Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Cypr: atrakcje na Wyspie Afrodyty, czyli 5 najciekawszych miejsc

Cypr zachwyca różnorodnością. Znajdziesz tu rewelacyjne miejsca do odpoczynku w postaci wspaniałych plaż, góry Troodos z tajemniczymi klasztorami, starożytne ruiny, świetne punkty widokowe i wiele rozrywek. To wyspa, gdzie przez 300 dni w roku świeci słońce, zatem przygotuj się na prawdziwą dawkę lata! Poznaj najciekawsze atrakcje Cypr u – przedstawiamy 5 miejsc, które warto zobaczyć.

Cypr leży nad Morzem Śródziemnym. Sprzyjający klimat sprawia, że na wakacje można wybrać się praktycznie o każdej porze roku - słoneczne dni umilą pobyt zarówno bardzo wczesną wiosną, jak i późną jesienią. Na Cyprze mieszają się różne kultury, gdyż to jedyna wyspa na świecie podzielona na dwie części – południową grecką i północną turecką. Co warto zobaczyć podczas wyjazdu? Rozpocznij z nami wirtualne zwiedzanie Cypru, a potem zaplanuj swoją wycieczkę.


Skała Afrodyty, sztandarowa atrakcja Cypru

Na Cyprze znajduje się wyjątkowe miejsce owiane legendą. To właśnie tutaj, według mitologii greckiej z morskich fal narodziła się bogini miłości Afrodyta. Skała Afrodyty wraz z fragmentem okolicznego wybrzeża stanowi obszar chroniony o nazwie Petra tou Romiou National Forest Park. To szczególny punkt na mapie Cypru, który jest stale odwiedzany i fotografowany przez turystów. Piękne widoki rozpościerają się tu zarówno w dzień, jak i o zachodzie słońca, co szczególnie dodaje mu romantyzmu. Można wtedy usiąść na plaży i w spokoju obserwować jak morskie fale równomiernie rozbijają się o słynną skałę i okoliczne, mniejsze skałki. Dodatkowo wiele osób wierzy, że miejsce to przynosi szczęście w miłości. Wystarczy opłynąć skałę dookoła o blasku księżyca z ukochaną osobą, aby przypieczętować swoje uczucie. 

Skała Afrodyty to atrakcja Cypru do której łatwo się dostać z miasta Pafos, lub Limassol. Można tu dojechać autobusem, wypożyczonym samochodem, a także w ramach całodniowej wycieczki fakultatywnej w ramach której odwiedza się też inne ciekawe miejsca.


 WAKACJE NA CYPRZE? SPRAWDŹ OFERTY


Plaże Ayia Napa – piękna Nissi Beach

Ayia Napa i okolice to region znany ze szczególnie pięknych, piaszczystych plaż, jednocześnie należący do najbardziej popularnych. Można tu znaleźć wiele świetnych hoteli, a także restauracje, dyskoteki, sklepy i całą gamę innych turystycznych atrakcji. W lecie Ayia Napa kwitnie życiem, a przepiękne plaże prezentują się wspaniale w promieniach wakacyjnego słońca. Kolorem zachwyca też woda w Morzu Śródziemnym, mieniąca się wszystkimi odcieniami niebieskiego. 

Nissi Beach - jedna z piękniejszych plaż na wyspie[/caption] Jedną z wyjątkowych plaż jest Nissi Beach, gdzie złocisty piasek i płytkie wody tworzą naprawdę bajkowy widok. Znajduje się tam też skalista wysepka, na którą można przejść wąskim przesmykiem. W sezonie miejsce to ma charakter rozrywkowy i często organizowane są różnorodne atrakcje i imprezy. W okolicy znajduje się także 300 metrowa Makronissos Beach oraz dość spokojna Landa Beach. Do popularnych plaż na Cyprze można zaliczyć także Fig Tree Bay, która zawdzięcza swoją nazwę drzewu figowemu zasadzonemu tam jeszcze w XVII wieku. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż wschodniego wybrzeża Cypru.


Cape Greco – widokowy raj na skraju wyspy

Zwiedzanie Cypru nie byłoby pełne bez odwiedzenia swoistej perełki wyspy, czyli przylądka Capo Greco. Ta najbardziej wysunięta na południowy-wschód część Cypru, która zachwyca widokami. Skalne urwiska z jaskiniami, turkusowa woda w Morzu Śródziemnym, czy ciekawe formacje skalne na pewno urzekną Cię podczas wycieczki. Co więcej, znajduje się tu wiele punktów widokowych, a także tras spacerowych i ścieżek rowerować, dzięki czemu można zwiedzić przylądek wzdłuż i wszerz. Cały teren jest chronionym parkiem narodowym.

Jakie punkty warto mieć na swojej liście odwiedzając Capo Greco? Na pewno kościół Agioi Anargyroi, którego schody prowadzą prosto do morza. Wrażenie robi także naturalny łuk skalny Kamara tou Koraka, Błękitna Laguna, czy Most Miłości. Uwadze nie mogą umknąć także wyjątkowe jaskinie morskie, w tym Jaskinia Cyklopa. Cape Greco leży w okolicy miejscowości Ayia Napa i Protaras.


