Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Atrakcje na Palawan - Top 10 miejsc

Palawan to oszałamiająca prowincja na Filipinach, która oferuje odwiedzającym możliwość odkrycia jednych z najpiękniejszych cudów natury na świecie. Od dziewiczych plaż i krystalicznie czystych wód po bujne lasy i oszałamiające wapienne klify, Palawan to marzenie każdego miłośnika przyrody. Zobacz przygotowane przez nas zestawienie TOP 10 atrakcji na Palawan i spędź wakacje jak ze snów!

Podziemna rzeka - atrakcje Palawan

Podziemna rzeka - atrakcje Palawan

Palawan to tropikalny raj w zachodniej części Filipin i popularny cel podróży turystów z całego świata. Odkryj jedne z najpiękniejszych cudów natury i poczuj się jak bohater ulubionego filmu przygodowego!

Podziemna rzeka Puerto Princesa (Puerto Princesa)

Puerto Princesa Underground River to druga co do długości podziemna rzeka na świecie. To właśnie ona przyciąga tu tysiące turystów – nie dziwi więc fakt, że wpisano ją także na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miłośnicy przyrody będą zachwyceni wiosłowaniem przez podziemny system jaskiń. Podczas wycieczki po podziemnej rzece Puerto Princesa zobaczysz też okazałe stalaktyty i stalagmity o różnych kształtach i rozmiarach, niektóre przypominające warzywa, dinozaury, a nawet ikony religijne. Taka przejażdżka zabierze nas przez część 8,2-kilometrowej trasy, która biegnie pod chronioną jaskinią, dając tym samym mnóstwo czasu na podziwianie niezwykłego krajobrazu.

Rafa Tubbataha (wyspy Cagayancillo)

Rafa Tubbataha - atrakcje Palawan

Rafa Tubbataha - atrakcje Palawan

W południowej części wyspy znajduje się rezerwat morski o nazwie Tubbataha Reefs Natural Park - czyli jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na Filipinach… i na całym świecie. Ten piękny obszar znajduje się w wodach należących do miasta Cagayancillo. Atrakcja ta również wpisana została na listę UNESCO. Całe sanktuarium obejmuje dwa atole w kształcie pierścienia, które są domem dla wielu kolorowych zwierząt wodnych i koralowców.

Na miejscu znaleźć ponad tysiąc różnych zwierząt morskich, takich jak żółwie, rekiny, manty i błazenki. Oprócz stworzeń żyjących w wodzie, można tu również znaleźć około 100 gatunków ptaków.

Podczas wizyty na rafie Tubbataha nurkowanie jest obowiązkowym doświadczeniem i najlepszym sposobem na poznanie wspaniałej okolicznej przyrody. Doświadczonym nurkom polecamy udać się nieco dalej, poza koralowce, gdzie można zobaczyć rzadsze zwierzęta, takie jak mureny czy barakudy.

Plaża Nacpan (El Nido)

Plaża Nacpan - atrakcje Palawan

Plaża Nacpan - atrakcje Palawan

Nacpan to jedna ze słynnych bliźniaczych plaż w okolicy - druga nazywa się Calitang Beach. Ten piaszczysty raj jest obecnie jedną z najbardziej popularnych plaż w okolicy.

Plaża Nacpan to czterokilometrowy pas kremowego piasku i drzew kokosowych, z krystalicznie czystą turkusową wodą. Znajduje się 17 kilometrów na północ od właściwego miasta El Nido, Palawan.

Oprócz pływania, turyści mogą spróbować swoich sił w surfingu, kajakarstwie i stand up paddleboardingu. Nam miejscu bez problemu wypożyczymy niezbędny ekwipunek.

Wielka Laguna (El Nido)

Wielka Laguna - atrakcje Palawan

Wielka Laguna - atrakcje Palawan

Wielka Laguna słynie z żywych kolorów i malowniczych wapiennych skał na horyzoncie. Znajdziemy ją u wschodniego wybrzeża wyspy Miniloc w El Nido, Palawan. Najlepszym sposobem na dotarcie do niej jest wycieczka łodzią z przewodnikiem.

Podobnie jak wiele pięknych lagun na Palawanie, Big Lagoon otoczona jest wapiennymi skałami, ale tutaj skały sięgają tylko do wysokości wzgórza. Pomiędzy nimi znajdują się piękne, czyste kanały i kilka zatoczek.

