Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Hammam - łaźnia turecka z tradycyjnym rytuałem

Hammam, czyli turecka łaźnia parowa to niezwykłe miejsce, w którym można się zrelaksować i głęboko zregenerować. Jako następczyni łaźni rzymskiej towarzyszyła Turkom niegdyś bardzo często. Obecnie stanowi pozostałość po regionalnej tradycji, która kojarzy się z luksusem, przyjemnością, dbaniem o zdrowie i dobre samopoczucie. Rytuał hammam jest obecnie dostępny w wielu miejscach na świecie, Turcja jest niewątpliwie miejscem w jakim warto go spróbować.

Hammam - łaźnia turecka z tradycyjnym rytuałe

Hammam - łaźnia turecka z tradycyjnym rytuałe

W dawnych czasach miał on nie tylko korzystny wpływ leczniczy, ale pozwalał również na spotkania towarzyskie. Pierwsza łaźnia była w posiadaniu władców Kalifatu arabskiego, a miało to miejsce w latach 660-750. Początkowo można było zobaczyć łaźnie budowane na dzikiej pustyni, a dopiero potem zaczęły się pojawiać w miastach. Obecnie to przede wszystkim atrakcja turystyczna i cudowny sposób na odprężenie.

Czym jest łaźnia turecka, czyli rytuał hammam

Czym jest łaźnia turecka

Czym jest łaźnia turecka

Hammam, czyli łaźnia turecka to tak naprawdę rytuał, który składa się z seansu w saunie, prysznica z zimną wodą, masażu, który odbywa się rękawicach w łaźni kąpielowej z marmuru, mycia ciała odpowiednim mydłem oraz masażu całego ciała.

Cały rytuał trwa do dwóch godzin i pozwala na zwolnienie, odprężenie się oraz doświadczenie leczniczych właściwości tego procesu. Warto wtedy odetchnąć i pozwolić sobie odpuścić wszystkie wyzwanie dnia codziennego.

Poszczególne hammam w różnych miejscach mogą się od siebie różnić, dlatego zawsze warto wypytać, czego można się spodziewać w danym pakiecie. Czasem tę wiedzę można uzyskać podczas rezerwowania wizyty przez internet, gdzie poszczególne etapy hammam są rozpisane.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Turcji


Sprawdź oferty

Jak działa hammam

Hammam prócz działania odprężającego ma też działanie lecznicze i upiększające. Regularne kąpiele pozwalają na zmniejszenie cellulitu, przyspieszenie procesu przemiany materii, czy też utrzymanie skóry w dobrym stanie.

Dzięki zabiegom hammam można szybciej stracić na wadze, a skóra staje się odżywiona, świeża i gładsza, ponieważ poprawia się jej ukrwienie. Dodatkowo kąpiele wpływają na większą produkcję kolagenu.

Co ciekawe rytuał hammam pomaga także z problemami ze snem, bólami stawów oraz obrzękami, jak również pomaga walczyć z alergią. No i relaksuje, dzięki masażom, ale i olejkom eterycznym, które używane są podczas kąpieli.

Rytuał hammam

Rytuał hammam

Rytuał hammam

Wybierając się na hammam można się zdecydować na cały rytuał lub też na którąś z jego części. Mężczyźni są zobowiązani do tego, by owinąć się specjalną chustą wokół bioder, kobiety zaś mogą korzystać z łaźni nago.

W skład rytuału wchodzi kąpiel, kąpiel z myciem, które wykonuje pracownik łaźni, jak również kąpiel z masażem całego ciała. Każdy z etapów ma za zadanie detoksykację, oczyszczenie i głębokie rozluźnienie.

Na początku korzysta się z sauny, w której spędza się maksymalnie pół godziny. Później przechodzi się do hammamu, gdzie wykonywany jest peeling całego ciała za pomocą rękawicy kessa. Kolejnym etapem jest masaż pianą i masaż całego ciała po opłukaniu i osuszeniu.

Poszczególne zabiegi

Decydując się na rytuał hammam warto wiedzieć jakie poszczególne zabiegi wchodzą w jego skład. Każdy z nich ma nieco inne zadanie.

