Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Jakie pamiątki kupić w Chorwacji? Lista zakupowa

Chorwacja to ostatnimi czasy bardzo oblegany kierunek, który kusi klimatem, piękną naturą oraz możliwością dojechania tutaj samochodem z całą rodziną. Kraj ten kojarzy się z polami lawendy, krystalicznie czystą wodą, urokliwymi plażami oraz życzliwymi mieszkańcami. Aż chce się kawałek Chorwacji po wakacjach przywieźć do domu, tylko co rzeczywiście warto kupić jako pamiątkę?

W kraju tym jest naprawdę wiele do odkrycia. Chorwacja zachęcają nie tylko do tego, by jak najwięcej zobaczyć, ale i skosztować lokalnej kuchni, czy zwyczajnie pozwolić sobie na nicnierobienie. Warto poświęcić trochę czasu na odkrycie tutejszej kultury oraz znalezienie dla siebie takich pamiątek, które pozwolą cieszyć się tym miejscem nieco dłużej. Dzięki temu klimat wakacji w Chorwacji będzie wciąż dostępny, nawet jeśli sezon urlopowy dawno się skończy.

Co więc warto zakupić będąc na wczasach w Chorwacji?

Dobre chorwackie wino

Dobre chorwackie wino

Dobre chorwackie wino

Świetną pamiątką z wakacji w Chorwacji na pewno okaże się lokalne wino. Warto poszukać dla siebie smaku, który będzie kojarzył się z wczasami w tym pięknym kraju, co jest możliwe dzięki degustacji oraz nawiązywaniu kontaktów z mieszkańcami.

Co ciekawe w Chorwacji już od wieków produkuje się wino, a na uwagę niewątpliwie zasługuje wiele jego rodzajów. Jednym z nich jest dalmatyńskie wino deserowe Prosek, które jest zakorzenione w tradycji tego kraju.

W Chorwacji uprawia się około 130 odmian przeróżnych szczepów wina, więc jest w czym wybierać. Najbardziej znane to Malvazija, Grk, Teran, Posip, Plavac Mali oraz Grasevina. W zależności od tego, w którym miejscu jest się na urlopie warto przywieźć taki trunek, który będzie się kojarzył właśnie z tą częścią Chorwacji.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Chorwacji


Sprawdź oferty

Lawendę i produkty lawendowe

Lawendę i produkty lawendowe

Lawendę i produkty lawendowe

Chorwacja niewątpliwie kojarzy się z lawendą. Kwitnące pola tej rośliny są widoczne w wielu miejscach, a zapach pozostaje w pamięci na długo. Myśląc o pamiątce z Chorwacji warto rozważyć kupno lokalnego produktu z lawendy - do wyboru są kosmetyki, mydła, woreczki z suszoną lawendą oraz wiele innych.

Roślina ta rozrasta się na wielką skalę w szczególności na wyspie Hvar, gdzie jej zapach jest wyraźnie wyczuwalny. Lawenda jest często składnikiem zdrowotnych naparów, jest też sprzedawana w formie ususzonych wcześniej płatków.

Warto wybrać dla siebie coś wyjątkowego, co będzie miłym przypomnieniem chorwackich wakacji. Produkty lawendowe mogą jeszcze długo wspierać piękne wspomnienia i jednocześnie relaksować oraz koić. Właściwości lawendy bowiem cenione są na całym świecie.

Rękodzieło

Rękodzieło

Rękodzieło

Chorwacja kusi także rękodziełem. W wielu miejscach można znaleźć ciekawe lokalne wyroby związane z tradycją tego kraju oraz jego zwyczajami. Ciekawą propozycją jest chociażby zakupienie czapki z Sibenic, czy miniaturki tablicy z głagolicą - zwaną baskańska ploca.

Ciekawego rękodzieła warto szukać na niedużych stoiskach, które często są przy drogach, a także w lokalnych sklepikach. Najczęściej ręcznie wykonane wyroby z materiału, czy drewna kosztują około 100 kun chorwackich, jednakże są tak piękne, że warto wydać więcej.

Rękodzieło to zawsze coś wyjątkowego, także taka pamiątka na pewno będzie unikalna, a gdy jest dodatkowo związana z miejscem wyrobu, wtedy łatwiej o powrót pięknych wspomnień. Taki przedmiot może stanowić także wspaniały prezent dla bliskiej osoby.

