Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Lista atrakcji na Djerbie — top 10 miejsc!

Wakacje na Djerbie, malowniczej wyspie u wybrzeży Tunezji, to idealna opcja dla poszukiwaczy niezapomnianych atrakcji i kolekcjonerów wspomnień. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie — od wycieczek szlakiem historycznych meczetów, wypoczynku na malowniczych plażach po zwiedzanie tradycyjnych wiosek rzemieślniczych.

Piękne plaże to wizytówka Tunezji

Piękne plaże to wizytówka Tunezji

Podróżując po Djerbie odkryjesz bogactwo kultury, piękno przyrody i niepowtarzalny urok śródziemnomorskiego życia. Sprawdźmy, których miejsc nie możesz przegapić!

Muzeum Guellala

Zabytki z czasów starożytności

Zabytki z czasów starożytności

Wybierz się w podróż przez historię i zaplecze kulturalne wyspy. Muzeum znajdujące się w malowniczej wiosce Guellala jest odwzorowaniem tradycyjnego tunezyjskiego domu. Można tu obserwować, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców, ich wiara, tradycje, a nawet zaślubiny. Z wykorzystaniem specjalnych woskowych kukieł, organizowane są tu także scenki obyczajowe.

Można tu także podziwiać różnorodne eksponaty, poczynając od tradycyjnych naczyń i przedmiotów codziennego użytku, aż po artystyczne dzieła ceramiczne, które zdobią wnętrza domów i meczetów. Turyści mogą odwiedzać sale poświęcone rybołówstwu, rolnictwu, garncarstwu, tkactwu czy złotnictwu.

All Inclusive - Djerba

Beztroskie wakacje czekają

Sprawdź oferty

Lato 2024 - Djerba

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdź oferty

Last Minute - Djerba

Wylot nawet następnego dnia

Sprawdź oferty

Houmt Souk

Djerba to miejsce na aktywne wakacje

Djerba to miejsce na aktywne wakacje

Zwiedzanie tego największego miasta na wyspie Djerba warto rozpocząć od słynnego meczetu, jednego z najważniejszych punktów na mapie kulturalnej Djerby. Jest nie tylko miejscem modlitwy, ale także ikoną architektury islamskiej. Następnie udaj się na spacer przez wąskie uliczki, mijając kolorowe stragany z lokalnymi wyrobami rzemieślniczymi. To świetne miejsce na zakup pamiątek z podróży. Nie zapomnij odwiedzić tradycyjnych bazarów, pełnych świeżych owoców, warzyw, przypraw i innych produktów. Możesz także spróbować lokalnych specjałów kulinarnych, m.in. tajine, couscous czy smakowite dania rybne.

Poza zakupami i degustacją warto także zwrócić uwagę na architekturę miasta, w tym na malownicze kamienne domy i tradycyjne meczety. Uważnie obserwuj także miejscowe życie codzienne – wiele może Cię zaskoczyć!

Synagoga El Ghriba

Wyspa Flamingów i Delfinów to jedna z atrakcj

Wyspa Flamingów i Delfinów to jedna z atrakcj

Synagoga El Ghriba jest jedną z najstarszych synagog na świecie i jednym z najważniejszych miejsc kultu djerbiańskiej społeczności żydowskiej. Położona w malowniczej miejscowości Erriadh, przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i turystów z całego świata. Jest to miejsce o wyjątkowej atmosferze, z bogato zdobionymi ścianami, kolorowymi mozaikami i misternymi wzorami.

Według legendy synagoga El Ghriba miała powstać w miejscu, gdzie przechowywane były święte zwoje Tory, a jej nazwa oznacza "niezwykła" lub "dziwna". Jest to również miejsce, w którym organizowane są coroczne obchody święta Lag BaOmer.

Djerba Explore Park

Beztroski urlop na Djerbie

Beztroski urlop na Djerbie

To miejsce, które łączy w sobie atrakcje kulturowe, przyrodnicze i rozrywkowe, dzięki czemu jest uwielbiane przez rodziny z dziećmi. Jedną z głównych atrakcji parku jest Park Krokodyli, będący domem dla ponad 100 okazów krokodyli różnych gatunków. To unikalne miejsce, gdzie można zobaczyć te niezwykłe gady w ich naturalnym środowisku, uczestniczyć w pokazach karmienia i dowiedzieć się więcej o ich życiu i zwyczajach.

Dodatkowo wejściówka do Djerba Explore Park obejmuje także zwiedzanie Skansenu, gdzie można zapoznać się lepiej z architekturą tunezyjskich wiosek i zrobić zdjęcia. Na terenie parku znajduje się też muzeum Lalla Hadria. Kolekcja składa się z ponad 1000 dzieł stworzonych na przestrzeni ostatnich 13 wieków, obejmujących kaligrafię, ceramikę, egzemplarze Koranu, czy biżuterię.