Najpierw wygrzewamy się w saunie, a dopiero potem przechodzi się do strefy masażu. W szatni najczęściej należy obwiązać ciało bawełnianą chustą, którą nazywa się ręcznikiem hamman (czasem w chuście tej idzie się też do sauny) oraz założyć klapki. Kolejnym zabiegiem jest obmywanie i peeling lnianą rękawicą, a następnie jest się zanurzonym w panie, razem z głową i czasem ma się wtedy też delikatny masaż.

Po osuszeniu zaś i owinięciu w bawełnianą chustę można się zdecydować albo na masaż całego ciała, lub też na masaż stóp. Ostatnim etapem jest napicie się tureckiej herbaty lub wody, a czasem też jest się poczęstowanym owocami lub innymi słodkościami.

Kąpiel hammam

Jednym z ważnych zabiegów w rytuale hammam jest kąpiel. Jeśli zamówi się ją razem z myciem przez pracownika łaźni to można się spodziewać bycia zabranym do specjalnego pomieszczenia, w którym możliwe będzie zanurzenie się w ciepłej wodzie.

Kolejnym etapem jest bycie umytym szorstką, lnianą rękawicą, dzięki czemu pozbywa się martwego naskórka. Jeśli wybiera się samodzielną kąpiel to trzeba umyć się w nieco inny sposób oraz podejść do basenów z ciepłą oraz zimną wody, by polewać się nią przy pomocy wiader.

Po umyciu się kolejnym etapem jest masaż, który kończy cały rytuał. Jednak zanim sie do niego przystąpi należy założyć suchy ręcznik oraz pójść do przebieralni i odczekać około kwadrans, tak by móc się nieco ochłodzić i przyzwyczaić do temperatury pokojowej.

Masaż hammam

Masaż hammam

Masaż hammam

Jeśli chodzi o masaż hammam to można wyróżnić jego dwa rodzaje - masaż na sucho oraz masaż, który robi się z użyciem olejków aromatycznych. Najczęściej wykorzystuje się do tego olejek arganowy. Masaż z udziałem olejków jest idealny dla osób kochających piękne zapachy, a jego dodatkowym atutem jest nawilżenie oraz odżywienie skóry.

Niezależnie jednak od wyboru rodzaju zabiegu każdy z nich wspomaga regenerację ciała, rozluźnia mięśnie, głęboko odpręża i zmniejsza napięcie nerwowe. Jednocześnie wycisza i pobudza wydzielanie endorfin. To wszystko sprawia, że po masażu hammam można się poczuć naprawdę wspaniale.

Masażyści stosują różne techniki, które mają za zadanie dać prawdziwy relaks oraz wiele korzyści zdrowotnych. Wszystko po to, by rytuał ten był niezapomnianym doznaniem.

Po co korzystać z hammam

Rytuał hammam ma wiele dobroczynnych właściwości, które są niewątpliwymi atutami tego zabiegu. Kąpiele w łaźniach zapoczątkowali już w starożytności Grecy i Rzymianie, dla których były one nie tylko sposobem na dbanie o zdrowie i długowieczność, lecz także dawały możliwość na spotkania towarzyskie.

Sam hammam natomiast zapoczątkowali Turkowie oraz Arabowie, dla których miał podobną funkcję co spotkania w łaźniach dla Greków i Rzymian. Miał dawać ukojenie ciału i duszy oraz pozwalać na to, by brać udział w dyskusjach i niekończących się spotkaniach.

Rytuał hammam, prócz wymiaru towarzyskiego, nadal ma znaczenie zdrowotne. Wpływa wspaniale na harmonię duchową, fizyczną oraz psychiczną, relaksując i odżywiając od środka. Warto go spróbować, a nawet regularnie stosować, by zadbać o siebie pod każdym względem.

Jak się ubrać do łaźni tureckiej

Jak się ubrać do łaźni tureckiej

Jak się ubrać do łaźni tureckiej

Wybierając się na rytuał hammam najlepiej jest założyć strój kąpielowy. W zależności od miejsca kobiety mogą posiadać dwuczęściowy strój podczas trwania całego zabiegu lub też być jedynie w figach.