Big Lagoon oferuje też sporo przestrzeni na relaksujące aktywności wodne, która często są  integralną częścią wycieczek po El Nido.

W najpłytszym miejscu można spokojnie pływać z żółwiami morskimi. Można także zanurkować na głębokości do 50 m, ale często pojawiają się tam meduzy i jeżowce, więc należy zachować ostrożność.

Mała Laguna (El Nido)

Mała Laguna - atrakcje Palawan

Mała Laguna - atrakcje Palawan

Mała Laguna jest znacznie mniejsza od jej siostry, Wielkiej Laguny, jednak nie można jej przeoczyć!

Charakteryzuje się ona nieco węższym przesmykiem i – aby się do niej dostać – należy zanurzyć się lub przepłynąć kajakiem, a następnie przejść przez szczelinę w wapiennej ścianie. Na miejscu można pływać (także kajakiem) i nurkować po naturalnych wodach Małej Laguny, by docenić jej spokojne otoczenie, bliskość natury i niezwykłe piękno.

Zatoka Honda (Puerto Princesa)

Zatoka Honda - atrakcje Palawan

Zatoka Honda - atrakcje Palawan

Honda Bay to jedno z pierwszych miejsc turystycznych na Palawanie, które zaznaczyło swoją obecność na turystycznej mapie. Dzięki molo, które jest dostępne z dowolnego miejsca w stolicy w ciągu 30 minut, wycieczki po Honda Bay pozwalają podróżnym z łatwością odkryć trzy wspaniałe piaszczyste plaże: Luli Island, Cowrie Island i Starfish Island.

Nazwa Cowrie Island pochodzi od muszli kauri znajdujących się na tym obszarze. Oprócz pływania i wylegiwania się, jest to idealne miejsce na zjedzenie wystawnego obiadu w stylu pikniku. Wyspa Luli natomiast zawdzięcza swoją nazwę wyjątkowej piaszczystej ławicy. Znika ona jednak podczas przypływu, by ponownie pojawić się podczas odpływu.

W całej zatoce można wynająć domki, a także wypożyczyć sprzęt do snorkelingu.

Twin Lagoon (Coron)

Twin Lagoon - atrakcje Palawan

Twin Lagoon - atrakcje Palawan

Twin Lagoon na wyspie Coron w prowincji Palawan to malownicze laguny przedzielone wysokimi wapiennymi ścianami.

Z samego miasta można się do nich dostać tylko łodzią, która zabierze Cię przez labirynt gigantycznych ścian krasowych. Łodzie cumują przy pierwszej lagunie, skąd należy popłynąć, aby dotrzeć do chwiejnych drewnianych schodów, które prowadzą do drugiej. Podczas odpływu można zamiast tego brodzić przez jaskinię, która łączy obie laguny.

Co ciekawe, plemię Tagbanua jest strażnikiem Bliźniaczych Lagun. Dla plemienia wszystkie takie obszary są święte, jednak z czasem Tagbanua musieli wydzierżawić kilka z tych miejsc turystycznych firmom zewnętrznym.

Plaża Seven Commandos (El Nido)

Plaża Siedmiu Komandosów - atrakcje Palawan

Plaża Siedmiu Komandosów - atrakcje Palawan

Przebywanie na plaży Seven Commandos jest jak podróż do raju. Długi odcinek drobnego białego piasku i linia kołyszących się drzew kokosowych, a w oddali strzeliste wapienne klify… Czy można wymarzyć sobie lepsze tło do najpiękniejszych zdjęć z wakacji?

Mówi się, że oprócz wysokiej klasy kurortów znajdujących się w El Nido, jest to jedyna wyspa pełna koktajl-barów. Serwowane jest tu również jedzenie. Na plaży znajdują się też liczne udogodnienia, jak leżaki czy boisko do siatkówki.

Nurkowanie na wrakach statków (Coron)

Wraki statków - atrakcje Palawan

Wraki statków - atrakcje Palawan

Czas na jedną z najciekawszych atrakcji Palawan! Choć Coron jest czasami porównywany do El Nido - ze względu na podobne wapienie – to właśnie tu znajdziemy imponujące wraki statków, dzięki którym poczujemy się jak prawdziwy odkrywca przygód.