Koronki z wyspy Pag

Koronki z wyspy Pag

Koronki z wyspy Pag

Ciekawą pamiątką z Chorwacji na pewno okażą się koronki. Jest to produkt niezwykle wartościowy i różny w zależności od regionu. Można wybrać dla siebie idealny wzór, ciesząc się starannością wykonania i wyjątkowym pięknem.

Co ciekawe regionalne koronki z wyspy Pag zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To także świadczy o unikalności tych wyrobów i ich wyjątkowym znaczeniu. Od stuleci na wyspie kultywuje się tradycję tworzenia koronek igłowych specjalną techniką. Symbolizuje ona piękno,  a także twardość życia na Pag, wyspie kamienia oraz soli.

Koronki na pewno okażą się ciekawą pamiątką dla osób, które kochają sztukę oraz doceniają wartość prac manualnych. A także cenią sobie tradycję.

Zabawki z drewna

Zabawki z drewna

Zabawki z drewna

W Chorwacji nie brakuje także wyrobów dla dzieci. Chcąc zakupić wartościowe pamiątki dla najmłodszych warto rozważyć zabawki z drewna. W kraju tym wiele jest przepięknych, ręcznie wykonanych egzemplarzy, które dodatkowo są ozdobione chorwackimi motywami, wzorami geometrycznymi, czy kwiatami.

Tworzenie zabawek z drewna jest tutaj mocno zakorzenione w lokalnej tradycji, a przedmioty z Hrvatsko Zagorje są dodatkowo chronione i uważane za niematerialne dziedzictwo kulturowe wpisane na listę UNESCO.

Jaką zabawkę najlepiej zakupić? Można wybierać spośród drewnianych samochodów, koni, tancerek, ptaków, czy mebli. Różnorodność wyrobów potrafi zachwycić. Zabawki z drewna to wspaniała pamiątka z Chorwacji nie tylko dla najmłodszych.

Biżuterię z morskim motywem

Biżuterię z morskim motywem

Biżuterię z morskim motywem

Wspaniałym pomysłem na idealną pamiątkę z Bałkanów okaże się niewątpliwie kupno biżuterii z morskimi motywami. Odpowiednio dobrany przedmiot nie tylko będzie przypominał wspaniałe wakacje, ale jednocześnie będzie cudownym dodatkiem do wielu zestawów ubrań.

Wiele chorwackich miast ulokowanych jest wzdłuż wybrzeża, dlatego też morskie motywy są jak najbardziej spójne z ich położeniem, tradycją, czy historią. Warto wybierać lokalne sklepy i tam szukać dla siebie pamiątkowej biżuterii.

Na bransoletkach czy w naszyjnikach można znaleźć takie stworzenia morskie jak koniki wodne, delfiny, czy żółwie. Oczywiście motywów jest więcej, co sprawia, że można dopasować je do swoich preferencji lub upodobań osoby, dla której ma się ochotę zakupić taką pamiątkę.

Magnesy z krajobrazem Chorwacji

Magnesy z krajobrazem Chorwacji

Magnesy z krajobrazem Chorwacji

Wszędzie dostępne, tanie i łatwe w przewożeniu są oczywiście magnesy, które stanowią uniwersalną pamiątkę niemal dla każdego. Jeśli ma się ochotę zakupić drobny prezent dla kogoś bliskiego lub też mały przedmiot, który ulokowany na lodówce będzie codziennie wywoływał miłe wspomnienia to magnes jest idealnym wyborem.

Przedmioty te są dostępne w większości sklepów i mogą być naprawdę piękne. Czasem wystarczy napis, kiedy indziej można trafić na magnes z widokiem, który w jakiś wyjątkowy sposób zapisał się w naszych wspomnieniach.

Magnesy z krajobrazem czy czymś charakterystycznym, związanym z danym krajem, to zawsze dobry wybór, gdy nie ma się pomysłu na upominek, czy też wtedy, gdy po prostu lubi się takie przypominajki.

Czerwony parasol

Czerwony parasol

Czerwony parasol

Kolejnym i ciekawym zarazem pomysłem na unikalną pamiątkę z Chorwacji jest czerwony parasol. Ma on w tym kraju swoją własną legendę, która mówi o tym, że pewna młoda para schowała się w czasie deszczu pod parasolem, a ich miłość była tak ogromna, że stał się on czerwony.

Szczególnie związana z tą historią jest mała miejscowość w Zagrzebiu - mowa tutaj o Šestine. Wioska ta w swoich strojach ludowych ma ujęty czerwony parasol. I to właśnie będąc w tym miejscu warto rozważyć zakup takiej pamiątki, chociaż można się o nią pokusić też odpoczywając w innych częściach Chorwacji.