Djerbahood

Djerba to idealne miejsce na wypoczynek pod p

Djerba to idealne miejsce na wypoczynek pod p

To unikalny projekt artystyczny z 2014 roku, który zamienił tradycyjną wioskę Erriadh w dynamiczne muzeum na świeżym powietrzu. W ramach eventu, 150 artystów z 30 krajów przybyło do Erriadh, aby wykorzystać jej białe ściany, jako płótno dla swojej twórczości. W efekcie powstało unikatowe dzieło sztuki ulicznej połączonej z tradycjami djerbiańskiej kultury.

Spacerując uliczkami, można podziwiać liczne murale, graffiti i instalacje artystyczne, które opowiadają historię lokalnej społeczności oraz wyrażają uniwersalne przesłania dotyczące pokoju, tolerancji i wspólnoty.

Midoun

To urokliwe miasto położone na Djerbie, znajduje się około 20 kilometrów na południe od Houmt Souk i jest jednym z głównych ośrodków życia kulturalnego i handlowego na Djerbie. Znane jest ze swojego tradycyjnego piątkowego targu, na którym można zakupić lokalne produkty, rękodzieło, pamiątki i świeże produkty spożywcze.

Midoun jest również domem dla wielu luksusowych kurortów i hoteli, które przyciągają turystów z całego świata, poszukujących wypoczynku na pięknych plażach Djerby. Nie brakuje tu też licznych atrakcji kulturowych czy restauracji z lokalnymi potrawami. Koniecznie spróbujcie tutejszej oliwy, tłoczonej z miejscowych drzewek.

Wykopaliska w Meninx

Ruiny starożytnego rzymskiego miasta, na południu wyspy to nie lada gratka dla miłośników archeologii, stanowiąca nieocenione źródło wiedzy o historii regionu.

Wykopaliska odkryły ruiny antycznych budynków, ulic, świątyń, łaźni publicznych oraz teatrów, które świadczą o bogatej historii i życiu społecznym mieszkańców. Do tej pory turyści mogą zwiedzać liczne fundamenty oraz resztki kolumn pozostawionych przez badaczy.

Borj El Kebir — hiszpańska twierdza

Została zbudowana przez Hiszpanów w XVI wieku. Twierdza była częścią systemu obronnego wyspy i miała za zadanie chronić ją przed najazdami piratów oraz siłami innych mocarstw. Jej strategiczne położenie nad portem w Houmt Souk umożliwiało kontrolę nad ruchem statków i chroniło ważną część wybrzeża.

Dziś Borj El Kebir pełni rolę muzeum, gdzie można zobaczyć wystawy dotyczące historii wyspy i jej obronności, a także podziwiać panoramiczne widoki na miasto i okolicę z murów twierdzy.

Playa Sidi Mahrez

Jedna z najbardziej malowniczych plaż na wyspie. Słynie z białego, miękkiego piasku oraz turkusowej wody. To idealne miejsce dla miłośników słońca, plażowania i sportów wodnych.

Jest stosunkowo spokojna i mała w porównaniu z innymi plażami w regionie, co czyni ją doskonałym miejscem dla poszukiwaczy ciszy i relaksu nad brzegiem morza.

Różowe flamingi

Różowe flamingi to jedno z najbardziej uderzających zjawisk przyrodniczych, które można obserwować na Djerbie. Można je spotkać głównie na piaszczystym cyplu nazwanym „Wyspą Flamingów i Delfinów”.

To właśnie tam te majestatyczne ptaki znajdują dogodne warunki do żerowania i odpoczynku – co roku, w okresie jesienno-zimowym przylatuje tu ich mnóstwo.

Podsumowanie

  • Muzeum Guellala: można podziwiać tu tradycyjny tunezyjski dom, z eksponatami związanymi z codziennym życiem dawnych Tunezyjczyków.
  • Houmt Souk: największe miasto z meczetem, bazarami i lokalnymi wyrobami rzemieślniczymi, gdzie można poczuć prawdziwy klimat Djerby.
  • Synagoga El Ghriba: jedna z najstarszych synagog na świecie i miejsce pielgrzymek z całego świata.
  • Djerba Explore Park: niesamowity park rozrywki, gdzie spitkac można blisko 100 rodzajów krokodyli, historyczny skansen i muzeum Lalla Hadria.
  • Djerbahood: Artystyczny projekt murali i graffiti w wiosce Erriadh, które zostały wykonane przez 150 artystów z całego świata na tamtejszych budynkach.
  • Midoun: Miasto z tradycyjnym targiem, gdzie można kupić lokalne produkty i poznać codzienne życie mieszkańców.
  • Wykopaliska w Meninx: Ruiny starożytnego rzymskiego miasta, świadczące o bogatej historii Tunezji.
  • Borj El Kebir: Hiszpańska twierdza z XVI wieku, w której obecnie znajduje się muzeum.
  • Playa Sidi Mahrez: Malownicza plaża z białym piaskiem i turkusową wodą, raj dla miłośników beztroskiego plażowania.
  • „Wyspa Flamingów i Delfinów”: to miejsce, gdzie w okresie jesienno-zimowym można spotkać te niezwykłe zwierzęta i podziwiać je w naturalnym środowisku.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.