Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Aktywne lato w tyrolskiej dolinie Paznaun

Rowery, wspinaczka, via ferraty, testowanie motocykli różnych marek na malowniczych górskich trasach czy po prostu wędrówki górskie – np. kulinarnym szlakiem św. Jakuba – tak mogą wyglądać aktywne wakacje w zachodnim Tyrolu

Paznaun to słoneczna dolina wysokogórska w zachodnim Tyrolu, która graniczy na południowym zachodzie z krajem związkowym Vorarlberg i na południu ze Szwajcarią.

Cztery gminy, tysiące atrakcji

Na 40-kilometrowym obszarze znajdują się cztery wioski: See, Kappl, Ischgl i Galtür. Niezliczone możliwości spędzenia lata w górach oferują ponadto trzy imponujące masywy górskie: na północy pasmo górskie Verwallgruppe, a na południu Silvretta i Samnaun. Rozbudowana sieć tras wędrówkowych, ścieżek spacerowych i szlaków turystycznych typu via ferrata prowadzi wędrowców o wszystkich stopniach zawansowania i kondycji fizycznej po zróżnicowanym krajobrazie. Jest tu wszystko: kwitnące alpejskie łąki i imponujące skaliste szczyty o wysokościach ponad 3.000 metrów oraz schroniska i gospody na hali, które zachwycają kulinarnymi przysmakami serwując zarówno domową kuchnię tyrolską, jak i wykwitną kuchnię wysokogórską.

Ischgl – raj dla fanów MTB

Z ponad 1000 kilometrów tras, Ischgl i Paznaun należą do największych i najbardziej zróżnicowanych regionów rowerowych w Alpach. Oferta obejmuje łatwe trasy dla początkujących i na rodzinne wypady po dolinie, a także wymagające wyprawy jednodniowe, maratony górskie i trasy freeride’owe. Trasy są połączone z siecią kolei linowych (za darmo z kartą Silvretta Card all inclusive). Co więcej w Ischgl znajduje się wiele noclegów przystosowanych do potrzeb fanów rowerów górskich.

Przewodnik rowerowy Ischgl z mapą renomowanej firmy Kompass i szczegółowo opisanymi trasami jest dostępny na miejscu lub do pobrania online wraz z danymi GPS. Także rowerzyści jeżdżący na elektrycznych rowerach górskich mogą liczyć na takie same atrakcje: region, który jest jednym z najwyżej położonych terenów rowerowych w Europie, zachwyca przede wszystkim dobrze oznakowanymi, okrężnymi trasami dla użytkowników rowerów elektrycznych, o różnych długościach i poziomach trudności, a także rozbudowaną siecią wypożyczalni e-rowerów.

Galtür – Sporty górskie w uzdrowisku

Ta mała gmina została uznana w 1997 roku, jako pierwsze i jedyne miejsce w Tyrolu za uzdrowisko o wyjątkowo korzystnych właściwościach zdrowotnych powietrza. Od 16 kwietnia 2018 r. gmina Galtür może się również szczycić znakiem jakości ECARF Fundacji Europejskiego Centrum Badań nad Alergiami. Jednak wyjątkowymi atrakcjami w Galtür są nie tylko zdrowe górskie powietrze i nietknięta przyroda: po górach wokół Galtür wiodą trasy i szlaki wspinaczkowe dla początkujących i profesjonalistów.

Odpowiedni dla dzieci powyżej ósmego roku życia rodzinny szlak turystyczny typu via ferrata znajduje się bezpośrednio przy górnej stacji kolejki Birkhahnbahn. Teren do boulderingu w parku Silvapark Galtür, jako jeden z największych parków do boulderingu w Europie obejmuje 160 tras podzielonych na osiem sektorów. Przygotowano tutaj m.in. strefę dla dzieci i początkujących, która znajduje się w odległości około dziesięciu minut spacerem od górnej stacji kolejki Birkhahnbahn.

Rodzinne lato w górach w Kappl i See

W położonej na tle potężnych gór Grupy Verwall miejscowości Kappl, park rozrywki Sunny Mountain jest rajem dla dzieci w każdym wieku. W programie są również ekscytujące wędrówki tematyczne dla całej rodziny. Wyszkolony zespół wychowawców opiekuje się dziećmi w Kids Club Paznaun. Natomiast klub Youth Club Paznaun oferuje dla wszystkich nastolatków w wieku 11-16 lat spędzających wakacje w dolinie Paznaun urozmaicony program tygodniowy. Do wyboru jest rafting, jazda na rowerach, bouldering i wiele więcej.

