Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Co można zabrać do bagażu podręcznego? Sprawdź naszą listę!

Pakowanie się na lot jest ekscytujące - ale może być też przytłaczające. Dzięki odrobinie planowania wszystko wydaje się jednak prostsze. Zobacz, co można zabrać na pokład samolotu i co może być nam potrzebne podczas podróży.

Co zabrać do bagażu podręcznego

Co zabrać do bagażu podręcznego

Bagaż podręczny, ze względu na jego ograniczony rozmiar, powinien być dokładnie przemyślany. I choć przepakowanie zdarza się często, wielu podróżujących zapomina także zabrać ze sobą podstawowych rzeczy. Jak spakować torbę, plecak czy walizkę podręczną i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Jak pakować bagaż podręczny?

W co najlepiej się spakować? Walizka, plecak, a może torba podróżna. Na początku warto zadać sobie pytanie, jak chcemy spędzić urlop. Planując piesze wędrówki, trekking czy sporo zwiedzania, polecamy zabrać ze sobą plecak. Jeśli jednak marzy się nam relaks w hotelu i wylegiwanie na plaży, najlepszym rozwiązaniem będzie tu niewielka torba. W przypadku krótkich wyjazdów czy city breaków polecamy walizkę, do której zapakujemy całość bagażu. Większość podróżnych posiada jednak również bagaż rejestrowany, co pozwala na zabranie na pokład samolotu jedynie najpotrzebniejszych rzeczy.

Jak spakować bagaż podręczny?

Jak spakować bagaż podręczny?

Bagaż podręczny powinien zmieścić się w luku bagażowym nad głowami pasażerów lub pod siedzeniem.

Ważne! Przed wyjazdem warto sprawdzić na stronie przewoźnika maksymalne wymiary bagażu podręcznego (w wielu przypadkach jest to 40 x 25 x 20 cm) oraz jego limit wagowy (10 kg). W przypadku zbyt dużego lub ciężkiego bagażu możemy być zmuszeni się przepakować lub umieścić torbę w luku bagażowym. Każdy nadbagaż jest dodatkowo płatny.

Co warto zabrać na pokład samolotu?

Sprawdź, co powinien zawierać bagaż podręczny i o czym szczególnie należy pamiętać. Stosując tych kilka prostych zasad, zapobiegniemy przykrym niespodziankom podczas odprawy i zagwarantuje nam miłą i bezproblemową podróż. Pamiętaj, by do bagażu podręcznego spakować też portfel i wszelkie ważne dokumenty!

Leki

Leki w bagażu podręcznym

Leki w bagażu podręcznym

W przypadku wielu z nas leki to nieodzowny element każdej spakowanej walizki. Warto wiedzieć, że większość z nich możemy przewozić bez dodatkowych zaświadczeń czy recept, jednak wyjątkiem są te, których podanie wymaga strzykawki (np. insulina) – w takim przypadku konieczne jest sporządzone przez lekarza zaświadczenie. Problemem może być także przewóz leków dostępnych bez recepty, jeśli ich ilość przekracza 5 opakowań.

Warto pamiętać również o sprawdzeniu listy leków zabronionych w pewnych krajach (np. środki na bazie tramadolu, pseudoefedryna, środki nasenne, kodeina, diazepam, a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich także leki antykoncepcyjne). W takim przypadku również musisz mieć oryginalną receptę lekarską i orzeczenie lekarskie, przetłumaczone na język angielski lub arabski.

Kosmetyki i płyny

Kosmetyki i płyny w bagażu podręcznym

Kosmetyki i płyny w bagażu podręcznym

Przewożone przez nas płyny (kosmetyki lub napoje) również powinny być odpowiednio spakowane. Jeśli napoje (w tym alkoholowe) nie są kupione w strefie wolnocłowej, należy spakować je do podróżnych opakowań o maksymalnej pojemności 100 ml. Podobnie w przypadku płynnych kosmetyków. Łączna pojemność przewożonych płynów nie może jednak przekraczać 1 l, choć w przyszłości może się to zmienić.

Płyny powinny być przewożone w przezroczystej kosmetyczne lub worku strunowym (jednym na pasażera). W większości przypadków worek strunowy można też otrzymać na lotnisku.