Jednocześnie w tradycyjnych miejscach często zażywa się masażu nago, mając na sobie jedynie co jakiś czas specjalny ręcznik bawełniany hammam. Mężczyźni muszą być zawsze obwiązani chustą, kobiet to jednak nie obowiązuje.

Warto wybrać się do hammamu w takim stroju, by czuć się swobodnie i dobrze. Ma to być zabieg relaksujący ciało i psychikę, więc warto zadbać o swój komfort pod każdym względem. To ważne, bowiem nie można się głęboko zrelaksować, gdy czuje się skrępowanie, czy niewygodę.

Jak się przygotować

Wybierając się na wakacje do Turcji i mając ochotę na skorzystanie z rytuału hammam warto pomyśleć o tym, by zrobić to na samym początku pobytu. To ważne zwłaszcza w okresie lata, kiedy mocno świeci słońce i łatwo jest doprowadzić do podrażnień skóry.

W skład zabiegu hammam bowiem wchodzi peeling, który ma za zadanie usunąć martwy naskórek, co jest wspaniałym wstępem do kąpieli słonecznych, ale nie najlepszym pomysłem w trakcie opalania.

Przed rytuałem hammam warto też wypytać o wszystko, poczytać opinie, wybrać sprawdzone miejsce, a także zapoznać się z przeciwwskazaniami. Tak, by być spokojnym o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Zwłaszcza będąc na wczasach za granicą. Rytuał ten jest dostępny w wielu miejscach na świecie, nie tylko w Turcji.

Jak się zachowywać w łaźni

Jak się zachowywać w łaźni

Jak się zachowywać w łaźni

Łaźnia turecka jest strefą relaksu, można się w niej jednak spotkać z pytaniem skąd jesteś, czy też z zaciekawionymi spojrzeniami. Ważne jest by zakrywać miejsca intymne, mieć dół od stroju lub też ręcznika hammam owinięty wokół bioder (ważne w przypadku mężczyzn).

Zawsze należy chodzić w klapkach, także przez wzgląd na bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że można zostać dłużej w ciepłym pokoju, do którego jest się wprowadzonym po kąpieli. Czasem tylko należy o tym poinformować, jeśli obsługa chce przeprowadzić nas dalej.

Dobrze jest też mieć świadomość tego, że nie robi się zdjęć w środku łaźni, bowiem to czas relaksu i nie jest to mile widziane, by wnosić do środka jakiekolwiek urządzenia. Dodatkowo mogą się one szybko zepsuć, wszędzie bowiem jest dużo wody, pary oraz bąbelków.

Zalety korzystania z łaźni tureckiej

Zalet korzystania z łaźni tureckiej jest naprawdę sporo. Od zdrowotnych, po duchowe, jeśli ktoś pozwoli sobie naprawdę głęboko się zrelaksować i poddać całemu rytuałowi w sposób totalny.

Na pewno zabiegi hammam pozwalają się wyciszyć, a także wpływają pozytywnie na wygląd. Dzięki peelingowi można pozbyć się starego naskórka i pobudzić krążenie krwi. To idealne przygotowanie skóry na opalanie oraz zadbanie o to, by dostarczyć jej odpowiednich składników, które nawilżają i odżywiają.

Dodatkowo korzystanie z łaźni tureckiej przyśpiesza przemianę materii, wspiera w pozbywaniu się cellulitu oraz w produkcji kolagenu. Jednocześnie można się głęboko odprężyć, zapomnieć o wszystkich troskach i dać ukojenie swojemu systemowi nerwowemu.

Przeciwwskazania

Mimo cudownych właściwości hammam nie jest niestety idealny dla każdego. Należy więc przede wszystkim sprawdzić, czy można z niego korzystać.

Wśród przeciwwskazań do wzięciu udziału w rytuale hammam są takie choroby, czy dolegliwości jak padaczka, zapalenie nerek, choroby onkologiczne, gruźlica, choroby tarczycy, marskość wątroby oraz związane z nią schorzenia, czy choroby serca. Nie można skorzystać z hammam także w przypadku wystąpienia chorób skóry oraz w przypadku chorób serca. Warto też pamiętać, że przeciwwskazaniem jest ciąża, w każdym jej momencie.

