Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Chorwacja - wakacje samochodem nad Adriatykiem

Chorwacja to kraj pełen piękna, rozległych, kamienistych plaż, życzliwych ludzi i wspaniałych krajobrazów. Można tutaj spędzić magiczne, niezapomniane wakacje i głęboko się zrelaksować. Urokliwe miasta i miasteczka, kameralne kawiarenki, pyszna kuchnia i cudowna atmosfera sprawiają, że chce się tu zostać na dłużej. Nic dziwnego, że Chorwacja stanowi jeden z ulubionych kierunków na wymarzone wakacje, nie tylko wśród turystów z Polski. To idealny wybór dla tych osób, które nie chcą wyjeżdżać daleko, a jednocześnie potrafią zachwycić się pięknem natury, lubią kamieniste plaże i cieszy ich pyszna, regionalna kuchnia.

Jak dojechać do Chorwacji, gdy planuje się wakacje samochodem?

Chorwacja znajduje się na tyle blisko, jeśli chodzi o odległość, która dzieli ją od Polski, że naprawdę świetnym pomysłem jest dojazd samochodem do tego niezwykłego miejsca. Dzięki temu jest się też bardziej wolnym i mobilnym już w wybranej destynacji. Do Chorwacji można się dostać w czasie mniejszym niż 10 godzin. Jest to czas zbliżony do tego, który towarzyszy podróżnym, gdy decydują się na lot samolotem, bowiem sam przelot trwa do 3 godzin, a należy jeszcze doliczyć dojazdy, bycie odpowiednio wcześniej na lotnisku oraz odprawę.

Wczasy nad Adriatykiem

Wczasy nad Adriatykiem

W zależności od miejsca startowego i docelowego można wybrać jedną z wielu tras, które prowadzą do Chorwacji. Wybór może być podyktowany najlepszą drogą lub też zakątkami, które chce się zobaczyć po drodze. Kraje, przez które najczęściej trzeba przejechać to Czechy, Austria, Słowacja, Słowenia oraz Węgry. Jedna z tras wiedzie kolejno przez Cieszyn, Brno, Wiedeń, Graz, a na końcu Macejl - trwa ona około 6 godzin. To idealna opcja dla osób, które ruszają z południowego zachodu Polski. Piękna trasa wiedzie też przez Cieszyn, Trenczyn, Bratysławę, Szombathley, Murksa Sobota, Ptuj, aż do Macejl. To dla tych, którzy startują z południowego zachodu i chcą ominąć Austrię, ale za to zwiedzić Bratysławę. Jedną z dróg jest też ta prowadząca przez Barwinek, Budapeszt oraz Gorican.

Wczasy w Chorwacji, gdzie warto się zatrzymać?

Wakacje w Chorwacji to ogrom możliwości jeśli chodzi o znalezienie przepięknych miejsc, niezwykle urokliwych zakątków i cudów przyrody, a także zabytków. W zależności od preferencji można spędzić tutaj wczasy w pełnym życia mieście lub spokojnej chatce z dala od ruchu ulicznego i zabiegania.

Dubrownik, nazywany “perłą Adriatyku” stanowi charakterystyczne miejsce na mapie Chorwacji, w którym nie sposób się nudzić. Jego stare miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO już od 1979 roku. Warto tutaj przyjechać poza sezonem, gdy jest ciszej, spokojniej, nie trzeba obawiać się tłumu turystów, a temperatura wciąż jest przyjemnie wysoka. Wspaniałym miejscem do odwiedzenia jest Stradun, czyli promenada starego miasta, a także Fontanna Onufrego, czy plac Luza. A to dopiero początek czekających tu atrakcji.

Ciekawym pomysłem jest zatrzymanie się na wakacje last minute na półwyspie Istria, a zwłaszcza w mieście Pula, w którym czekają ogromne i fascynujące zabytki pochodzące jeszcze z czasów rzymskich. Jednym z nich jest wielki amfiteatr, którego początki sięgają I wieku n.e. Pula jest najstarszym miastem na całym półwyspie i to właśnie tutaj turyści mogą relaksować się na festiwalach operowych, czy filmowych, zobaczyć jedno lub nawet kilka z przedstawień teatralnych, czy świetnie bawić się na oferowanych tutaj koncertach. Pula ma w sobie starożytną atmosferę, która sprawia, że czas płynie tu nieco inaczej. 

Rovinj na wakacje

Rovinj na wakacje

Niezwykłym zakątkiem jest także Rovinj, które często kojarzone jest ze słynnym Saint-Tropez. Urzeka tutejsza starówka, kamienice z charakterystycznymi czerwonymi dachami, a także nadmorskie bulwary. Wakacje last minute w Rovinj to okazja do tego, by zobaczyć jedno z najpiękniejszych miast północnej Istrii, by pozwiedzać oraz porozkoszować się tutejszą atmosferą i słońcem. Na odwiedzających czekają tutaj również niesamowite plaże oraz port zachęcających do długich spacerów i odpoczynku w jednej z restauracji, czy kawiarni.

Znanym i często odwiedzanym miastem Chorwacji jest też Split, który stanowi stolicę Dalmacji. To, co woła w pierwszej kolejności do zwiedzania to niewątpliwie ogromny pałac cesarza Dioklecjana, który niegdyś stanowił obszar całej starówki. Obecnie jednak znajdują się na nim inne budowle, a dużej części murów nie można już zobaczyć. W Splicie na odwiedzających czekają liczne muzea, a także pomnik Grgura Ninskiego, który ma działanie magiczne. Podobno można liczyć na sporą dawkę szczęścia i zdrowia, gdy dotknie się dużego palca u jego lewej stopy. Odpocząć można zaś na wzgórzu Marjan, z którego rozciąga się wspaniały widok na całe miasto.

Niezwykły krajobraz Splitu

Niezwykły krajobraz Splitu

Chorwacja to także takie kurorty jak Makarska, pełna wspaniałych plaż i górskich szczytów. Można tu znaleźć wszystko w jednym miejscu, a widoki zostają w pamięci na bardzo długo. Wakacje w Makarskiej to przede wszystkim niezwykła natura, słońce oraz krajobrazy. To również możliwość delektowania się tutejszą kuchnią oraz aktywnego spędzania czasu. Makarska kusi nadmorskim klimatem, rozległym morze oraz charakterystycznym magnetyzmem, który sprawia, że w czasie sezonu można się tu spodziewać sporych tłumów.

Pogoda w Chorwacji - kiedy przyjechać tu na wczasy?

Najlepsza pogoda, pełna słońca i wysokich temperatur czeka na odwiedzających od czerwca do sierpnia. Pięknie jest jednak już od maja, a nie trzeba się wtedy obawiać w Chorwacji tłumów. Woda w morzu jest ciepła, a słońca można się spodziewać codziennie. Najzimniejsze miesiące natomiast to grudzień, styczeń, luty.

Do Chorwacji można przyjechać o każdej porze roku. Wszystko zależy od osobistych preferencji i miejsca. Wiele tutaj niezwykłych miejsc, miast i zakątków ukrytych w naturze. Dobrze jest zaplanować wakacje w Chorwacji na przynajmniej tydzień, by dać sobie możliwość na zobaczenie chociażby jej fragmentu, głęboki odpoczynek i radość płynącą z bycia w tym niezwykłym kraju.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.