Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Karkonosze w Czechach

Szpindlerowy Młyn

Czeskie Zakopane - tak określa się ten największy ośrodek narciarski w Karkonoszach. Z narciarskiego punktu widzenia to dwa masywy, 17 wyciągów, 25 km nartostrad i przepiękne widoki, zwłaszcza z masywu Świętego Piotra na górze Plan. Ale dla bywałego w alpejskich kurortach narciarza tak naprawdę to tylko pięknych widoków jest w Szpindlerowym Młynie pod dostatkiem - pod wyciągami zwłaszcza w weekendy i podczas ferii spędza się zwykle 20 minut i to przy cenach karnetów ocierających się o alpejskie stawki.

Tereny narciarskie to położone naprzeciw siebie góry Plan (1198 m n.p.m.) i Medvedin (1235 m n.p.m.) oraz kilka mniejszych. Dziesięć nartostrad jest dłuższych niż kilometr, długość czterech przekracza 2 kilometry, a najdłuższa ma 3700 metrów. Trasy, z wyjątkiem jednej czarnej trasy "Szpindl" na Świętym Piotrze, nie są ekstremalnie trudne. Na popularnym "Niedźwiedziu" mamy do wyboru kilka tras o różnym stopniu trudności, z których najdłuższa, turystyczna, ma właśnie blisko 4 kilometry.

Bardzo dobrze jeżdżący narciarze wybiorą się nie na rodzinny Medvedin (tutejszą króciutką czarną trasę tym kolorem oznaczono chyba przez pomyłkę), lecz położony po przeciwnej stronie masyw Święty Piotr. Właśnie wzdłuż dwuosobowego wyciągu krzesełkowego prowadzi czarna, stroma, zwykle świetnie przygotowana FIS-owska trasa (długość – 560 metrów, różnica poziomów – 180 metrów). Bardzo często jednak rozgrywane są na niej zawody, więc ponad połowa trasy odgrodzona jest siatką, a wtedy by po wąskiej stromiźnie dotrzeć bezpiecznie na dół, trzeba naprawdę bardzo dobrze jeździć na nartach. Przy końcowym jej odcinku jest również halfpipe dla snowboarderowców. Alternatywą są czerwone, ale łagodne, i niebieskie nartostrady schodzące do 4 osobowych wyciągów kanapowych.

Ceny karnetów 6-dniowych:
dorośli 3690 koron (ok. 575 zł)
dzieci 2580 koron (ok. 400 zł)

przykładowe oferty pobytowe (tydzień) z serwisu travelplanet.pl:
hotel 3* BB 660 - 680 zł/os.  
hotel 4* BB 990 - 1060 zł/os. 
hotel 3* HB 1063 zł/os. 
hotel 4* HB 1360 – 1500 zł/os.

Pec pod Śnieżką

Nawet zanim w tym ośrodku kilka lat temu uruchomiono ten 500 metrowy wariant czerwonej nartostrady z Hnedego Vrchu, zaawansowani narciarze cenili sobie Pec pod Śnieżką na równi ze Szpindlerowym Młynem. A to dlatego, że w Pecu 12 km tras i 9 wyciągów jest tak rozstawionych, że można w zasadzie zjeździć wszystkie trasy bez konieczności wsiadania do skibusa, co w Szpindlu jest niemożliwe. Skibusa trzeba użyć by przemieścić się na Cerną Horę, do Janskich Łaźni, do Cernego Dula, na Velką Upę czy do Svobody nad Upą – karnet obowiązuje na te wszystkie ośrodki (w sumie 37 km nartostrad). Od tej zimy na Cerną Horę będzie można przenieść się na nartach 3 km skitourowym łącznikiem. Większą część liczącego 3 km szlaku pokonuje się na nartach,, na którym na odcinkach prowadzących pod górę  można bezpłatnie skorzystać z ratraków.

Sam Pec pod Śnieżką ma kameralną atmosferę, w tutejszych knajpkach podają smaczne jedzenie, na nartach też jest gdzie pojeździć. Najbardziej popularne są dwie trasy schodzące z Javornika (o długości 1200 i 1300 metrów przy różnicy poziomów 246 metrów) wzdłuż wyciągów przy parkingu. Ale najlepsza w Pecu trasa urozmaicona czerwona nartostrada z Hnedego Vrchu (1500 m dł i 317 m różnicy poziomów, w tym czarny, półkilometrowy wariant zjazdu).Tą trasą dojedziemy do gwarnego centrum narciarskiego, gdzie schodzi się kilka nartostrad i wyciągów. W Alpach w takim miejscu już dawno postawiono by knajpę z tarasem, ale w Pecu znajdziemy tu tylko trzy dolne stacje wyciągów orczykowych. Za to uroczych knajp mamy bez liku na stokach. 

Karnet 6 dni (Ważne w ośrodkach Černá hora - Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Velká Úpa, Svoboda nad Úpou- 37 km nartostrad):
dorośli 3040 koron (ok. 475 zł)
dzieci  2100 koron (ok. 330 zł)

przykładowe oferty pobytowe (tydzień) z serwisu Travelplanet.pl:
hotel 4* HB 1525 zł/os. (Horizont)

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.