Alternatywą w takim przypadku może się okazać sauna na podczerwień, jednak zawsze warto najpierw skonsultować to ze swoim lekarzem.

Najsłynniejsze łaźnie Turcji

Najsłynniejsze łaźnie Turcji

Najsłynniejsze łaźnie Turcji

Wśród najsłynniejszych łaźni tureckich można wymienić takie miejsca jak Cagaloglu Hamami, który powstał  w 1741 roku w Stambule, czy też Hurrem Sultan Hamami (także w tym samym mieście). Warto również wybrać się do Sanctuary Day Spa & Turkish Bath w Ölüdeniz.

Równie popularne są takie ośrodki jak Cukurcuma Hamami w Istambule, czy Kılıç Ali Paşa Hamam. To oczywiście tylko kilka słynnych łaźni tureckich wśród naprawdę wielu cenionych i luksusowych miejsc.

Warto poszukać dla siebie najlepszego hammamu niedaleko miejsca, w którym spędza się wakacje, sprawdzić dostępność opcji, a także opinie. Słynnych tureckich łaźni jest bowiem naprawdę wiele, a każda z nich zachwyca luksusem, wystrojem i udogodnieniami.

Ważne informacje

Przed wybraniem się do łaźni tureckiej warto wiedzieć o kilku rzeczach. Temperatura, której można się spodziewać w środku oscyluje od 37 do 42 stopni Celsjusza, co sprawia, że nie osłabia ona tak organizmu jak chociażby ta panująca w saunie suchej. Dodatkowo w łaźni znajduje się dużo pary wodnej i przyjemna wilgoć.

Możesz zdecydować się na rytuał, który na każdym etapie będzie z pracownikiem hammamu albo też samodzielnie wykonać oczyszczenie ciała oraz kąpiel. Warto jednak najpierw upewnić się, czy w danym miejscu jest taka opcja, bo nie jest ona dostępna wszędzie.

Wybierając samodzielną kąpiel należy iść w inne miejsce, by polać się wodą, która zazwyczaj czeka w znajdujących się nieopodal wiatrach. Trzeba naprzemiennie polewać się ciepła i zimną wodą. Oczywiście zawsze przed rytuałem warto o wszystko wypytać, by w trakcie móc się skupić już tylko na relaksie.

Cena zabiegu hammam

Rytuał hammam składa się z kilku zabiegów i można zawsze zdecydować się jedynie na któryś z nich. Każdy z tych zabiegów dostępnych jest w cenniku danego miejsca. Najdroższy oczywiście jest pakiet całościowy.

Zazwyczaj w cenie otrzymuje się ręcznik, chustę, a także kluczyk do kabiny, czy szafki. Można też tanio dokupić szampon i mydełko lub też przynieść swoje własne.

Ceny w Turcji za pojedynczy zabieg zazwyczaj oscylują między 14, a 30 euro. W Polsce natomiast bardzo podobny rytuał jest w cenie od 100 do 500 zł, w zależności od tego jakie zabiegi wybierze się dodatkowo.

Podsumowanie

  • Hammam to turecka łaźnia parowa, dawny następca łaźni rzymskiej, obecnie kojarzony z luksusem i dbaniem o zdrowie.
  • Rytuał hammam składa się z seansu w saunie, prysznica z zimną wodą, masażu i mycia ciała w łaźni kąpielowej z marmuru.
  • Hammam działa odprężająco, leczniczo i upiększająco; przyspiesza metabolizm, odżywia skórę i pomaga w walce z cellulitem.
  • Rytuał składa się z różnych etapów, a każdy ma za zadanie detoksykację i oczyszczenie ciała.
  • Hammam ma liczne zalety zdrowotne i duchowe, zapewniając wyciszenie, odprężenie i ukojenie.
  • Przed wizytą w hammam warto zapoznać się z przeciwwskazaniami, jak choroby serca, ciąża czy choroby skóry.
  • Popularne łaźnie tureckie to m.in. Cagaloglu Hamami, Hurrem Sultan Hamami i Sanctuary Day Spa & Turkish Bath.
  • Cena zabiegu hammam zależy od wybranych usług, a ceny w Turcji wahają się między 14 a 30 euro, w Polsce od 100 do 500 zł.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.