Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Atrakcje na Jamajce - Top 10 miejsc wartych uwagi

Jamajka gwarantuje wiele wspaniałych atrakcji, w tym niesamowite wodospady, góry czy tajemnicze jaskinie. Przekonaj się, czym może zaskoczyć Cię ten wspaniały karaibski kraj i wybierz się na przygodę życia. Przedstawiamy najlepsze atrakcje na Jamajce!

Wodospad Dunn's River - Jamajka

Wodospad Dunn's River - Jamajka

Czy wiesz, że ten karaibski kraj szczyci się również jednymi z najbardziej niesamowitych wodospadów, grot i miejsc do pływania na całym świecie? Odkryj ten przepiękny kraj razem z nami i wybierz się na wakacje, których nigdy nie zapomnisz. Jeśli zastanawiasz się, co najlepiej zwiedzić podczas podróży - skorzystaj z przygotowanej przez nas listy top 10 atrakcji Jamajki i twórz wspomnienia na całe życie!

Wodospad Dunn's River

Choć wodospad Dunn's River nie jest może tak potężny jak Niagara lub tak wysoki jak Olo'upena, zdecydowanie nadal warto go odwiedzić. Ten oszałamiający wodospad, położony pod baldachimem bujnych zielonych drzew, jest także idealnym miejscem do schronienia się przed upałem. Miejsce to złożone jest z szeregu naturalnych tarasów, co zachęca podróżnych do przyjemnej wspinaczki na 160-metrową konstrukcję, aby popływać i zrelaksować się w jej basenach.

Atrakcja jest tak malownicza, że można by przypuszczać, że została stworzona przez człowieka, jednak każdy zakątek, zakamarek i szczelina zostały utworzone przez rzekę, która wpada bezpośrednio do Morza Karaibskiego.

Blue Hole

Blue Hole - Jamajka

Blue Hole - Jamajka

Słynne Blue Hole to kolejne naturalne dobrodziejstwo Jamajki. Co ciekawe, mówi się również, że tzw. niebieskie dziury, czyli duże jaskinie morskie złożone z wapienia, mają także właściwości lecznicze.

Aby skorzystać z dobrodziejstw tego konkretnego źródła mineralnego, musisz skoczyć z klifu o wysokości 7,5 metra (lub zejść po drabinie). Za dodatkową opłatą można skorzystać z masażu w pobliskim obiekcie.

Martha Brae River

Martha Brae River - Jamajka

Martha Brae River - Jamajka

Jeśli spływ rzeką brzmi dla Ciebie jak dobry pomysł na przygodę, Martha Brae zdecydowanie znajduje się na liście atrakcji przyrodniczych, które musisz zobaczyć na Jamajce. Bez wątpienia jest to jedno z najlepszych doświadczeń spływu rzeką w całym kraju. Podczas podziwiania widoków z bambusowej tratwy, doświadczony przewodnik opowie o florze i faunie oraz legendzie o Martha Brae, lokalnej czarownicy, która chroniła ukryte złoto przed osadnikami.

Ogród kwiatów i kolibrów Barneya

Ogród kolibrów Barneya - Jamajka

Ogród kolibrów Barneya - Jamajka

Czy wiesz, że Jamajka jest domem dla pięciu gatunków kolibrów? Black-Billed Streamertails, Red-Billed Streamertails, Vervain Hummingbirds, Ruby-Throated Hummingbirds i Jamaica Mango Hummingbirds zamieszkują tę karaibską wyspę - a wiele z nich można oglądać w ich naturalnym środowisku w Barney's Flower & Hummingbird Garden w pobliżu Negril.

Odwiedzając posiadłość, będziesz mógł także odbyć prywatną wycieczkę po tropikalnym ogrodzie i przyjrzeć się z bliska niektórym ptakom, kwiatom i roślinom, które sprawiają, że Jamajka jest tak fascynująca i kolorowa.

Jaskinie Green Grotto

Jaskinie Green Grotto - Jamajka

Jaskinie Green Grotto - Jamajka

Czasami piękno świata jest lepiej widoczne pod ziemią. W Green Grotto Caves można odkrywać pozornie niekończące się jaskiniowe komnaty, kierując się w stronę podziemnego jeziora. Co prawda pływanie jest zabronione, ale majestatyczne stalagmity i stalaktyty pokrywające podłogę i sufit groty z nawiązką to rekompensują.

Jeśli masz klaustrofobię na samą myśl o tej naturalnej atrakcji – nie bój się. Jaskinie są bardzo przestronne, więc nie musisz się martwić o czołganie się lub poruszanie w ciasnych miejscach.

Klify Negril

Klify Negril - Jamajka

Klify Negril - Jamajka

Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na Jamajce do skoków z klifów! Na szczycie znajdziemy również słynną Rick's Café, która także przyciąga tłumy, zapewniając piękne widoki z góry.

Założona w 1974 roku (kiedy Negril było tylko senną wioską rybacką), restauracja i bar przyciągają podróżników, którzy lubią nurkować, pływać, imprezować i oglądać zachód słońca. Jeśli chcesz odwiedzić naturalną atrakcję bez zbytniego oddalania się od granic miasta, zdecydowanie jest to miejsce, do którego powinieneś się udać.

