Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Kuchnia Portugalska - popularne potrawy do spróbowania na wakacjach

Portugalczycy kochają dobre jedzenie, o czym szybko przekonuje się każdy turysta. Choć w naszym kraju niewiele się mówi się o tej kuchni, Portugalia zaskakuje pysznym jedzeniem na każdym kroku. Od czego najlepiej zacząć? Jakich potraw musisz koniecznie spróbować? Przeczytaj nasze zestawienie i wyrusz w kulinarną podróż! Smacznego!

Kuchnia Portugalii

Kuchnia Portugalii

Portugalia wiele zawdzięcza swojej bogatej historii i niezliczonym kulturom, które miały na nią wpływ na przestrzeni wieków. To właśnie dzięki temu współcześnie możemy rozsmakować się w tej przepysznej kuchni. Zobacz, co polecamy i wybierz się na wyprawę szlakiem… dobrego jedzenia!

Açorda

Typowa zupa regionu Alentejo. Kawałki chleba dodaje się do gotującego na wolnym ogniu bulionu, mocno doprawionego czosnkiem i kolendrą. Chleb powinien nasiąknąć bulionem, ale nie gotować się w nim. Do gotowej zupy bardzo często dodaje się również jajko – gotowane lub w koszulce. Niektóre przepisy zawierają świeże ryby lub solonego dorsza.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Portugalii


Sprawdź oferty

Caldo Verde

Caldo Verde - kuchnia Portugalii

Caldo Verde - kuchnia Portugalii

Caldo Verde, słynna portugalska zupa, pochodzi z północy Portugalii. Jest to jedna z najpopularniejszych zup i typowych portugalskich potraw. Chociaż jest ona szczególnie popularna zimą, można się nią cieszyć przez cały rok. Zupa ma charakterystyczny, zielony kolor i jest przygotowywana z ciemnozielonej kapusty, która, co ciekawe, nie jest powszechnie dostępna poza granicami Portugalii. Pyszne puree ziemniaczane, plasterki kiełbasy chouriço i lokalna portugalska oliwy z oliwek jeszcze lepiej uzupełniają tę smaczną potrawę.

Sopa da Pedra

Sopa da Pedra - kuchnia Portugalii

Sopa da Pedra - kuchnia Portugalii

Legenda głosi, że biedny zakonnik na pielgrzymce był zbyt dumny, by żebrać o jedzenie - mimo, że był bardzo głodny. Zamiast tego zapytał swoich gospodarzy, czy mogliby podarować mu trochę warzyw, aby dodać je do zupy… z kamienia. Zaintrygowani gospodarze dali mu różne produkty i tak powstała pierwsza sopa da pedra. Zupa ta jest obfita, z wieloma dodatkami, zazwyczaj podawana z… kamieniem na dnie.

Sardynki z grilla

Sardynki z grilla - kuchnia Portugalii

Sardynki z grilla - kuchnia Portugalii

Grillowane portugalskie sardynki (sardinhas asadas) to ulubione letnie jedzenie w Portugalii. W czerwcu zapach grillowanych sardynek unosi się na ulicach Lizbony przez cały miesiąc. To właśnie wtedy w Lizbonie odbywa się najpopularniejszy festiwal poświęcony sardynkom. Dlaczego sardynki są tak popularne? Oczywiście ze względu na bliskość Oceanu Atlantyckiego. Co nciekawe, portugalskie sardynki są spożywane głównie w postaci świeżej, a każdego roku zjada się około 12 ton sardynek na osobę.

Cozido à Portuguesa

Cozido à Portuguesa - kuchnia Portugalii

Cozido à Portuguesa - kuchnia Portugalii

Cozido à Portuguesa to gulasz, w którym rozsmakuje się każdy miłośnik mięsa. Składa się on z wielu mięs z dodatkiem ziemniaków i innych warzyw. Co ciekawe, w całym kraju natrafić można na dziesiątki odmian cozido, jednak najbardziej znaną jest prawdopodobnie ta z Furnas. W tej małej wiosce na wyspie S. Miguel (Azory) cozido gotowane jest na parze wulkanicznej w dziurze w ziemi.

Alheira

Pochodząca z Mirandeli kiełbasa wieprzowa, która… tak nnaprawdę nie jest kiełbasą wieprzową. Podczas inkwizycji w Portugalii i Hiszpanii ludność żydowska została zmuszona do przejścia na chrześcijaństwo. Publicznie zachowywali się jak chrześcijanie, aby przetrwać, ale prywatnie utrzymywali przy życiu swoją kulturę i tradycje. Ponieważ jedzenie wieprzowiny było sprzeczne z ich religią, Żydzi w Mirandeli przygotowali więc "fałszywą" kiełbasę z innych mięs.

Cataplana

Cataplana - kuchnia Portugalii

Cataplana - kuchnia Portugalii

Cataplana jest częściej spotykana na południu. Nazwa tej potrawy pochodzi od naczynia do gotowania, rodzaju wolnowaru wykonanego z miedzi lub stali nierdzewnej, dziedzictwa arabskiej przeszłości Portugalii. Przepis jest tak prosty, jak wybór ulubionych owoców morza, dodanie pokrojonych w plasterki ziemniaków, cebuli, pomidorów, czosnku, oliwy z oliwek i ziół i pozostawienie do duszenia.

Francesinha

Najsłynniejsza kanapka w Porto! Jedna francesinha zwykle wystarcza dla dwóch osób, więc radzimy mieć to na uwadze przy zamawianiu. Jedzenie również nie łatwe, dlatego z pewnością potrzebna będzie tu pomoc noża i widelca, by przeciąć topiącą się mieszankę sera i pikantnego sosu, kromki lekko opiekanego chleba i warstwy różnych mięs.

Spróbuj najpyszniejszych dań Portugalii i rozsmakuj się w lokalnych potrawach tego magicznego kraju. Portugalia z pewnością potrafi zaskoczyć, a wizyta w restauracji to obowiązkowy przystanek każdego wyjazdu. Gwarantujemy – palce lizać!

18.08.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.