Jest ich sumie 13. Większość z nich jest częścią japońskiej floty używanej podczas II wojny światowej. Co ciekawe, miejsca nurkowe Coron zostały uznane przez Forbes za jedne z najlepszych na świecie. Chociaż część wraków wymaga zanurkowania z butlą, niektóre z nich pozwalają na eksplorację jedynie przy pomocy rurki.

Wśród nich znajduje się Skeleton Wreck, popularna atrakcja podczas wycieczki po wyspie Coron. Jest to łódź o charakterystycznym, o stalowym kadłubie, która prawdopodobnie należała do lokalnego rybaka. Innym wrakiem jest Lusong Gunboat, który leży 11 metrów od wybrzeża wyspy Lusong. Podczas odpływu jej kil przebija się przez płycizny, co czyni ją idealnym miejscem dla snorkelerów.

Mt. Tapyas (Coron)

Mt. Tapyas - atrakcje na Palawan

Mt. Tapyas - atrakcje na Palawan

Zdecydowanie polecamy także naturalny taras widokowy Mt. Tapyas. Gwarantujemy, że wspinaczka zdecydowanie będzie warta zachodu, ponieważ z góry zobaczymy jeden z najpiękniejszych widoków na Coron.

Góra Tapyas jest łatwo dostępna z centrum miasta, skąd startuje szlak. Wspinaczka na górę jest łatwa, ponieważ większość trasy wymaga chodzenia po betonowych stopniach, a na górze znajduje się kilka platform i ławek, na których odwiedzający mogą się zatrzymać i odpocząć przed dalszą wędrówką.

Odpocznij chwilę przed zejściem na dół; poczekaj do zachodu słońca, aby zobaczyć, jak błękitne niebo zmienia kolor na czerwony. Zdecydowanie warto!

 

Odkryj oszałamiające Filipiny i pełną tajemnic prowincję Palawan. Poczuj jedność z dziewiczą naturą i wybierz się w podróż, którą zapamiętasz do końca życia. Co powiesz na prawdziwą przygodę?

Podsumowanie

 • Palawan to tropikalny raj w zachodniej części Filipin, oferujący odwiedzającym jedne z najpiękniejszych cudów natury na świecie.
 • Podziemna rzeka Puerto Princesa jest drugą co do długości podziemną rzeką na świecie i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znana z okazałych stalaktytów i stalagmitów.
 • Rafa Tubbataha w południowej części wyspy to rezerwat morski wpisany na listę UNESCO, będący domem dla ponad tysiąca różnych zwierząt morskich i około 100 gatunków ptaków, co czyni go jednym z najlepszych miejsc do nurkowania.
 • Plaża Nacpan w El Nido to czterokilometrowy pas kremowego piasku i drzew kokosowych z krystalicznie czystą turkusową wodą, oferująca aktywności takie jak surfing, kajakarstwo i stand up paddleboarding.
 • Wielka Laguna w El Nido słynie z żywych kolorów i malowniczych wapiennych skał, oferując przestrzeń na relaksujące aktywności wodne oraz możliwość pływania z żółwiami morskimi.
 • Mała Laguna w El Nido, choć mniejsza od Wielkiej Laguny, oferuje spokojne otoczenie i niezwykłe piękno, dostępne przez zanurzenie się lub przepłynięcie kajakiem.
 • Zatoka Honda w Puerto Princesa to popularne miejsce turystyczne, gdzie można odkryć trzy wspaniałe piaszczyste plaże i cieszyć się snorkelingiem oraz piknikami.
 • Twin Lagoon na wyspie Coron to malownicze laguny przedzielone wapiennymi ścianami, dostępne tylko łodzią, z ochroną przez plemię Tagbanua.
 • Plaża Seven Commandos w El Nido oferuje długi odcinek drobnego białego piasku, koktajl-bary oraz udogodnienia takie jak leżaki czy boisko do siatkówki.
 • Nurkowanie na wrakach statków w Coron to możliwość odkrycia imponujących wraków japońskiej floty z II wojny światowej, w tym Skeleton Wreck i Lusong Gunboat, idealne dla nurków i snorkelerów.
 • Mt. Tapyas w Coron to naturalny taras widokowy oferujący jeden z najpiękniejszych widoków na wyspę, dostępny poprzez łatwą wspinaczkę po betonowych stopniach.

29.03.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.