Zalecenia te dotyczą wszystkich linii lotniczych, w Ryanair, Wizz Air czy Lot.

Ubrania

W przypadku opóźnienia lotu lub zaginięcia bagażu rejestrowanego, polecamy też zapakować do torby podręcznej bieliznę na zmianę i kilka par ubrań. W ten sposób będziemy lepiej przygotowani na sytuacje kryzysowe i nic nas nie zaskoczy.

Rzeczy dla dzieci

Rzeczy dla dzieci w bagażu podręcznym

Rzeczy dla dzieci w bagażu podręcznym

Podróżując z dziećmi należy pamiętać o spakowaniu dodatkowych rzeczy dla malucha. W takim przypadku warto być przygotowanym na najróżniejsze sytuacje awaryjne, by odpowiednio się zabezpieczyć.

Ważne! Dzieci poniżej 2. roku życia podróżujące na kolanach swoich opiekunów (bezpłatnie), nie mają prawa do bezpłatnego przewozu bagażu rejestrowanego. Można za to nieodpłatnie przewozić wózek dziecięcy (w luku bagażowym razem z bagażami rejestrowanymi), a także bagaż podręczny. Co więcej, na pokład samolotu można również zabrać jedzenie dla niemowląt, w tym m.in.: mleko w proszku, mleko płynne, woda i soki w ilościach przeznaczonych do spożycia w trakcie podróży.

W bagażu podręcznym polecamy zabrać nawilżane chusteczki, pieluchy czy ubranka na zmianę, co pozwoli nam przygotować się na ewentualne opóźnienia, a w skrajnych przypadkach również ewentualne zagubienie bagażu. 

Inne przedmioty

Pakowanie bagażu - samolot

Pakowanie bagażu - samolot

Wielokrotnie zastanawiamy się też, co jeszcze można przewozić w bagażu podręcznym – a co lepiej spakować do rejestrowanego. Co w przypadku maszynek do golenia, dezodorantów w aerozolu czy elektroniki?

Co jeszcze można zabrać w bagażu podręcznym?

  • dezodoranty w aerozolu;
  • środki higieniczne (pilniczek do paznokci, cążki, jednorazowe maszynki do golenia);
  • sprzęt elektroniczny (elektroniczne papierosy, aparat, czytnik e-booków, laptop, suszarka, baterie, prostownica, żelazko, telefon)
  • sprzęt turystyczny/sportowy (latarka, pusty termos, lornetka, rolki, płetwy).

Weź pod uwagę, że elektroniczne papierosy, w tym e-cygara i inne inhalatory zawierające baterie, można przewozić wyłącznie w bagażu podręcznym. Zabrania się przewożenia ich w bagażu rejestrowanym.

W przypadku dłuższych podróży polecamy zabrać również poduszkę podróżną w kształcie rogala, którą w wielu przypadkach można dodatkowo wnieść na pokład samolotu. Oznacza to, że nie podlega ona limitowi bagażu podręcznego.

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym

Warto mieć na uwadze, że bagażu podręcznym nie mogą się znaleźć przedmioty tzw. niebezpieczne i płyny w opakowaniach powyżej 100 ml, których nie nabyliśmy w strefie wolnocłowej.

Czego jeszcze nie można mieć w bagażu podręcznym?

  • ostrych przedmiotów (noże, nożyczki, żyletki, igły, szpikulce);
  • substancji toksycznych, chemicznych, łatwopalnych i wybuchowych;

Pamiętaj również o zakazie przewozu niektórych pamiątek zakupionych na miejscu. Przed zakupem warto więc sprawdzić restrykcje dotyczące wwozu i wywozu zakupionych produktów w danym kraju.

Jeśli w naszym bagażu znajdą się zakazane przedmioty, służby na lotnisku poproszą o ich wyrzucenie.

 

Podróżowanie, choć dla wielu z nas może wydawać się stresujące, może być całkiem przyjemne! Kluczem jest odpowiednie przygotowanie. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas krótki poradnik pakowania rozwieje ewentualne wątpliwości i pozwoli uniknąć nieprzyjemności podczas odprawy.

20.11.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.