Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Najlepsze ciekawostki o Malediwach - sprawdź koniecznie!

Malediwy to wymarzone miejsce na wakacje z niesamowicie czystymi wodami, wspaniałą pogodą i charakterystycznymi nadwodnymi hotelami na palach. Poznaj 10 najlepszych ciekawostek faktów na temat tego małego kawałka raju i zaplanuj prawdziwy wyjazd marzeń!

Malediwy - ciekawostki

Malediwy - ciekawostki

Pomijając zapierające dech w piersiach krajobrazy, Malediwy mają również bogatą kulturę i fascynującą historię. Gwarantujemy, że zainteresuje to niejednego amatora podróży! Przedstawiamy najlepsze ciekawostki o Malediwach!

Mniej niż jedna piąta wysp jest zamieszkana

Malediwy zamieszkuje około 540 000 osób, czyli mniej więcej tyle samo, co Poznań. Jednak, co ciekawe, tylko około 200 z 1200 wysp archipelagu jest zamieszkanych. W 1984 r. wprowadzono zakaz odwiedzania zamieszkałych wysp, ale został on zniesiony w 2009 r., dzięki czemu odwiedzający mogą poznać kulturową stronę Malediwów poza kurortami i wspomóc przemysł turystyczny.

Zaplanuj wakacje marzeń

na Malediwach


Sprawdź oferty

Malediwy są destynacją wakacyjną dopiero od 50 lat

Malediwy - ciekawostki

Malediwy - ciekawostki

Malediwy są stosunkowo nowym kierunkiem turystycznym, mimo że istnieją już od kilku tysięcy lat! Przed otwarciem pierwszego kurortu w 1972 r. było to sekretne miejsce dla surferów i nurków. Były prezydent Maumoon Abdul Gayoom nadał turystyce ogromne znaczenie, przyczyniając się do skoku rozwojowego kraju, podczas swojej pierwszej kadencji u władzy. W 2019 roku Malediwy odwiedziło 1,7 miliona turystów.

Język

Choć większość rdzennych mieszkańców Malediwów bez problemu posługuje się językiem angielskim (a pracownicy kurortów często mówią także w wielu innych językach), językiem narodowym jest Dhivehi. Choć nie jest to konieczne, polecamy oczywiście nauczyć się kilku zwrotów i słów, aby zaimponować miejscowym!

Niedziela to dzień pracujący

Malediwy - ciekawostki

Malediwy - ciekawostki

Struktura tygodnia na Malediwach również może nas nieco zdziwić. Weekend na Malediwach przypada bowiem na piątek i sobotę, czego mogliśmy również doświadczyć spędzając wakacje w krajach islamskich. Nie wpłynie to na Twój pobyt, jeśli jesteś w kurorcie, ale warto wziąć to pod uwagę, jeśli planujesz odwiedzić lokalną wyspę. Dostępne usługi, jak na przykład sklepy czy restauracje, mogą być wtedy zamknięte.

Białe plaże Malediwów są najrzadsze na świecie

Malediwy - ciekawostki

Malediwy - ciekawostki

Malediwy słyną z rajskich, przepięknych plaż, jednak warto wiedzieć, że taki typ plaży należy do najrzadszych na świecie. Wygląda niezwykle atrakcyjnie, jednak warto wiedzieć, że w rzeczywistości piasek ten składa się z koralowca. Co ciekawe, plaże koralowe stanowią zaledwie 5% plaż na świecie, bowiem większość piasku plażowego jest wykonana z kwarcu.

Muszle były używane jako waluta

Malediwy - ciekawostki

Malediwy - ciekawostki

Jeszcze w XIX wieku muszle używane były jako międzynarodowa waluta handlowa, a Malediwy miały ich pod dostatkiem! Muszle kauri są charakterystyczne, lekkie i nie można ich podrobić, co czyni je idealnym substytutem pieniądza. Choć ta niecodzienna waluta już dawno przestała obowiązywać, a muszla kauri znacznie straciła na wartości, nadal pozostaje ona emblematem władz monetarnych Malediwów.

Na Malediwach popływamy z rekinami

Malediwy - ciekawostki

Malediwy - ciekawostki

Malediwy słyną z różnorodności życia morskiego, ale królem tutejszych fal jest rekin wielorybi. Największe ryby w oceanie, rekiny wielorybie, mogą dorastać aż do 6 metrów długości, jednak nie musimy się ich obawiać – całe szczęście żywią się one planktonem! Jeśli jednak zapragniemy zobaczyć te ogromne bestie, warto udać się do południowej części rafy Sun Island na Południowym Atolu Ari (czynne cały rok). Inne proponowane przez nas miejsca to wyspa Rangali i niezamieszkana zatoka Hanifaru.

Malediwy to najniżej położony kraj na świecie

Malediwy w swoim najwyższym naturalnym punkcie znajdują się zaledwie 2,5 metra nad poziomem morza, czyli niżej niż każdy inny kraj na świecie. 1200 wysp znajduje się średnio około 2 metrów nad poziomem morza. Co ciekawe, archipelag tej chroniony jest przed wysokimi falami monsunowymi za pomocą naturalnej bariery z raf koralowych.

Malediwy zorganizowały pierwsze podwodne posiedzenie rządu

Malediwy - ciekawostki

Malediwy - ciekawostki

Jedną z zalet bycia najniżej położonym krajem na świecie jest możliwość zorganizowania spotkania… posiedzenia na dnie morza! To właśnie zrobił prezydent Malediwów Mohamed Nasheed w 2009 r. w geście pomocy w związku z podnoszącym się poziomem mórz, przez który najniżej położone obszary wysp zostałyby zatopione do 2100 roku. 11 ministrów podpisało dokument wzywający do globalnego ograniczenia emisji dwutlenku węgla, a podpisane przez nich kombinezony zostały sprzedane na aukcji, aby zebrać pieniądze na ochronę raf koralowych.

Wyspy są zamieszkane od ponad 3000 lat

Istnieją dowody archeologiczne sugerujące, że Malediwy zamieszkane były już 1500 lat przed naszą erą. Uważa się, że zanim Malediwy przeszły na islam w 1153 r. n.e., buddyści przybyli tu ze Sri Lanki. Przez lata wyspy były wykorzystywane były jednak przez arabskich kupców jako punkt przystankowy w drodze do Azji, a wielu z nich zdecydowało się pozostać. Nie ma czemu się dziwić!

 

Malediwy to przepiękny kraj wyspiarski, który bez wątpienia warto odwiedzić. Wybierz się w podróż, zrelaksuj się na białym piasku i przekonaj się, czym jest prawdziwy raj! Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas ciekawostki o Malediwach zainspirowały Cię do najbliższego wyjazdu. Przygoda czeka – sprawdź najlepsze oferty i spędź wakacje życia na najpiękniejszych, białych plażach jak z pocztówki.

13.10.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.