Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Co zrobić ze zwierzakiem, jeśli chcemy wyjechać na urlop?

Planowanie wakacji to zwykle czas pełen podekscytowania i radości, jednak dla posiadaczy zwierząt może być on również wyjątkowo stresujący. Co zrobić z czworonożnym przyjacielem, gdy wyjeżdżamy na urlop? Bez odpowiedniego przygotowania wyjazd może okazać się bardzo kłopotliwy. Istnieją jednak różne opcje, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Spokojna głowa - pomożemy Ci zaplanować wspaniały urlop i uwzględnić potrzeby Twojego pupila.

Opcja 1: Zwierzak na pokładzie samolotu

Linie lotnicze czasami zezwalają na podróż z psem lub kotem na pokładzie, jednak odbywa się to na pewnych określonych zasadach. Chęć zabrania czworonożnego przyjaciela powinniśmy zgłosić jeszcze przy rezerwacji wakacji, aby Tour Operator potwierdził możliwość zakwaterowania pupila w hotelu i jego przewóz, a dodatkowo - w przypadku linii lotniczych - radzimy zgłosić to telefonicznie do 24 godzin przed wylotem

W niektórych przypadkach nasz futrzasty przyjaciel może być przewożony w kabinie pasażerskiej – razem z nami - pod warunkiem, że jego waga wraz z klatką nie przekroczy 8 kg. W praktyce oznacza to, że na pokładzie podróżować mogą zazwyczaj jedynie małe psy i koty. Większe zwierzęta muszą niestety odbyć podróż w luku bagażowym. W takim przypadku pies  lub kot musi być przewożony w specjalnej klatce, której waga również wpływa na cenę przewozu, a sam pojemnik musi być na tyle obszerny, aby nasz przyjaciel mógł swobodnie stać, obrócić się i położyć w naturalnej pozycji. Jednym słowem – żeby było mu najwygodniej. Warto jednak pamiętać, że liczba zwierzaków przewożonych jednocześnie jednym samolotem jest ograniczona.

Decydując się na lot wraz z czworonożnym towarzyszem weźmy jednak pod uwagę, że podróż w luku bagażowym wiąże się dla pupila z ogromnym stresem. Istotne jest więc odpowiednie przygotowanie go do lotu - na 4 godziny przed podróżą nie powinno się podawać mu nic do jedzenia, a przed samym przelotem jedynie nieduże ilości wody. Właściciele czworonogów pytają często czy wskazane jest podanie specjalnej tabletki uspokajającej, jednak w tej kwestii warto zasięgnąć opinii weterynarza.

Opcja 2: Zabierz czworonoga w podróż samochodem 

W przypadku bliższych destynacji zalecamy jednak, by pomyśleć o transporcie na własną rękę. Z pewnością dla samego pupila będzie to mniej stresujące doświadczenie, a my nie będziemy musieli martwić się o zwierzaka w samolotowym luku bagażowym .

Upragnione wakacje z ukochanym pupilem u boku to marzenie wielu podróżujących. Niestety wiele hoteli, ośrodków i linii lotniczych nie wyraża zgody na podróżowanie z czworonogiem. Istnieje jednak sposób na obejście tego problemu – skorzystaj z wyszukiwarki hoteli i filtrowania otrzymanych wyników. Zaznacz opcję „Zwierzęta dozwolone” i… gotowe. Radzimy jednak, by takie rezerwacje dokonywać za pomocą naszych konsultantów, którzy najlepiej dopilnują, by wybrany hotel był „animal-friendly” i zgłoszą za nas dodatkowy „słodki bagaż”.

Wybieraj spośród tysięcy hoteli, które z chęcią pozwolą na pobyt z czworonogiem. Podróżni ze zwierzętami powinni jednak zawsze pamiętać o potwierdzeniu zasad dotyczących futrzastych przyjaciół przed dokonaniem rezerwacji.

Dokumenty pupila niezbędne do podróży

Udając się w podróż z pupilem należy zabrać ze sobą aktualną książeczkę szczepień oraz specjalne zaświadczenie od weterynarza. Podróżując po Europie, należy dodatkowo mieć ze sobą paszport zwierzęcia zgodny ze standardem przyjętym w Unii. Pamiętajmy również, że każdy czworonożny przyjaciel, przekraczający wraz z nami granice kraju, powinien posiadać mikroczip lub czytelny tatuaż.

Opcja 3: Zostawienie czworonoga pod opieką opiekunów

W większości przypadków decydujemy się na pozostawienie pupila pod opieką opiekunów. W grę wchodzą wtedy znajomi lub rodzina – jednak co w przypadku, gdy termin zaplanowanej podróży zbliża się wielkimi krokami, a my nadal nie wiemy, z kim zostawić ukochanego czworonoga?

Z pomocą przychodzą tu firmy specjalizujące się w opiece nad zwierzętami. Wykwalifikowani opiekunowie zapewniają profesjonalne usługi dla właścicieli, którzy wybierają się na wakacje, są w trudnej sytuacji, zajmują się pracą i nie mogą poświęcić pupilowi wystarczająco czasu – lub potrzebują załatwić sprawy, w których obecność zwierzaka jest pewnym utrudnieniem.

ALVIS to niezastąpiony serwis stworzony specjalnie dla tych, którzy potrzebują opieki nad psem, kotem czy innym zwierzakiem domowym. Jest to jedyna firma Polsce działająca w tak wielu miastach oraz zapewniająca specjalne szkolenia dla pracowników. Co więcej, każdy z opiekunów zatrudnionych w ALVIS poddany jest kilkuetapowej kontroli – dzięki czemu możemy odetchnąć z ulgą i zyskać pewność, że nasz czworonożny przyjaciel jest w dobrych rękach.  

Serwis oferuje swoje usługi w wybranych miastach: Warszawa, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Kraków, Łódź, Wrocław a także okolicznych mniejszych miejscowościach.

 

Zabierz czworonożnego członka rodziny w podróż lub zostaw go u przyjaciół czy wykwalifikowanych opiekunów – decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, by odpowiednio przygotować pupila do każdej podróży i zapewnić mu właściwy komfort.

04.04.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.