Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

ALGARVE - TOP 5 atrakcji na magicznym wybrzeżu pełnym słońca

Portugalia to kraj, w którym można odnaleźć niemal wszystko, zależnie od miejsca i regionu, który się wybierze. Jeśli poszukuje się ogromnej ilości słońca, plaż i piękna, a także chce się spędzić urlop w naprawdę wyjątkowym miejscu to warto wybrać się na południe kraju i zaplanować wakacje w Algarve. To tutaj na odkrycie czeka aż 200-kilometrowe wybrzeże z zachwycającymi plażami oraz niezwykłymi formacjami skalnymi. A to dopiero początek przygody, która woła ludzi ze wszystkich zakątków świata, i którzy wybrali Portugalię na wczasy.

Jaskinia Benagil - tego widoku się nie zapomina

Niewątpliwą wizytówką oraz miejscem, które sprawia, że czas na chwilę się zatrzymuje jest Jaskinia Benagil. Można się tutaj dostać jedynie od strony oceanu - wybierając się na własną rękę, statkiem lub biorąc udział w zbiorowej wyprawie motorówką. Bycie tutaj sprawia, że na chwilę można dotknąć nieba i być zabranym w inną czasoprzestrzeń. Piękno tej groty jest szczególne, bowiem jej sklepienie w pewnym momencie zawaliło się tworząc okrągły otwór, przez które wpadają promienie słońca. Wewnątrz jaskini można zobaczyć piaszczystą plażę o złocistym piasku oraz wpływające tam fale oceanu Atlantyckiego.

Jej historyczna nazwa to „Algar do José Rodeira”. „Algar” oznacza wyżłobienie, które powstało przez wodę w wapieniu lub kamieniu. Jaskinia Benagil to jedna z wielu grot, które można zwiedzieć w tym samym czasie, bowiem znajdują się nieopodal.

Lagos - miasto pełne fantastycznych krajobrazów

Kolejnym niesamowitym miejscem w Algarve jest niewątpliwie Lagos. Co zwiedzić w tym pięknym mieście? Urzekająca jest już sama natura - klify oraz magiczne plaże. Choć warto przygotować się na to, że właśnie z tego powodu przyjeżdża tu wiele turystów spragnionych rajskich widoków i słońca. Zastanawiając się co zobaczyć w Lagos, warto przede wszystkim zacząć od ujrzenia poszarpanych formacji skalnych Ponta da Piedade, które wznoszą się aż na 20 metrów w górę. Tuż nad nimi można zobaczyć latarnię wybudowaną w XX wieku i rozciągające się stamtąd niesamowite widoki.

Wakacje w Lagos to także leżakowanie na plaży do Camilo, która znajduje się bardzo blisko formacji skalnych oraz stanowi niezwykle charakterystyczne miejsce w tej części Algarve. Samo miasto zaś ma interesującą, burzliwą historię. Warto przejść się tutejszą promenadą Avenida dos Descobrimentos, która ma półtora kilometra i pełna jest małych sklepików oraz charakterystycznego gwaru. To nie koniec atrakcji czekających w Lagos, dlatego na zwiedzanie warto zarezerwować sobie więcej czasu.

Costa Vicentina - wybrzeże dzikich plaż

Costa Vincentina to 100-kilometrowy, niesamowity pas wybrzeża, który rozpoczyna się przy granicy z rejonem Alentejo, a kończy przy Przylądku św. Wincentego. Klimat tego miejsca sprawia, że stanowi ono doskonały wybór na wakacje w Portugalii. Spokój, tradycyjne restauracje, dzikie plaże oraz wysokie fale to gratka zarówno dla miłośników sportu, jak i osób pragnących ciszy i kameralnych zakątków.

Costa Vincentina jest pod ochroną dzięki Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vincentina, dzięki czemu tutejszy klimat wciąż jest zaciszy i nie trzeba obawiać się napływu inwestorów, którzy mogą to zmienić. Wśród najpiękniejszych plaż dobrze jest dotrzeć do Praia da Arrifana, która oczarowuje widokiem na ocean i jest idealna dla surferów, a także Praia de Odeceixe, która od wschodu łaczy się z rzeką Seixe.

Albufeira - wakacje pełne atrakcji

Albufeira to miejsce dla osób, które pragną zaznać większej intensywności, także jeśli chodzi o miejskie atrakcje. Tutejsze kurorty tętnią życiem, a jednocześnie można znaleźć plaże, na których odpoczynek jest spełnieniem marzeń. Albufeira to niewątpliwie najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa w Algarve, pełna słońca oraz ulic zapełnionych restauracjami, hotelami, czy kawiarenkami. Można tu spacerować po krętych dróżkach, cieszyć się delikatnym piaskiem, do którego jedna z dróg to przejście z centrum miasta tunelem Praia do Tunel. Wtedy bardzo szybko można się znaleźć na najbardziej znanej plaży w tej części Algarve.

Życie nocne trwa tutaj aż do świtu, a na każdej z ulic można znaleźć wiele klubów z muzyką na żywo oraz dyskotek. Poza tym świetna pogoda trwa tutaj już od maja aż do początków października.

Faro - romantyzm i urocze plaże

Faro jest stolicą regionu Algarve i stanowi naprawdę urokliwe miasto. Czeka tutaj wiele możliwości noclegowych, rozrywek i pięknych plaż. Samo centrum jest już warte tego, by pobyć tutaj dłużej. Zachwycające Stare Miasto idealnie nadaje się na romantyczne spacery przy zachodzie słońca, czy pełne radości wędrówki z dziećmi popołudniem. Można tutaj zwiedzić XIII-wieczną katedrę Se, a także słynną Kaplicę Kości, która znajduje się w kościele Carmo.

Faro to również wspaniała przyroda. Można ją podziwiać w parku Ria Formosa. Znajdują się tutaj zachwycające laguny - to największy taki teren chroniony w Europie. A jeśli chodzi o plażowanie - na pewno warto zobaczyć uroczą Ilha do Farol oraz Ilha Deserta.

Co jeszcze zobaczyć w Algarve?

Algarve to także ciekawa miejscowość Portimao, czy znajdująca się niedaleko Faro - Almancil, w której można podziwiać niezwykle piękny kościół São Lourenço. Wewnątrz budowla wyłożona jest niebieskimi płytkami azulejos, które prezentują się naprawdę zjawiskowo. Fantastyczna jest także plaża Praia do Beliche, którą można odnaleźć nieopodal miejscowości Sagres. Wysoki klify, spokojna atmosfera i słońce - to zdecydowanie idealna opcja na wypoczynek.

Algarve to również małe urokliwe miejscowości, takie jak Monchique, wzgórza oraz przepiękne drzewa. Niewątpliwie ten region, jak i cała Portugalia, jest warta zobaczenia i tego, by ją odkrywać wciąż na nowo.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.