Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Koronawirus a podróże – co robić jeśli planujemy wakacje?

Koronawirus to temat, który od kilku tygodniu dominuje nagłówki gazet i artykułów na portalach internetowych. Wokół niego narosło już mnóstwo mitów, pojawia się także coraz więcej pytań dotyczących wyjazdów na zagraniczne wakacje. Korzystanie z zaufanych źródeł pozwoli na chłodno przeanalizować sytuację i znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Sytuacja szybko się zmienia, dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Czy rezygnacja z przyszłych wakacji to konieczność? Co zrobić w przypadku anulacji wycieczki? Przeczytaj jak znaleźć prawdziwe informacje w medialnym szumie i co zrobić, jeśli planujesz wakacje.

Zaufane źródła informacji

Informacje o koronawirusie docierają do nas ze wszystkich stron, szczególnie od momentu pojawienia się koronawirusa we Włoszech. Nie wszystkie jednak są prawdziwe, a nagłówki gazet niejednokrotnie wzbudzają w czytelnikach niepotrzebny lęk. Warto pamiętać, że najbardziej rzetelne informacje znajdziesz m.in. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także na stronie Światowej Organizacji Zdrowia. Dodatkowo MSZ uruchomiło całodobową infolinię, gdzie można dzwonić w przypadku trudności i pytań dotyczących powrotu do kraju: +22 523 8880. Obecnie Ministerstwo odradza podróże do wybranych krajów lub regionów, dlatego jeśli planujecie podróż w te miejsca, skontaktujcie się z organizatorem wyjazdu, czy harmonogram wycieczki nie uległ zmianie.

Stan epidemii w Polsce

AKTUALIZACJA: W marcu rząd wprowadził w Polsce stan epidemii oraz wprowadził nowe obostrzenia. W związku z zawieszeniem ruchu lotniczego i przywróceniem granic touroperatorzy odwołują lub zawieszają imprezy turystyczne.

FAQ dla klientów - najczęstsze pytania

W związku z obecną sytuacją zebraliśmy wszystkie kluczowe pytania, które najczęściej pojawiają się w odniesieniu do wykupionych wycieczek. ZOBACZ ODPOWIEDZI NA NAJCZĘSTSZE PYTANIA >>> W trosce o naszych klientów na bieżąco aktualizujemy informacje i przekazujemy najbardziej wyczerpujące odpowiedzi, aby rozwiać wątpliwości. Na stronie znajdziesz informacje dotyczące odwołanych wycieczek, zwrotu kosztów, wykupionych wycieczek w przyszłości, a także kwestii ubezpieczenia. Zamieszczamy również informacje dotyczące wyjazdów od poszczególnych touroperatorów.

Rezygnacja z wakacji – czy szybka decyzja to konieczność?

W obecnej sytuacji wiele osób zastanawia się, czy jest to moment, aby odwoływać przyszłe wakacje. Przede wszystkim warto wcześniej na spokojnie przeanalizować sytuację korzystając ze sprawdzonych źródeł informacji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też sięgnąć do umowy – konkretnie zapisów dotyczących czasu obowiązywania najniższych kosztów anulacji. Będą się one różnić w zależności od organizatora i wycieczki – w niektórych przypadkach koszty będą podobne w przypadku rezygnacji natychmiastowej i anulacji dopiero na 30dni przed wylotem. Wstrzymując się z podjęciem decyzji do tego czasu – nic się nie traci.

Sytuacja dotycząca koronowirusa we Włoszech i krajach azjatyckich zmienia się dynamicznie – warto więc trzymać rękę na pulsie. Obserwować rozwój wydarzeń, bo niewykluczone, że za jakiś czas zagrożenie zniknie, a ruch turystyczny na wybranych terenach wróci do normy. Moment na podjęcie ostatecznej decyzji o rezygnacji z wakacji leży w gestii każdego turysty, gdyż to on musi na chłodno ocenić sytuację.

Koronawirus – jak zminimalizować ryzyko zarażenia?

Warto przypomnieć, że koronawirus stanowi realne zagrożenie dla osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekle chorujących. Jak dobrze wiemy, wirus rozprzestrzenia się szybko i często wynika głównie z braku zachowania podstawowych zasad higieny. Co zatem zrobić, aby zapobiegać zarażeniu? Dokładnie to samo, co w przypadku innych wirusów, z którymi możemy mieć do czynienia na co dzień:

  • myj ręce używając płynów antybakteryjnych na bazie alkoholu, lub wody z mydłem,
  • unikaj dotykania twarzy,
  • staraj się unikać przebywania w otoczeniu osób, które kichają, kaszlą i mają gorączkę (najlepiej zachować 1 metr odległości).

Co jeszcze warto zrobić? Przede wszystkim, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, sprawdzać informacje w zaufanych źródłach i starać się nie panikować. Decyzja, gdzie i jak spędzimy wakacje zależy od nas samych, a przy zachowaniu najważniejszych zasad bezpieczeństwa możemy zadbać o to, aby koronawirus był jak najdalej od nas.

Tag:

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.