Bon turystyczny 500 plus – nowy pomysł rządu – kto go dostanie? Poznajcie zasady!

Kto skorzysta na zmianach i dostanie dodatkowe pieniądze na wakacje? Jak dokładnie działa bon turystyczny 500 plus? Jak aktywować polski bon turystyczny krok po kroku? Jak założyć konto na PUE ZUS i odebrać bon turystyczny 500+ na dziecko? Zebraliśmy niezbędne informacje w artykule!

Dla kogo bon turystyczny 500 plus

Bon turystyczny 500 plus – kto go dostanie?

W odróżnieniu od pierwszej propozycji – tym razem beneficjentami bonu będą rodziny, które pobierają świadczenie 500+ na dziecko. Oznacza to, że rząd nie dopłaci do wakacji osobom bezdzietnym.

Wysokość świadczenia to 500zł na każde dziecko. Oznacza to, że rodzina z 2 dzieci otrzyma 1000zł, a rodziny wielodzietne, nawet kilka tysięcy złotych wsparcia na wyjazd krajowy.

Wyjątkiem są dzieci niepełnosprawne, które otrzymają 1000zł, ze względu na ich trudną sytuację.

Co ważne – świadczenie będzie również obowiązywać dzieci, które urodzą się w najbliższych miesiącach.

Czy bon turystyczny jest wolny od podatku?

Tak, świadczenie jest wolne od podatku i nie będzie wliczane do dochodu.

Bon 500 plus – skąd go wziąć?

Rodzice przyzwyczajeni do comiesięcznych przelewów na konto muszą przygotować się, ze wsparcie w postaci bonu turystycznego 500 plus będzie miało inną formę. Bon będzie możliwy do pobrania w formie elektronicznej z Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Chcąc skorzystać z tego świadczenia należy pamiętać, aby w swoim profilu na platformie PUE ZUS zaktualizować dane na kilka dni przed planowanym zakupem wakacji. To pomoże płynnie przejść przez proces aktywacji bonu.

W momencie zakupu wycieczki należy zalogować się w PUE ZUS i wybrać zakładkę dotyczącą bonu wakacyjnego w panelu bocznym. Aktywujac bon w ten sposób otrzymamy mailowo/SMSem unikatowy kod w postaci ciągu znaków. Ten kod należy podać osobie sprzedającej wakacje – np. Konsultantowi w Salonie Podróży.

Konsultant poprosi również o kod autoryzacyjny, który zostanie przesłany przez ZUS drogą SMSową.

Polski bon turystyczny – lista podmiotów

Listę podmiotów, które umożliwiają realizację bonu prowadzi Polska Organizacja Turystyczna.

Na Travelplanet.pl wygodnie sprawdzisz oferty, za które zapłacisz bonem turystycznym, są one oznaczone specjalnym znaczkiem, a zbiór ofert znajdziesz TUTAJ.

bon-turystyczny-lista-podmiotow 

PUE ZUS – jak założyć konto żeby zrealizować bon turystyczny?

Jeśli nie mamy konta na PUE ZUS – łatwo jest je założyć.

 1. Klikamy “zarejestruj się”
  jak-aktywowac

  źródło: PUE ZUS / www.zus.pl/portal/logowanie.npi

 2. Wybieramy sposób rejestracji “dla Ciebie”
rejestracja-pue-zus

źródło: PUE ZUS

3. Wypełniamy swoje dane w odpowiednich rubrykach – zaznaczamy zgody (wymagane są pierwsze dwie) i klikamy przycisk “zarejestruj profil”.

Warto przygotować sobie dowód osobisty – będzie potrzebny PESEL oraz coś do zapisania sobie hasła (a najlepiej menadżer haseł)

Ważne: warto podać numer telefonu – gdyż będzie on potrzebny do realizacji bonu turystycznego

rejestracja-profilu-pue-zus

źródło: PUE ZUS

4. Jeśli wszystko poszło sprawnie – pojawi się ekran potwierdzający założenie konta, a na skrzynkę e-mail podaną przy rejestracji otrzymamy potwierdzenie założenia konta.

W obu przypadkach wyświetlony zostanie ciąg liczb, który będzie naszym loginem do PUE ZUS.

potwierdzenie-zalozenia-konta-pue-zus

źródło: PUE ZUS

potwierdzenie-mailem-pue-zus

źródło: PUE ZUS

5. Wykorzystując nadany login i podane przez siebie hasło – możemy zalogować się do systemu PUE ZUS.

Jak pobrać bon turystyczny krok po kroku

 1. Logujemy się na PUE ZUS – wykorzystując własne konto na platformie, profil zaufany lub bankowość internetową.
  jak-aktywowac

  źródło: PUE ZUS / www.zus.pl/portal/logowanie.npi

 2. W lewej kolumnie menu należy wybrać zakładkę “POLSKI BON TURYSTYCZNY”
  panel-pue-zus

  źródło: PUE ZUS

   

  Pamiętaj! W systemie możliwość aktywacji bonu mają tylko osoby, które pobierają świadczenie 500+. Jeśli nie widzisz zakładki “POLSKI BON TURYSTYCZY” – upewnij się, że to na pewno Ty (a nie np. współmałżonek / partner) jesteś upoważniony do aktywacji bonu.