Czerwony parasol to niewątpliwie oryginalny upominek dla ukochanej osoby, czy też pary. Jako symbol silnej miłości, która ma potencjał zmiany rzeczywistości.

Elegancki krawat

Elegancki krawat

Elegancki krawat

Dlaczego warto przywieźć krawat właśnie z Chorwacji? Otóż to z tego kraju wywodzi się tradycja zawiązywania chust na szyi mężczyzny. Tak żegnano młodych chłopców, którzy ruszali na wojnę. Dzięki temu mogli mieć zawsze przy sobie kawałek domu.

Obecnie krawaty kojarzone są z elegancją, jednakże w dalszym ciągu to w Chorwacji rozpoczyna się ich historia. Dlatego właśnie tutaj warto zakupić dla ukochanego, ojca, czy bliskiego mężczyzny (lub też dla samego siebie) taką pamiątkę.

Zakup krawata w Chorwacji ma szczególne znaczenie właśnie ze względu na piękną tradycję, a poza tym jest on tutaj dostępny na wielu stoiskach, czy w sklepach z pamiątkami. Choć warto też zastanowić się nad kupnem jego bardziej eleganckiej wersji, w zależności od upodobań, czy też tego dla kogo ma być dany krawat.

Tradycyjne gusle

Tradycyjne gusle

Tradycyjne gusle Autorstwa Roberta F., CC BY-SA 3.0, https://c

Chorwacja to także muzyka i śpiew. A jeśli mowa o muzyce to warto dodać, że ciekawym artefaktem z tego kraju na pewno okażą się gusle. To instrument muzyczny, który nieco przypomina gitarę, choć jego cześć wygląda także nieco jak łuk ze strunami.

Nie zawsze można spotkać w danym regionie sprzedawców gusli, ale jeżeli już są - warto z tego skorzystać. Najłatwiej je kupić na południowym wybrzeżu, dlatego będąc w tej części Chorwacji na wakacjach warto się porozglądać właśnie za tym przedmiotem.

Instrument ten ma bogatą historię, a nauka gry na nim jest łatwiejsza niż nauka gry chociażby na gitarze akustycznej, co także zachęca. Taka pamiątka będzie idealna dla fanów muzyki, czy też osób, które cenią sobie tradycyjne przedmioty związane z danym krajem.

Tutejszą czekoladę

Tutejszą czekoladę

Tutejszą czekoladę

Idealną pamiątką dla smakoszy okaże się niewątpliwie chorwacka czekolada. Pierwszym producentem tego smakołyku na Bałkanach był Kraš, który swoją działalność zaczął w 1911 roku w Zagrzebiu. Obecnie czekoladę i słodycze tej firmy można znaleźć w całym kraju.

Ma ona w swoim asortymencie dodatkowo takie pyszności jak herbatki, wafle oraz cukierki. Ogrom smaków pozwoli wybrać dla siebie to, co okaże się najlepsze dla podniebienia.

Wśród najbardziej znanych marek produkujących słodkości warto rozważyć także  wybór Griotte lub też Bajadera. Chorwacja czekolada to świetna pamiątka dla siebie, jak i upominek dla kogoś bliskiego. Sprawdzi się zawsze wśród smakoszy, którzy cenią słodkości z różnych stron świata.

Chorwacki ser

Chorwacki ser

Chorwacki ser

Wśród pamiątek smakowych, które pozwolą cieszyć się wakacjami trochę dłużej już we własnym domu, powinien też znaleźć się chorwacki ser. Tym bardziej, że przysmak z tej części świata może pochwalić się takimi nagrodami jak chociażby złoty medal na World Cheese Awards. Z Chorwacji aż sześć serów otrzymało takie wyróżnienie w 2017 roku.

Jak widać jest to nie lada gratka dla smakoszy. Wybierając ser dla siebie lub kogoś bliskiego warto rozważyć miękki ser škripava, który produkuje się w Lice oraz na obszarze Kordunu, czy też medzimurski ser sirel lub turoš.

Najczęściej nagradzanym i najbardziej cenionym jest natomiast paški sir, który wytwarza się z mleka owczego. Pochodzi z Pagu, gdzie na pastwiskach licznie pasą się owce. Ser ten powinien dojrzewać cały rok, jednakże staje się pyszny już po paru miesiącach.

