Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Djerba - TOP5 atrakcji turystycznych

Djerba to przepiękne miasto w Tunezji, które jest zarazem urokliwą wyspą. To idealny kierunek na niezapomniane wczasy, pełne słońca i wielu interesujących atrakcji. Co ciekawe destynacja ta przyciąga odwiedzających przede wszystkim w okresie jesieni i zimy, bowiem można tutaj ogrzać się wśród piękna natury i architektury, a łagodny klimat wspiera odpoczywanie. Woda nagrzewa się tu najszybciej, jeśli chodzi o całe Morze Śródziemne i długo pozostaje ciepła. Poza tym Djerba kusi muzeami, orientem, flamingami i możliwością zobaczenia krokodyli. A to dopiero początek przygody.

TOP5 atrakcji turystycznych czekających w Djerbie

Djerba ma w sobie bardzo wiele skarbów, trudno jest więc określić, które z nich są tak naprawdę tymi, które koniecznie należy zobaczyć. Mimo wszystko są takie miejsca, dzięki którym można poznać tutejszą historię, zachwycić się architekturą i dać się oczarować klimatowi oraz możliwe jest poznanie tego kraju z najciekawszej strony.

Plaża na Dżerbie

Plaża na Dżerbie

Jednym z nich są wykopaliska w Meninx. I chociaż trzeba tutaj wysilić się nie lada wyobraźnią, bowiem z niezwykłego starożytnego miasta Meninx, które założone zostało najprawdopodobniej w X w p.n.e. przez Fenicjan, pozostały obecnie resztki kolumn i fundamentów, to jednak warto tutaj przybyć, chociażby po to, by zobaczyć niezwykle pięknie wyrzeźbione kapitele i zafundować sobie podróż w czasie. Na turystów czekają tutaj pozostałości term, teatru, rzymskiego forum oraz amfiteatru. Warto tutaj również zobaczyć bazylikę wczesnochrześcijańską.

W Djerbie czeka także Musée de Guellala, w którym można poznać historię i tradycję tego miejsca. Muzeum jest ulokowane w miejscowości Guellala i można w nim zobaczyć tradycyjne gospodarstwo domowe, menzel, czyli taki niezwykły rozkład pokoi, który w zasadzie przypomina labirynt, a także zaciekawić się przygotowanymi scenkami rodzinnymi i obyczajowymi. Na turystów czeka także tutaj sklep z pamiątkami, kawiarnia oraz możliwość zobaczenia tunezyjskich kreacji ślubnych. Będąc w tej części Djerby warto przy okazji zobaczyć wioskę Guellala, w której już od bardzo dawnych czasów zajmowano się garncarstwem i można zajrzeć do naprawdę starego pieca, który ma przynajmniej tysiąc lat.

Oczywiście w TOP5 atrakcjach, które koniecznie należy zobaczyć w Djerbie nie może zabraknąć stolicy Houmt Souk. Pełna charakterystycznego uroku kusi XIII-letnią hiszpańską twierdzą Borj El Kebir, z którą związana jest straszna historia oraz barwnym targiem pełnym pamiątek, przypraw, dywanów, ceramiki, oliwek oraz daktyli. Targ ten, inaczej suk, zachwyca również przedmiotami z korali, czy biżuterią. Stolica Djerby to wąskie ulice, interesujące meczety, a wśród nich Meczet Nieznajomych czy też Meczet Turków oraz inne ciekawe budowle sakralne. Zwiedzając Houmt Souk warto zajrzeć do Muzeum Sztuki Ludowej i Tradycji, a także zobaczyć jedyny na wyspie kościół katolicki pochodzący z XIX wieku.

Targowisko w centrum Dżerby

Targowisko w centrum Dżerby

Wśród największych atrakcji Djerby niewątpliwie znajduje się park tematyczny Djerba Explore, potocznie jest on nazywany farmą krokodyli, choć jest tutaj więcej do zobaczenia niż te niezwykłe zwierzęta - w parku tym znajduje się także muzeum historii lokalnej - Lalla Hadria Museum. Na farmie czeka ponad 1000 krokodyli, w tym 400 dorosłych. Są one hodowane wyłącznie w celach rozrodczych oraz pokazowych. Farma ta stanowi największą taką farmę na całym Morzu Śródziemnym.

Niezwykłym miejscem w Djerbie jest niewątpliwie również najstarsza zachowana synagoga w całej Afryce Północnej, czyli Synagoga El Ghriba. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Synagogę tę można odnaleźć kierując się na południowy zachód od Haumat as- Suk. Zbudowana w stylu mauretańskim powstała w momencie, gdy zniszczona została Świątynia Salomona czyli po roku 586 p.n.e. Dzisiaj na miejscu wcześniejszej budowli z XVI wieku znajduje się obecna synagoga, którą stworzono w XIX wieku. W miasteczku, w którym się znajduje warto się wybrać na dłuższy spacer, chociażby po to, by zobaczyć niesamowite graffiti, bowiem kilka lat temu spotkali się tutaj artyści z przeróżnych części świata i ich dzieła są dziś do zobaczenia właśnie w tym miejscu.

Kiedy najlepiej wybrać się na wakacje do Djerby?

Djerba znajduje się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego, co oznacza, że można tutaj liczyć na aż 300 słonecznych dni w ciągu roku. To naprawdę ogromna ilość światła i przyjemnego ciepła. Można tutaj przyjechać o każdej porze roku, bowiem niemal zawsze jest tu przyjemnie i można liczyć na wysoką temperaturę. Sezon trwa tutaj od maja do końca października, jednakże najwięcej odwiedzających przyjeżdża do Djerby od czerwca do września. Jeśli chce się uniknąć tłumów to warto wybrać na wczasy takie miesiące jak kwiecień, maj oraz październik. 

Najcieplej jest w Djerbie od lipca do września, najchłodniej zaś od grudnia do lutego. W lipcu najwyższa średnia temperatura to aż 30 stopni Celsjusza, a w sierpniu 31 stopni. Nieco chłodniej, ale tylko odrobinę, jest tutaj w czerwcu kiedy temperatury lokują się na poziomie 27 stopni Celsjusza oraz we wrześniu, wtedy już podnoszą się do 29 stopni. 

Wybór daty na odwiedzenie Djerby warto więc dopasować do tego jak bardzo lubi się wysoką temperaturę, czy w planach jest bardziej zwiedzanie, czy też leżenie na plaży i kąpiel w ciepłym morzu to już spełnienie marzeń. Dzięki ustaleniu priorytetów można wybrać okres, w którym wszystko będzie sprzyjać. 

Tag:

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.