Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Egzotyczne wakacje - gdzie i kiedy jechać?

Egzotyczne wakacje to marzenie wielu osób, które pragną zobaczyć najbardziej niesamowite miejsca na ziemi lub też po prostu odpocząć ciesząc się tym, co orientalne i inne. Dodatkowo czasem takie wczasy mogą być w podobnej cenie, co wakacje gdzieś bliżej, co sprawia, że warto zaryzykować i wybrać się nieco dalej. Egzotyka pociąga, inspiruje i pozwala w nowy sposób zobaczyć siebie i swoje życie. To idealny wybór dla podróżników, którzy kochają nowe miejsca i nowe wyzwania.

Gdzie się wybrać na egzotyczne wakacje i jaka pora jest najlepsza?

Kierunki, które są szczególnie popularne w Polsce, jeśli chodzi o egzotyczne wakacje to Zanzibar, Tajlandia oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Królują również wyspy - Dominikana, Kuba, Seszele oraz Malediwy, a jeśli chodzi o Azję to Polacy najczęściej wybierają się do Wietnamu, Kambodży, Omanu oraz na Sri Lankę.

Kuba

Wspaniałym pomysłem na egzotyczny wypad niewątpliwie jest Kuba, a to dlatego, że stanowi ona jedną z najpiękniejszych wysp na świecie - mnóstwo tu rajskich plaż, malowniczych widoków, barw, zapachów i tańca. To miejsce, w którym wszystko może się zdarzyć.

Kuba to takie zakątki jak Varadero - miasto znajdujące się na półwyspie Hicacos, w której czekają bajeczne plaże oraz słynne resorty. Można tutaj przyjechać na wakacje all inclusive albo też cieszyć się z czasu, w którym na własną rękę odkrywa się popularne kawiarnie, czy restauracje. W Varadero można spróbować wędkarstwa, nurkować pośród niezapomnianych raf koralowych, czy zwiedzić rezerwat przyrody Varahicacos z cudownymi jaskiniami.
Świetną bazą na wymarzone wczasy są też takie miejsca jak Cayo Santa Maria, czy Cayo Coco. Pierwsze z nich zachwyca znajdującym się tu miasteczkiem Remedios, Santa Clara, placem Parque Vidal z budownictwem, które pochodzi z czasów kolonialnych oraz teatrem Teatro La Caridad. Drugie miejsce to rozległe plaże z miękkim piaskiem, wspaniałe rafy koralowe, luksusowe resorty oraz możliwość uprawiania kitesurfingu.

Na Kubę można przyjechać o każdej porze roku, bowiem zawsze panuje tu świetna pogoda (no może z małym wyjątkiem jeśli chodzi o sierpień i wrzesień, bo wtedy mogą tu wystąpić huragany). Wyspa ta posiada ponad 300 słonecznych dni w roku, a średnia temperatura w ciągu roku to około 25 stopni Celsjusza. Sezon trwa tu od jesieni i wiosny, a prawdziwe upały występują tutaj w czerwcu, lipcu i sierpniu. Zwiedzać najlepiej w kwietniu, maju i październiku, a styczeń i luty to wymarzona pora na snorkeling oraz nurkowanie.

Zanzibar

Niezwykle egzotycznym oraz chętnie odwiedzanym miejscem jest również Zanzibar. Często jest on uznawany za raj, a to przez to, że panuje tutaj wspaniała pogoda, mnóstwo tu długich, białych i miękkich plaż, cudownych raf koralowych oraz dzikiej natury. Zanzibar to tak naprawdę archipelag wysp, który znajduje się na Ocenie Indyjskim i należy do Tanzanii. Można tutaj bez końca wpatrywać się w przepiękne zachody słońca, spróbować różnorakich sportów wodnych oraz świetnie się bawić z życzliwymi mieszkańcami.

Na Zanzibar można wyjechać o każdej porze roku. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że panuje tutaj klimat równikowy monsunowy, co oznacza, że występuje tutaj pora deszczowa i pora sucha. Pora deszczowa to okres od marca do maja oraz w listopadzie, wtedy to można tutaj doświadczyć największej ilości opadów, które trwają od paru godzin do nawet paru dni. Sezon turystyczny zaś na Zanzibarze to czas pory suchej, a dokładniej miesiące od czerwca aż do września. Jest tu wciąż bardzo ciepło, mimo że są to miesiące najchłodniejsze w roku.

Tak naprawdę najlepszy czas na odwiedziny Zanzibaru to okres poza sezonem np. czas od grudnia do połowy marca. Można wtedy liczyć na wspaniałą pogodę, nie ma tylu tłumów, a ceny są niższe. Jeśli chodzi o średnie temperatury w tej części świata to wynoszą one od 28 stopni Celsjusza w styczniu do 25 stopni w październiku. Woda cały czas ma 25 stopni lub powyżej, co zachęca do kąpieli o każdej porze roku.

Sri Lanka

Wspaniałym miejscem na egzotyczne wakacje jest także Sri Lanka, nie bez powodu tak bardzo lubiana przez turystów. Nazywana bywa Cejlonem, lub też “Łzą Indii” oraz “Olśniewającym krajem”. To, co jako pierwsze przychodzi do głowy, gdy myśli się o tym miejscu na ziemi - to słonie, herbata oraz curry, a także “idealne egzotyczne wakacje”. Mnóstwo tu pięknych plaż, hotelowych barów oraz niesamowitej przyrody.

Na Sri Lance można wyróżnić tak zwany Trójkąt Kulturalny, czyli obszar trzech historycznych stolic tego kraju - Anuradhapura, Kandy oraz Polonnaruwa. Mnóstwo tu interesujących zabytków, a także magicznych miejsc. Aż pięć z nich znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Sri Lanka znajduje się pod wpływem klimatu podrównikowego wilgotnego, co oznacza, że występują tutaj wiatry monsunowe i wysoka wilgotność powietrza - nawet do 80%. Jest tu bardzo gorąco, średnie temperatury w ciągu dnia oscylują pomiędzy 29, a 33 stopnie Celsjusza. Nieco chłodniej jest w partiach górskich oraz tuż nad samym oceanem.

Kiedy najlepiej wybrać się do tego rajskiego zakątka świata? Najlepszym okresem jest czas deszczowy, jednakże dobrze jest dopasować czas do konkretnego miejsca, w którym chce się przebywać. Na zwiedzanie całej wyspy najlepiej przyjechać w lutym oraz w marcu, bo wtedy na wyspie panują najlepsze do tego warunki. Trzeba pamiętać, że zawsze mogą zdarzyć się deszcze, lecz często są one gwałtowne i krótkie. Gdy ma się ochotę na zobaczenie południowego wybrzeża wtedy Sri Lanka zaprasza w okresie od listopada aż do kwietnia, bo można do woli plażować i cieszyć się słońcem. Na wschód wyspy natomiast najlepiej wybrać się od maja do października.

Inne państwa Afryki

Jeśli chodzi o egzotyczny wyjazd to warto także rozważyć państwa afrykańskie, takie jak Maroko, Gambia, czy Kenia. Takie wakacje można już zmieścić w budżecie od 3 tysięcy złotych, a atrakcji nie brakuje. Warto też zarezerwować wyprawę albo z dłuższym wyprzedzeniem (nawet półrocznym), albo na ostatnią chwilę, by dać sobie szansę na jak najbardziej korzystną ofertę.

Tag:

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.