Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Jeśli karnawał, to na Maderze

Mieszkańcy Madery wiedzą jak się dobrze bawić. Karnawałowe imprezy na portugalskiej wyspie trwają ponad tydzień, a na stołach króluje tutejszy przysmak malassadas. Najważniejszym wydarzeniem jest jednak wielka parada w Funchal, która przyciąga tysiące widzów.

fot. Turismo da Madeira

Od środy poprzedzającej Popielec w centrum Funchal, a zawłaszcza na głównym deptaku Avenida Arriaga, odbywają się rozmaite pokazy i występy, wypełniając miasto muzyką i śmiechem. Najważniejszymi atrakcjami karnawału na Maderze są jednak: tradycyjna Festa dos Compadres w Santana oraz wielka karnawałowa parada Cortejo alegórico i ostatkowy pochód przebierańców Trapalhão Parade w Funchal.


Sonhos fot. Turismo da Madeira

W czasie Carnaval da Madeira kluby organizują tematyczne imprezy, zachęcając klientów do przebrania się zgodnie z motywem zabawy. Kto ma znajomych na portugalskiej Maderze, ma natomiast szansę zostać zaproszonym na prywatną imprezę, nawiązującą do dawnego zwyczaju „napadania” grupy przebierańców na domy swojej rodziny i przyjaciół w celu „ograbienia” ich z takich łakoci, jak sonhos (małe, maślane pączuszki) oraz charakterystycznych dla Madery i Azorów malassadas (maślano – mleczne racuchy, obowiązkowe danie ostatkowe), co zawsze kończyło się imprezą. Owa tradycja uległa nieco modyfikacji i obecnie data „napadu” jest wcześniej ustalana, a „rabusie” przynoszą smakołyki ze sobą.

Dziad z babą, czyli Festa dos Compadres

Tradycyjny, odbywający się już od ponad pięćdziesięciu lat festyn Festa dos Compadres w miejscowości Santana (16, 18, 19 i 23 lutego 2017), stanowi jasny znak, że karnawał na Maderze rozpoczął się na dobre. Festyn trwa kilka dni, a zaczyna i kończy go pokaz ogni sztucznych. Mieszkańcy przygotowują paradę przebierańców Cortejo Folião oraz paradę etnograficzną Cortejo Etnográfico, podczas której można zobaczyć regionalne stroje ludowe oraz scenki z życia codziennego, niekiedy humorystycznie przedstawione. Częstym motywem są również kukły przedstawiające dziada („compadre”) z babą („comadre”), od których pochodzi nazwa festynu.


Festa dos Compadres – Santana na Maderze, fot Marcial Fernandes

Główną atrakcją jest jednak zainscenizowane, satyryczne przedstawienie rozprawy sądowej z udziałem tych postaci. Wyśmiewane są wówczas sytuacje z życia codziennego i politycznego, które wydarzyły się w poprzednim roku. Po wydaniu wyroku przez sąd, kukły symbolizujące dziada i babę są palone „za karę”. Ponieważ widowisko odbywa się w języku portugalskim, warto zapewnić sobie lokalnego tłumacza.

Parada karnawałowa Cortejo alegórico

Sobotnia, wieczorna parada to punkt kulminacyjny karnawału na Maderze w Funchal (25 lutego 2017), który przyciąga tysiące widzów. Piękne tancerki i tancerze, w kolorowych, przyciągających wzrok strojach, paradują przez centrum Funchal, podrygując w rytm muzyki. W zeszłym roku w pochodzie wzięło udział ok. 1200 tancerzy i muzyków, w tym m.in. szkoły samby. Przygotowania do Cortejo alegórico (m.in. budowa platform oraz próby układu choreograficznego) zaczynają się już wiele miesięcy wcześniej.

Parada Błaznów fot. Turismo da Madeira

Parada błaznów Cortejo Trapalhão – Funchal

O ile w przypadku dwóch poprzednich wydarzeń, turyści pozostają zazwyczaj tylko widzami, o tyle podczas Cortejo Trapalhão każdy może wykazać się kreatywnością i wziąć udział w pochodzie.

W ostatni wtorek przed Środą Popielcową (28 lutego 2017) na Rua da Carreira w Funchal pojawiają się rozmaici przebierańcy: od postaci wyśmiewających jakąś sytuację społeczną czy polityczną, po „klasyczne” stroje karnawałowe (np. piratów).

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.