Świetlista Laguna

Wycieczka do Luminous Lagoon, trafnie nazwanej ze względu na bioluminescencyjne wody, to idealny sposób na spędzenie wieczoru na Jamajce. Wycieczki łodzią w okolicy trwają zazwyczaj około 45 minut, co daje mnóstwo czasu na obserwowanie jasnoniebieskiej poświaty. Możesz nawet wskoczyć do laguny, aby popływać, otaczając się lśniącym planktonem.

Ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, w których występuje to naturalne zjawisko, nie można pominąć go w planie podróży!

Góry Błękitne i Góry Jana Kruka

Góry Błękitne - Jamajka

Góry Błękitne - Jamajka

Miłośnicy pieszych wędrówek pokochają odkrywanie tropikalnych górskich lasów deszczowych, które składają się na jedyny park narodowy Jamajki. Założony w 1993 roku, jest domem dla wielu endemicznych roślin i zwierząt na wyspie, które możesz zobaczyć podczas wspinaczki na szczyt.

Zalecamy wczesne rozpoczęcie wędrówki, aby uniknąć upałów i złapać spektakularny wschód słońca!

Wodospad Reach

Co odróżnia ten wodospad od Dunn's River? Reach Falls to pojedyncza skalna ściana otoczona płytkim basenem rzecznym. Na pierwszy rzut oka sprawia to, że jest to idealne miejsce do wygrzewania się na słońcu, ale w okolicy jest o wiele więcej do odkrycia.

Okolica ta jest prawdziwym placem zabaw na świeżym powietrzu dla wszystkich poszukiwaczy przygód - z ukrytymi jaskiniami i płytkimi basenami do odkrycia. Śmiałkowie mogą spróbować również skoku w dół Rabbit Hole, by następnie odpocząć w urokliwych otworach w kształcie serca, znanych jako "naturalne jacuzzi".

Błękitna Laguna

Błękitna Laguna na Jamajce stała się sławna po tym, jak w latach 80. nakręcono tam film z udziałem Brook Shields i Christophera Atkinsa, ale z pewnością nie jest to jedyny powód, dla którego podróżni często odwiedzają ten obszar. Jest to bowiem jedno z najlepszych miejsc na wyspie do pływania.

Po przybyciu na miejsce od razu zrozumiesz, dlaczego miejscowi wierzyli, że laguna jest bezdenna i zamieszkana przez smoka. Co ciekawe, zmienia ona kolor z turkusowego na lazurowy - w zależności od tego, jak słońce uderza w powierzchnię - jednak bez względu na porę dnia, w której odwiedzisz tę naturalną atrakcję, woda będzie równie orzeźwiająca, co piękna!

 

Niezależnie od tego, czy zarezerwowałeś dłuższe wakacje czy może odwiedzasz Jamajkę tylko na kilka dni, te wspaniałe atrakcje koniecznie powinny znaleźć się na Twojej liście rzeczy do zrobienia. Ciesz się wszystkim, co Karaiby mają do zaoferowania i przekonaj się, czym jest prawdziwy relaks w akompaniamencie… niezapomnianej przygody!

Lokalizacje najlepszych atrakcji na Jamajce - mapa

Podsumowanie

  • Wodospad Dunn's River: Znany ze swojej 160-metrowej wysokości i naturalnych tarasów, Dunn's River Waterfall w Jamajce oferuje przyjemną wspinaczkę i możliwość pływania w basenach.

  • Blue Hole: Popularne naturalne dobrodziejstwo o właściwościach leczniczych, oferujące skoki z klifu o wysokości 7,5 metra i opcjonalny masaż.

  • Martha Brae River: Idealne miejsce na spływ rzeką, gdzie doświadczeni przewodnicy opowiadają o florze, faunie i lokalnej legendzie.

  • Ogród kwiatów i kolibrów Barneya: Dom dla pięciu gatunków kolibrów, oferujący prywatne wycieczki i możliwość obserwacji ptaków, kwiatów i roślin.

  • Jaskinie Green Grotto: Znane z majestatycznych stalagmitów i stalaktytów, te przestronne jaskinie kryją podziemne jezioro.

  • Klify Negril: Popularne miejsce do skoków z klifów z legendarną restauracją Rick's Café, oferującą piękne widoki i zachody słońca.

  • Świetlista Laguna: Bioluminescencyjne wody, idealne na wycieczki łodzią wieczorem, z możliwością pływania wśród lśniącego planktonu.

  • Góry Błękitne i Góry Jana Kruka: Park narodowy z tropikalnymi górskimi lasami deszczowymi, domem dla endemicznych roślin i zwierząt, idealny na piesze wędrówki.

  • Wodospad Reach: Charakteryzujący się pojedynczą skalną ścianą i rzecznym basenem, z ukrytymi jaskiniami i płytkimi basenami do odkrycia.

  • Błękitna Laguna: Słynna z filmu z lat 80., oferuje wspaniałe pływanie z wodą zmieniającą kolor w zależności od światła słonecznego.

03.01.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.