Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Hiszpańskie miasta na weekendowe wycieczki

Hiszpania to kraj pełen intrygujących miejsc, smaków i barw, a w tym ciekawych miast, które wspaniale nadają się na weekendowy wypad. Warto wybrać dla siebie zakątek, który najbardziej przyciąga i posiada dokładnie te atrakcje, które pozwolą się zrelaksować, oczarować i spędzić wolny czas w najlepszy możliwy sposób. Chociaż trudno jest dokonać wyboru, co do najlepszego hiszpańskiego miasta, to jednak mając na uwadze chociażby kilka dostępnych weekendów na zwiedzanie poszczególnych metropolii - powinno być już znacznie łatwiej.

Sewilla - idealna na weekend

Jednym z piękniejszych miast Hiszpanii jest niewątpliwie Sewilla, która swoimi atrakcjami przyciąga turystów z całego świata. Latem jest tu naprawdę gorąco, a zimą przyjemnie, także można tutaj przyjechać o każdej porze roku (choć niezaprzeczalnie najmilej będzie wiosną). Mnóstwo tutaj zakątków do odkrycia, tawern z pysznym jedzeniem oraz zabytków.

Pałac w Sewilli

Pałac w Sewilli

Jedną z najbardziej znanych budowli w tym mieście jest oczywiście Katedra Sewilska. To wizytówka miasta, ogromna i rozłożysta. Stanowi ona największą gotycką katedrę na całym świecie, a trzeci w kolejności kościół. Na odwiedzających czeka tutaj urokliwa dzwonnica la Giralda, śliczne patio, a także niezwykły dziedziniec pełen drzew pomarańczowych. Ołtarz pokryty jest złotem, a sklepienie stworzone jest w stylu płomienistego gotyku. Zarówno w środku katedry, jak i z dzwonnicy można podziwiać wspaniałe widoki.

Piękny jest także Pałac Casa de Pilatos oraz Pałac Real Alcazar. Oba zachwycają przepychem i niezwykłymi zdobieniami. Pałac Casa de Pilatos powstał pod koniec XV wieku, posiada on ozdobny mudejar oraz przepięknie ręcznie malowane azulejos. Jeśli zaś chodzi o Pałac Real Alcazar to niewątpliwie przypomina on klimatycznie Baśnie Tysiąca i Jednej nocy. Łączy w sobie style islamskiej oraz chrześcijańskiej sztuki zdobniczej i nie bez powodu został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oba pałace koniecznie trzeba zobaczyć.

Girona - wizytówka Katalonii

Girona to kolejna propozycja na weekendowy wyjazd do Hiszpanii, można się tutaj bowiem naprawdę dobrze bawić, zarówno zwiedzając, jak i ciesząc się panującą tu atmosferą. Miasto to ma ponad 2000 letnią, interesującą historię oraz jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w całym kraju. Wybierając się tu na weekend warto przede wszystkim zobaczyć Katedrę Najświętszej Maryi Panny, która jest zjawiskowa zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Niezwykła jest przede wszystkim jej barokowa fasada, a także wieża z dzwonnicą. Wnętrza katedry są zbudowane w stylu gotyckim z elementami stylu romańskiego.

Girona to także niezwykłe Łaźnie Arabskie, które warto zobaczyć zwłaszcza jeśli jest się fanem słynnej “Gry o Tron”, bowiem właśnie tutaj kręcono niektóre sceny do tego filmu. Poza tym łaźnie te są pozostałością po wpływach Maurów i chociaż jest tu zaledwie parę sal to jednak nie sposób ich pominąć w trakcie zwiedzania.

Katedra w Gironie

Katedra w Gironie

Podobnie jest w przypadku średniowiecznej dzielnicy żydowskiej El Call. Miejsce to ma charakterystyczny klimat, wiele tutaj bowiem wąskich uliczek, bram, czy przesmyków, które pozwalają na powrót poczuć się jak w średniowieczu. Poza tym dzielnica ta jest jedną z najlepiej zachowanych w całej Hiszpanii, a w budynku dawnej synagogi można odnaleźć obecnie Muzeum Historii Żydów.

Walencja - najpiękniejsze miasto Hiszpanii

Zastanawiając się nad weekendem w Hiszpanii trudno nie wspomnieć o wspaniałej Walencji, uważanej bardzo często za najpiękniejsze miasto w tej części świata. Znajduje się ona w strefie klimatu subtropikalnego, co sprawia, że odwiedzenie jej jest przyjemnością o każdej porze roku. To zielone i czyste miasto potrafi zachwycić zarówno zabytkami, jak i zwyczajnym spacerem bez celu.

Będąc w Walencji na weekend warto zobaczyć chociażby niezwykle ciekawe Miasteczko Sztuki i Nauki, w którego skład wchodzą sale koncertowe, muzea, hale wystawiennicze oraz kawiarenki. Można tutaj niesamowicie interesująco spędzić czas zaglądając do Muzeum Nauki, Pałacu Sztuki El Palau de les Arts Reina Sofia, czy zwiedzając największe w Europie oceanarium. Dodatkowo na odwiedzających czekają tutaj planetarium oraz kino.

Wspaniałym miejscem w Walencji, które notabene znajduje się nieopodal Miasteczka Sztuki i Nauki są magiczne Ogrody Turii. To cudowne zielone tereny, które podzielone są na część zawierającą park i ogrody oraz miejsca rekreacyjne, takie jak boiska, czy tory kolarskie.

Centrum Walencji

Centrum Walencji

Centrum Walencji to place pełne zabytkowych budynków, na które także warto poświęcić trochę czasu, a tuż po tym najlepiej wybrać się na spacer brzegiem morza. Plaże tutaj są piękne, szerokie i bardzo czyste, co zachęca do błogiego leniuchowania i cieszenia się chwilą. Mowa tu o Playa de la Malvarrosa oraz Playa de las Arenas. W ich okolicy znajdują się także restauracje, w których warto spróbować słynnej paelli oraz owoców morza.

Hiszpania zachwyca ilością atrakcji, które czekają na turystów niemal w każdym mieście. Nie sposób się tutaj nudzić, zwłaszcza, że w zależności od wyboru destynacji na wymarzony weekend, można liczyć na inny rodzaj rozrywek i nieco inną atmosferę. Sewilla, Girona oraz Walencja to jedynie trzy propozycje na kilkudniowy wypad z bardzo wielu, które czekają tutaj na odwiedzających. Poza tym pogoda w Hiszpanii zachęca do odwiedzin niemal o każdej porze roku, a dla miłośników wysokich temperatur - zwłaszcza latem.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.