Kykkos, czyli atrakcje Cypru w górach Troodos

Atrakcje Cypru to też niesamowite zabytki. Góry Troodos poza wspaniałymi widokami kryją wyjątkowe klasztory, które często usytuowane są w wyższych partiach wniesień. Jednym z najbogatszych i najbardziej rozpoznawalnych klasztorów na Cyprze jest prawosławny klasztor męski w Kykkos. Mistycyzmu dodaje mu położenie - leży na szczycie góry o wysokości 1318 metrów w paśmie Troodos. Na jego terenie panuje błogi spokój, dzięki czemu można w pełni oddać się zwiedzaniu. A jest co zobaczyć – w każdym zakątku czuć powiew historii. W klasztorze znajduje się wiele niesamowitych fresków, a także muzeum z zabytkami wczesnochrześcijańskiej oraz prawosławnej sztuki sakralnej.

Klasztor powstał pod koniec XI wieku z fundacji bizantyjskiego cesarza Aleksego I Komnena. Jednym z cenniejszych zabytków w tym miejscu jest namalowana ikona Matki Bożej Miłosierdzia. Zabudowa klasztoru i jego wnętrze zapadają na długo w pamięci dzięki ciekawym zdobieniom - to bardzo atrakcyjny punkt podczas zwiedzania Cypru. To jednak nie jedyny obiekt sakralny na wyspie – w górach znajduje się wiele innych, cennych klasztorów. Jest to przykładowo monastyr Machairas, czyli kościół z 19-metrową dzwonnicą zbudowany w latach 1892-1900, czy klasztor Trooditissa z XIII wieku.

Warto też zostać chwilę dłużej w górach Troodos. Wytyczone tu wiele szlaków i tras spacerowych, z których rozpościerają się niezapomniane widoki. Można też odwiedzić miasteczka usytuowane w górach i okolicy, jak choćby Lefkarę słynącą z produkcji koronek, Lanię, czy Omodos, czyli jedną z bardziej rozpoznawalnych turystycznych miejscowości. W miasteczkach łatwo poczuć swoisty, lokalny klimat, warto też spróbować miejscowych specjałów i napić się pysznego wina. Te miejsca zwiedzisz w ramach wycieczki fakultatywnej, możesz też udać się tam wypożyczonym samochodem.


Kourion – starożytne atrakcje Cypru

To jeden z najbardziej znanych kompleksów archeologicznych na Cyprze. Jest położony nad samym morzem, w odległości ok. 20 km od popularnego Limassol. To najobszerniejszy kompleks na wyspie z XII w. p.n.e, który umożliwia przyjrzenie się pozostałościom po starożytnym mieście. Było ono kiedyś miejscem kultu Apollina, po czym stało się siedzibą chrześcijańskiego biskupa.

Kourion i wspaniałe widoki na morze[/caption] Po dzień dzisiejszy zachowały się m.in. pozostałości po teatrze w stylu hellenistycznym, stadionie i łaźniach rzymskich. Odkryto tu także mozaiki, które przedstawiają motywy związane z wczesnym chrześcijaństwem. Kompleks usytuowany jest na otwartej przestrzeni, dlatego w lecie na pewno będzie gorąco – warto wziąć ze sobą butelkę wody i nakrycie głowy, aby na spokojnie zwiedzać. Z góry można podziwiać też piękne widoki morza i okolicy.


Cypr – co warto zobaczyć? Inne perełki pięknej wyspy

Wybór 5 atrakcji Cypru nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto podkreślić, że skupiliśmy się na najbardziej rozpoznawalnych miejscach, które powinny znaleźć się w każdym planie zwiedzania Cypru, ale na wyspie jest wiele innych, równie ciekawych zakątków. Podczas wycieczki polecamy poznanie skarbów Cypru PółnocnegoKyrenii z atrakcyjnym portem, podzielonej stolicy Nikozji, czy Famagusty z historycznymi budowlami i pięknymi plażami. Na Cyprze znajdują się też inne stanowiska archeologiczne, jak choćby Kato Pafos, czy Grobowce Królewskie usytuowane w Pafos.

Atrakcje Cypru mają też charakter przyrodniczy – wśród nich szczególnie piękny jest półwysep Akamas. Podczas spaceru można tam podziwiać przepiękne nadmorskie widoki, a także dojść do zatoczki Blue Lagoon z krystaliczną wodą. Okolica jest wyjątkowo zielona, co sprzyja zrobieniu niezapomnianych zdjęć. Aktywni poczują się jak ryby w wodzie podczas zwiedzania wąwozu Avakas, gdzie idzie się wąską ścieżką podziwiając formacje skalne. Warto pamiętać, że przed sezonem w wąwozie może być sporo wody – przechadzka taka będzie nieco trudniejsza, dlatego lepiej zaopatrzyć się w dobre buty i coś na przebranie na wypadek przemoknięcia. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!


Chcesz zwiedzić Wyspę Afrodyty? Sprawdź najlepsze oferty wakacji na Cyprze na Travelplanet.pl

Zapisz się na nasz newsletter - najciekawsze okazje będziemy podsyłać Ci na Twoją skrzynkę mailową

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.