Pyszny Miód

Pyszny Miód

Pyszny Miód

Myśląc o smacznej pamiątce z wakacji nie sposób nie wspomnieć o miodzie. Bałkany wszakże słyną z tego płynnego złota. Często można spotkać w Chorwacji miód z dodatkiem lawendy, czy też mający w sobie inne lokalne zioła.

Chorwackie miody ze względu na warunki klimatyczne mają naprawdę wysoką jakość i ciekawy smak. Można tutaj spotkać takie perełki jak miód akacjowy, czy słonecznikowy oraz wiele innych.

Co ciekawe Chorwaci używają miodu nie tylko na osłodę, czy ze względu na smak i składniki odżywcze. Idealnie nadaje się on także na oparzenia, ponieważ przyśpiesza ich gojenie, łagodzi ból, a także - co ciekawe - zapobiega tworzeniu się blizn. Jak widać miód ma więcej zastosowań niż tylko te zdrowotne, czy smakowe.

Pierniki

Pierniki

Pierniki

Wspaniałą pamiątką z Chorwacji na pewno okażą się także tutejsze pierniki. Co ciekawe ich tradycja jest naprawdę długa, bowiem zaczyna się już w średniowieczu. Wtedy to najprawdopodobniej zaczęto je wypiekać w klasztorach europejskich, skąd dotarły do Chorwacji, w której stały się specjalnością.

Tradycyjne pierniki w tym kraju nazywane są licitar, a zwyczaj ich wypiekania został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Są one nie tylko pyszne, ale wyróżniają się także bogactwem kształtów, kolorem i wielkością.

Proces ich tworzenia wymaga umiejętności, mimo, że przepis jest taki sam dla wszystkich. Warto zabrać ze sobą do domu te smaczne artefakty, tak bardzo związane z chorwacją tożsamością i obdarować nimi najbliższych.

Oliwa i oliwki

Oliwa i oliwki

Oliwa i oliwki

To, co niewątpliwie kojarzy się z Chorwacją i z kuchnią śródziemnomorską w ogóle to słynna oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz oliwki. Można je tutaj zakupić niemal wszędzie. Zachwycają one swoim smakiem oraz jakością.

Już w starożytności oliwa z oliwek pochodząca z Istrii uważana była za wzorcową jeśli chodzi o ten produkt dostępny w różnych miejscach na świecie. Do dzisiaj mieszkańcy Chorwacji myślą w ten sam sposób o swoim specjale - że jest naprawdę wyjątkowy.

Podobnie jest w przypadku oliwek. To idealna opcja, jeśli chodzi o pamiątkę z Bałkanów, bowiem uprawa drzew oliwnych kojarzy się właśnie z Chorwacją. Dodatkowo oliwki są dostępne w każdym markecie i smakują wybornie. Są także łatwe w transporcie.

Likier z wiśni

Likier z wiśni

Likier z wiśni

Ciekawą pamiątką z Chorwacji może się także okazać słynne Maraschino, czyli likier z dojrzałych wiśni maraska, które można spotkać tylko i wyłącznie w Dalmacji, a dokładniej w okolicach Zadaru.

W dawnych czasach wytwarzali je dominikanie - miało to miejsce w XV wieku. Likier był początkowo dostępny tylko dla nielicznych, a doceniono go za właściwości lecznicze. Ma on słodki smak i niewątpliwie kojarzy się właśnie z Zadarem.

Warto go zakupić jako wyjątkowy chorwacki trunek, który ma swoją historię, a jednocześnie kusi smakiem oraz właściwościami zdrowotnymi. Zwłaszcza jeśli planuje się wczasy w Dalmacji, bowiem likier ten stanowi idealną pamiątkę właśnie z tego regionu Chorwacji.

Rakiję

Rakija

Rakija

Rakija to napój procentowy dostępny w wielu bałkańskich krajach. Jednakże Chorwacja posiada swoją odmianę, która jest charakterystyczna dla tego państwa. Jej domowa wersja może mieć w swoim składzie nawet do 60% alkoholu, co warto mieć na uwadze, gdy chce się zakosztować tego trunku.

Rakija stanowi dobro narodowe Chorwacji, a w smaku przypomina nieco czaczę gruzińską lub też polski bimber. Wytwarza się ją głównie ze śliwek, choć można spotkać także inne jej odmiany. W wielu chorwackich domach mieszkańcy pędzą ją sami.

