Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Atrakcje w Albanii – top 10 miejsc wartych zobaczenia! 

Zastanawialiście się, gdzie można znaleźć jedne z najmniej odkrytych, ale absolutnie fascynujących atrakcji Europy? Jeśli tak, to mamy dla Was odpowiedź: Albania! Ten często niedoceniany kraj to prawdziwa perełka na mapie świata, która zachwyca swoim bogactwem nie tylko przyrodniczym, ale również kulturowym. Chcecie dowiedzieć się, co kryje w sobie ten region? Przeczytajcie nasz artykuł!

Gjirokastra - atrakcje Albanii

Gjirokastra - atrakcje Albanii

Albania, z jej dzikimi górami, turkusowym wybrzeżem oraz bogatą historią jest prawdziwym skarbem ukrytym na Bałkanach. Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych miejsc, które warto w niej zobaczyć, od zapierających dech w piersiach plaż, przez antyczne ruiny, aż po tętniące życiem ulice miast!

Gjirokastra

Zwana inaczej „Miastem Kamienia”, ta urokliwa miejscowość jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachwyca wąskimi uliczkami i kamiennymi domami pokrytymi szarym łupkiem. Jeśli marzyłeś kiedyś o podróżowaniu w czasie, to Gjirokastra Ci to umożliwi!

Koniecznie odwiedźcie muzeum w zamku, aby dowiedzieć się więcej o historii regionu. Warto również zajrzeć do Muzeum Etnograficznego, które znajduje się w dawnym domu Envera Hodży, komunistycznego dyktatora Albanii.

All Inclusive - Albania

Beztroskie wakacje czekają

Sprawdź oferty

Lato 2024 - Albania

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdź oferty

Last Minute - Albania

Wylot nawet następnego dnia

Sprawdź oferty

Berat

Berat - atrakcje Albanii

Berat - atrakcje Albanii

To kolejne albańskie miasto, które ma zaszczyt znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to, określane również jako „Miasto Tysiąca Okien” jest prawdziwym klejnotem, który zachwyca białymi, uroczymi domkami, które zdają się wspinać na wzgórze w stronę zamku.

Spacer po tym mieście to jak wędrówką przez żywą historię, gdzie mieszkańcy wciąż żyją wśród antycznych murów.

Plaża Ksamil

Ksamil - atrakcje Albanii

Ksamil - atrakcje Albanii

To najpiękniejsza plaża Albanii, która znajduje się blisko granicy z Grecją i oferuje miękki, biały piasek, a także krystalicznie czystą wodę. Miejsce to powinno znaleźć się na liście „must-see” każdego fana nurkowania oraz kąpieli.

Wybrzeże jest niesamowicie czyste, zapewniając doskonałe warunki do relaksu dla rodzin, jak i osób podróżujących w nieco mniejszym gronie.

Tirana

Tirana - atrakcje Albanii

Tirana - atrakcje Albanii

Stolica Albanii, która nigdy nie śpi! Miasto jest pełne kolorowych budynków, urokliwych kawiarni oraz street artu. Koniecznie odwiedź Bunk’Art, czyli muzeum ulokowane w starym bunkrze – wielkie emocje są gwarantowane.

Fanów rozrywek z pewnością zainteresuje bogate życie nocne Tirany, a także licznie organizowane tu festiwale i wydarzenia kulturalne.

Butrint

Są to starożytne ruiny miasta, które również znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to będzie idealne dla wszystkich miłośników historii, oferując od greckich teatrów po rzymskie bazyliki.

Zabytki otoczone są parkiem narodowym, który jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody, a także stwarza okazję do odpoczynku w przyjemnym cieniu.

Przejście Llogara

Przejście Llogara to malowniczy odcinek drogi, znajdujący się w Parku Narodowym Llogara, położonym około 40 km od Vlory. Droga ta serpentynami przecina góry Ceraunian, wznosząc się na wysokość około 1027 metrów nad poziomem morza.

Koniecznie zatrzymajcie się na punkcie widokowym, aby podziwiać panoramę górskich pasm schodzących do wody.

Saranda

Saranda - atrakcje Albanii

Saranda - atrakcje Albanii

Saranda to miasto położone nad Morzem Jońskim, które jest popularne wśród turystów ze względu na wesołą i słoneczną aurę, idealną na wakacje. Jest to świetna baza wypadowa do eksploracji południowej Albanii.

W centrum miasta warto odwiedzić promenadę, która wieczorami tętni życiem i jest pełna restauracji, barów i sklepów.

Zamek w Kruji

Słyszeliście kiedyś o Skanderbegu? Albańskim bohaterze narodowym, który bronił swojej ojczyzny przed turkami? To właśnie zamek w Kruji był jego siedzibą i jest jednym z najważniejszych miejsc historycznych w Albanii.

Dziś znajdują się tutaj dwa muzea – Muzeum Skanderbega oraz Muzeum Etnograficzne, oba prezentującą bogatą historię i kulturę kraju.

Apollonia

To kolejne fascynujące ruiny zlokalizowane w Albanii, założone przez Greków. Apollonia przyciąga turystów swoją starożytną agorą oraz monumentalnym odeonem. Miejsce to oferuje również liczne plaże, promenadę pełną barów oraz restauracji, a także bliskość antycznych ruin Butrintu.

Apollonia jest także znana z pięknej, starożytnej fasady biblioteki, która nadal imponuje swoją wielkością i wykonaniem.

Shkodra

Shkodra  - atrakcje Albanii

Shkodra  - atrakcje Albanii

To jedno z najstarszych miast bałkańskiego kraju, które słynie z bogatej historii i kultury. Wizyta w tym mieście nie będzie kompletna bez spaceru nad jeziorem Shkodra oraz wizyty w zamku Rozafy, która według legendy została zamurowana w jego murach, aby zapewnić trwałość budowli.

Warto również zobaczyć stare miasto w Shkodrze, które jest labiryntem wąskich uliczek wypełnionych kolorowymi budynkami, małymi kawiarniami i sklepami rzemieślniczymi.

 

I oto mamy koniec naszej albańskiej podróży, choć może początek dla niektórych czytelników? Mamy nadzieję, że nasza lista zainspirowała Was do podróży do tego kraju i zobaczenia na własne oczy jego pięknych zabytków! Niezależnie od tego, czy jesteście zapalonymi podróżnikami, czy po prostu szukacie nowych, niezbadanych zakątków, Albania dla każdego ma coś wyjątkowego!

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.