Szukając zakwaterowania warto wiedzieć, że podmioty zrzeszone w Sunny Mountain, sieci przyjaznych dzieciom miejsc noclegowych, oferują idealne warunki z wieloma wliczonymi w cenę usługami dodatkowymi dla rodzin. W gminie See na turystów pieszych i rowerzystów górskich czekają krystalicznie czyste górskie jeziora, rustykalne pastwiska i spektakularne trzytysięczniki, a rodzinne programy obejmują takie atrakcje jak wędrówki z latarniami lub rafting. Jedną z atrakcji dla dzieci jest park zabaw z jeziorami, placami zabaw i boiskami w See.

Raj dla motocyklistów: High-Bike Testcenter Paznaun

W centrum testowym High-Bike Testcenter Paznaun, jedynym w Europie centrum testowania motocykli różnych marek, motocykliści mogą wypożyczać najnowsze maszyny i testować je w trasie przez cały dzień. Od początku czerwca do końca września na gości czeka prawie 40 motocykli marek BMW, KTM, Triumph, Yamaha i Aprilia. Do wyboru są modele typu roadster, tourer, turystyczne enduro, a także sportowe. Wybrany motocykl można zabrać na przejażdżkę testową po około 30 trasach wiodących przez alpejskie przełęcze. Główną atrakcją jest ekscytująca trasa: kręta droga wysokogórska Silvretta-Hochalpenstraße jest jedną z najpopularniejszych tras motocyklowych w Alpach.

Wędrówki kulinarnym szlakiem św. Jakuba

Latem 2019 na wędrowców o wysublimowanym podniebieniu ponownie czeka w Paznaun pięć szlaków wędrówkowych z kulinarnymi atrakcjami. 7 lipca rozpoczęła się 11. edycja Kulinarnego Szlaku św. Jakuba, podczas którego pięciu szefów kuchni objęło pieczę nad jedną z letnich gospód zrzeszonych w Klubie Alpejskim Paznaun. W każdej gospodzie w karcie dań, pojawiło się w tym czasie jedno specjalnie na tę okazję wykreowane danie, a będą to interpretacje swojskich dań z regionalnych składników.

Turyści mają do dyspozycji pięć tras kulinarnych rozkoszy. Oprócz kosztowania nowych kreacji w gospodach i zbierają przepisy, aby móc następnie spróbować przygotować dane samodzielnie w domu. W 2019 koordynacją poczynań szefów kuchni zajmie się Martin Sieberer z Tyrolu, zaliczany do najlepszych kucharzy w Austrii. Do wszystkich gospód biorących udział w festiwalu można wygodnie dojechać rowerem elektrycznym lub górskim. Rowery można wypożyczyć w Galtür, Ischgl, Kappl lub See.

Etapowe wędrówki piesze

Wysokogórski szlak przez dolinę Paznaun to dobre miejsce dla sportowych wędrowców. Dziewięcioetapowy górski szlak wiedzie po wielu trasach, takich jak „etap przemytników”, „bajeczny etap Obertaler” i „szlak adwokatów”. 120-kilometrowa trasa wiedzie przez teren o różnicy wzniesienia terenu ponad 11 000 metrów, od See przez Kappl i Ischgl do Galtür i z powrotem do See.

Poziom trudności jest tak zróżnicowany, jak krajobraz – trasa zawiera w sobie wszystko, od przyjemnie prostych odcinków po bardzo wymagające fragmenty. Ścieżki prowadzą przez bujne łąki alpejskie, lasy modrzewiowe, kamieniste przełęcze w wysokogórskich terenach, wiszące mosty i zimne górskie jeziora. A po drodze znajdują się rustykalne chaty z domowymi przysmakami i przytulnymi miejscami do spania.

Wakacje w klubach Kids- & Youth Club Paznaun

W klubach Kids i Youth Club Paznaun na dzieci i młodzież czeka ekscytujący program pełen przygód. Atrakcje przygotowywane są każdego dnia w innym punkcie i odbywają się pod okiem profesjonalnych opiekunów. Na przykład na specjalnie przygotowanym terenie do boulderingu dzieci muszą wykazać się siłą, wytrzymałością i zręcznością. Młodzież od jedenastego do szesnastego roku życia z pewnością ucieszy wspólnie spędzony czas w strefie wolnej od rodziców. Jeszcze więcej akcji oferuje rafting oraz trening techniki jazdy na rowerze górskim, a następnie posiłek prawdziwych rowerzystów.  

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.