarówno czekolada, jak i uwielbiane przez wszystkich kulki kakaowe. Otrzymuje się z ziaren kakaowca (suszonych, prażonych i kruszonych) zmieszanych z cukrem, wanilią, cynamonem i innymi przyprawami. Czasami do masy dodawana jest czerwona papryka. Ten słodki poczęstunek z pewnością wywoła uśmiech na twarzach naszych najbliższych – to idealny pomysł na prezent z Dominikany. Pamiętaj jednak, by kakao nie roztopiło się w walizce!

Cygara z Dominikany

Cygara z Dominikany

Cygara z Dominikany

Lokalnie wyrabiane cygara to kolejny pomysł na idealną pamiątkę, który świetnie sprawdzi się także w roli prezentu z podróży. Co ciekawe, większość cygar na Dominikanie jest wykonywana ręcznie. Cygara mogą mieć dwa kształty: parejos (proste, cylindryczne) i figurados (nie proste, kręcone kształty). Na miejscu dostęnych jest kilka rozmiarów cygar:

  • Małe: 100-106 mm długości
  • Średnie: do 124 mm
  • Duże: do 194 mm.

Smak i aromat zależą od kształtu i rozmiaru, a także od średnicy cygara.

Uwaga! Nie polecamy kupowania cygar na plaży - najczęściej wskazywany jest tam najtańszy tytoń zawinięty w liście bananowca lub palmy. Bezpieczniej jest kupować w sklepie - przed zakupem można skonsultować się ze sprzedawcą, powąchać oferowany wariant, a nawet spróbować najpopularniejszych rodzajów. Po dużą partię cygar należy udać się do fabryk tytoniu - znajdują się one w Santo Domingo i La Romana.

Rękodzieło Taíno

Taínos byli pierwotnymi mieszkańcami wyspy, a ich rękodzieło stało się nieodzowną częścią lokalnej kultury. Przeglądając hotelowe sklepy lub wybierając się na wycieczkę, z pewnością natrafisz na wiele glinianych figurek i kolorowych obrazów. Co więcej, wzory Taíno zostały również uwiecznione na nowoczesnych i użytkowych przedmiotach, takich jak koszulki, popielniczki i kubki.

Rum z Dominikany

Rum jest tu sprzedawany wszędzie. Jest on niedrogi, a wybór jest naprawdę  ogromny. Na miejscu znaleźć można wiele lokalnych marek (niektóre z nich są znane na całym świecie), których alkoholowe rzemiosło z pewnością zaspokoi wszystkie gusta, wymagania i budżety.  Nie dziwi więc fakt, że każdy słynny dominikański koktajl zawiera rum. Może być przezroczysty lub złoty czy brązowy.

Najważniejsi lokalni producenci rumu to Brugal, Barcelo, Bermudez – nazywani również 3B.

Larimar i Amber: Biżuteria z Dominikany

Larimar i Amber: Biżuteria z Dominikany

Larimar i Amber: Biżuteria z Dominikany

Larimar to półszlachetny kamień, który można znaleźć tylko na wyspie. Mówi się, że ma on kolor morza. Pozyskiwany jest z podglebia Barahony, na południu wyspy. Jego kolor może wahać się od odcieni bieli do jasnoniebieskiego, zielonkawo-niebieskiego i ciemnoniebieskiego.

Larimar jest często łączony jest również z bursztynem, naturalną żywicą w kolorze złota. Bursztyn dominikański jest uważany za najpiękniejszy na świecie, a rzemieślnicy i artyści wykorzystują go do tworzenia pięknych figurek, które zachwycają podróżników i turystów. Lokalna biżuteria z półszlachetnym kamieniem w kolorze tajemniczego błękitu z pewnością idealnie sprawdzi się zarówno w roli biżuterii i pamiątki z wakacji, jak i pięknego prezentu dla najbliższych.

Mamajuana

Spróbowanie słynnej Mamajuany na Dominikanie powinno być obowiązkiem każdego turysty! Jest to lokalny napój wytwarzany przez zmieszanie rumu, korzeni, miodu i niektórych lokalnych ziół. W sklepach można zakupić zarówno suchą mieszankę lub gotowy napój. Co ciekawe, mówi się również, że jest to silny afrodyzjak! Nalewkę tę pije się w małych dawkach, podobno ma ona właściwości lecznicze przeciw bólowi gardła czy katarowi.

 

Poddaj się zakupowemu szaleństwu na Dominikanie i wybierz najlepsze pamiątki, które pozwolą zapamiętać tę podróż do końca życia! Niezależnie od tego, czy wybierasz się na zakupy dla siebie, a może szukasz idealnego prezentu dla najbliższych, mamy nadzieję, że przygotowana przez nas lista ułatwi nieco wybór najlepszych lokalnych suwenirów. Twórz wspomnienia i… baw się dobrze!

01.11.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.