 3. Po wybraniu w PUE ZUS zakładki “BON TURYSTYCZNY” należy wybrać Mój BON i kliknąć AKTYWUJ BON.

  źródło: PUE ZUS

 4. Następnie należy uzupełnić wyskakujący formularz wpisując w pola numer telefonu kontaktowego oraz adres e-mail. Po sprawdzeniu, że nasze dane się zgadzają – klikamy przycisk “AKTYWUJ BON” w prawym dolnym rogu.

źródło: PUE ZUS

5. Jeśli wszystko poszło sprawnie – na ekranie pojawi się 16-cyfrowy kod obsługi płatności. Kod należy podać Doradcy Klienta, który zajmie się rezerwacją wypoczynku dla naszej rodziny.

źródło: PUE ZUS

6. Kiedy Doradca wprowadzi kod do systemu rezerwującego na nasz telefon komórkowy przyjdzie wiadomość SMS z 6-cyfrowym kodem autoryzacyjnym. Kod autoryzacyjny należy podać Doradcy Klienta. Trzeba być szybkim, bo ważność kodu to tylko 2 minuty. Jeśli się spóźnimy – nic się nie stanie. Pieniądze wciąż będą dostępne – trzeba będzie przejść proces aktywacji od początku.

7. Po pomyślnej weryfikacji środki zostaną przesłane do Biura Podróży, a Doradca Klienta potwierdzi rezerwację wypoczynku.

Do kiedy można zrealizować bon turystyczny?

Na realizację bonu jest sporo czasu – Prezydent zapowiedział, że bon 500+  będzie można wykorzystać do końca marca 2022r. Tę obietnicę potwierdzają zapisy ustawy.

Na co można przeznaczyć Bon 500+?

Jak zapowiedział Prezydent Andrzej Duda – bon będzie można przeznaczyć na usługi turystyczne w kraju. Informacje uzupełniła Minister Emilewicz w trakcie konferencji prasowej mówiąc, że przez usługi turystyczne rozumie :

 • Bazę noclegową – rozumianą bardzo szeroko od najlepszych hoteli w Polsce po niewielkie gospodarstwa agroturystyczne
 • Imprezy turystyczne – organizowane przez Tour Operatorów – wydarzenia pakietowane, które obejmą np. pobyt, wyżywienie, zwiedzanie muzeów i innych. Ważne, by były to elementy pakietu, a nie osobne usługi.

W obu przypadkach takie wakacje na bon turystyczny w Polsce można zarezerwować na Travelplanet.plTurystyczny bon 500 plus – kiedy można pobrać?

Dodatkowo można będzie wydać środki na kilka wyjazdów – podzielić je zgodnie z własnym wyborem – wystarczy zmieścić się w kwocie całościowej otrzymanego dodatku. Nie będzie miała znaczenia długość wyjazdu – wsparcie będzie więc można wykorzystać zarówno na wyjazdy tygodniowe, weekendowe czy jednodniowe.

W panelu PUE ZUS będzie również możliwość przejrzenia historii transakcji dokonywanych za pomocą bonu turystycznego. To przydatna funkcja w sytuacji, gdy dzielimy środki na kilka wyjazdów.

Można to zrobić w zakładce Mój Bon

źródło: PUE ZUS

Podsumowując, ze środków z bonu będzie można zatem wykupić nocleg w hotelu, agroturystyce, obóz, kolonię czy wycieczkę w polskim biurze podróży znajdującym się w Katalogu Bazy Turystycznej.

 


Bon turystyczny 500 plus – podsumowanie:

 • Przeznaczony dla rodzin pobierających świadczenie 500+
 • Wsparcie w wysokości 500zł na każde dziecko
 • Wsparcie dzieci niepełnosprawnych będzie wynosić 1000zł na każde dziecko
 • Dostępny od 1.08.2020r.
 • Bon jest w formie elektronicznej – do pobrania w ZUS
 • Bon można przeznaczyć na usługi turystyczne w kraju
 • Bon można wykorzystać do końca marca 2022r.
 • Środki ze wsparcia można podzielić na kilka wyjazdów

Warto już dziś zastanowić się nad ofertą wakacji w Polsce, na które przeznaczysz swój bon turystyczny. Kliknij tutaj >> wakacje w Polsce << i znajdź idealną ofertę dla siebie.

Podziel się wpisem ze znajomymi