Taka pamiątka na pewno ucieszy koneserów przeróżnych trunków, ale też osoby, które kojarzą Chorwację właśnie z produktami domowej roboty. Co ciekawe w bagażu rejestrowanym można przewieźć do 10 litrów rakiji, także nie jest to zbyt duże ograniczenie.

Podsumowanie

 • Dobre chorwackie wino: Chorwacja słynie z różnorodności rodzajów wina, takich jak Prosek, Malvazija, Grk, Teran, Posip, Plavac Mali i Grasevina. Warto spróbować lokalnych win i wybrać ten, który kojarzy się z danym regionem.

 • Lawendę i produkty lawendowe: Lawenda jest charakterystycznym symbolem Chorwacji. Można zakupić kosmetyki, mydła, woreczki z suszoną lawendą i inne produkty lawendowe, które będą relaksujące i wspierające piękne wspomnienia.

 • Rękodzieło: Chorwackie rękodzieło oferuje unikalne wyroby związane z lokalną tradycją i zwyczajami. Można znaleźć piękne przedmioty wykonane ręcznie, takie jak czapki z Sibenic, miniaturki tablicy z głagolicą czy inne lokalne wyroby.

 • Koronki z wyspy Pag: Koronki z wyspy Pag są unikalnym wyrobem, wpisanym na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zakup koronek będzie nie tylko piękną pamiątką, ale także doceni wartość tradycji i sztuki.

 • Zabawki z drewna: Chorwacja słynie z ręcznie wykonanych zabawek z drewna. Można znaleźć piękne drewniane samochody, konie, tancerki, ptaki i meble. Zabawki te będą wspaniałą pamiątką nie tylko dla dzieci.

 • Biżuterię z morskim motywem: Kupno biżuterii z morskimi motywami będzie idealną pamiątką z Chorwacji. Można znaleźć bransoletki i naszyjniki z motywami koników wodnych, delfinów, żółwi i innych stworzeń morskich.

 • Magnesy z krajobrazem Chorwacji: Magnesy z krajobrazem Chorwacji są popularną pamiątką, która jest dostępna w większości sklepów. Mogą one być ozdobą na lodówce i przypominać piękne wspomnienia z podróży.

 • Czerwony parasol: Czerwony parasol ma swoją legendę związana z miłością i można go zakupić jako unikalną pamiątkę. Szczególnie w miejscowości Šestine w Zagrzebiu można znaleźć czerwone parasole związane z tą historią.

 • Elegancki krawat: Chorwacja jest miejscem, gdzie wywodzi się tradycja noszenia krawatów. Zakup krawata będzie ciekawą pamiątką, która ma swoje korzenie w tym kraju.

 • Tradycyjne gusle: Gusle to tradycyjny instrument muzyczny z Chorwacji, przypominający gitarę. Zakup gusli będzie wyjątkową pamiątką dla miłośników muzyki i tradycji chorwackiej.

 • Chorwacką czekoladę: Chorwacja słynie z pysznej czekolady, takiej jak Kraš, Griotte lub Bajadera. Chorwacka czekolada będzie idealną pamiątką dla smakoszy.

 • Chorwacki ser: Chorwackie sery, takie jak paški sir, škripava, sirel lub turoš, są nagradzane na światowych konkursach. Zakup serów będzie smaczną pamiątką, która przypomni o kulinarnych doznaniach z Chorwacji.

 • Pyszny miód: Chorwacki miód jest znany ze swojego smaku i wysokiej jakości. Można zakupić miód z dodatkiem lawendy lub innych lokalnych ziół, który ma także właściwości zdrowotne.

 • Pierniki: Tradycyjne chorwackie pierniki, znane jako licitar, są pyszną i kolorową pamiątką z długą historią. Wybór pierników z różnymi kształtami i wzorami pozwoli znaleźć coś wyjątkowego.

 • Oliwę i oliwki: Chorwacja słynie z wysokiej jakości oliwy z oliwek i oliwek. Oliwa i oliwki są charakterystyczne dla kuchni śródziemnomorskiej i stanowią smaczną pamiątkę związana z miejscową tradycją.

 • Likier z wiśni: Maraschino, likier z dojrzałych wiśni maraska, jest unikalną pamiątką z Chorwacji. Ma słodki smak i kojarzy się z regionem Dalmacji oraz miastem Zadar.

 • Rakiję: Rakija, charakterystyczny napój alkoholowy, jest popularny w Chorwacji. Może być wytwarzany ze śliwek i innych owoców. Rakija stanowi oryginalną pamiątkę dla miłośników alkoholu i tradycji domowej produkcji.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.