Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Szwedzka „Chata na 72 godziny”

Szwecja od lat zajmuje wysoką pozycję w różnorodnych klasyfikacjach indeksu jakości życia. Jednym z powodów jest z pewnością tamtejszy styl życia, w którym tak ważny jest kontakt z naturą. 90 procent Szwedów uważa, że czas spędzony w otoczeniu przyrody wzmacnia poczucie sensu ich codziennego życia.

Zapisana w konstytucji swoboda wędrówki sprawia, że w Szwecji każdy ma dostęp do nieskażonej natury. Aż 95 procent powierzchni kraju to tereny niezamieszkałe, więc jest w nim mnóstwo do odkrycia. Można po prostu usiąść przy ognisku, można podziwiać któreś ze stu tysięcy szwedzkich jezior, można zbierać grzyby lub jagody.

W ramach nowego projektu, pięć osób pracujących w najbardziej stresujących zawodach– między innymi oficer niemieckiej policji, francuski taksówkarz i brytyjski dziennikarz radiowy – doświadczyły osobiście szwedzkiego stylu życia w bezpośrednim kontakcie z naturą.

Dla wielu Szwedów przyroda jest źródłem sił życiowych i odskocznią pomagającą w rozwoju duchowym, elementem sprzyjającym szczęściu i podnoszącym jakość życia. W ramach projektu ”Chata na 72 godziny” chcemy zachęcić cudzoziemców do odwiedzania kraju, w którym dzika przyroda jest niemal wszędzie na wyciągnięcie ręki

Jennie Skogsborn Missuna, Chief Experience Officer w Visit Sweden

Każdy z uczestników projektu zamieszkał w konstrukcji przypominającej dom ze ścianami z transparentnego szkła, dzięki czemu ich kontakt z naturą był maksymalnie bliski. W tym czasie Walter Osika i Cecilia Stenfors – badacze z Karolinska Institute w Sztokholmie obserwowali ich samopoczucie i poziom zadowolenia.

Szczegóły projektu

Część projektu poświęcona zebraniu danych odbyła się w dniach 7–10 września, a jego wyniki zostaną ogłoszone publicznie 10 października. Uczestnicy przedsięwzięcia żyli wśród szwedzkiej przyrody, pływali, łowili ryby i przygotowywali jedzenie na ruszcie. Szklane chatki znajdują się na wyspie Henriksholm, dwie godziny drogi na północ od Goeteborga w zachodniej Szwecji. W miejscu tym 60 procent terenu to lasy, a pozostałe 40 procent zajmują górskie pastwiska.

Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o szwedzkim stylu życia w kontakcie z naturą i zaproszenie do uczestnictwa w nim mieszkańców różnych stron świata.

Swoboda wędrówki

Allemansrätten, czyli zapisana w szwedzkiej konstytucji swoboda wędrowania, daje wszystkim wolność przebywania na łonie przyrody – każdy ma prawo chodzić, pływać, jeździć na rowerze i biwakować na dowolnym terenie za wyjątkiem prywatnych ogrodów i ziemi uprawnej. Dla każdego Szweda jest oczywiste, że natura powinna być dostępna dla wszystkich. Jednak z tą wyjątkową wolnością korzystania z niej łączy się wielka odpowiedzialność. Podstawową zasadą dotyczącą spędzania czasu na łonie natury jest „nie zakłócać i nie niszczyć” – jak w każdym domu.

72 godziny w Skanii

Co najmniej 72 godziny, niekoniecznie w przezroczystym domku, warto spędzić w Skanii. Ten położony najbliżej Polski region Szwecji oferuje ponad 200 kilometrów plaż, 1180 km tras pieszych i kilkaset kilometrów świetnie przygotowanych tras rowerowych. Oto trzy rekomendowane przez nas miejsca w Skanii, w których można doświadczyć bliskiego kontaktu z przyrodą:

Jezioro Immeln w północno-wschodniej Skanii – na jednej z leżących na nim 200 wysp można prowadzić życie w stylu Robinsona Crusoe


Nyrups Naturhotell w centralnej Skanii – położony w środku bukowego lasu hostel oferujący noclegi w namiotach przypominających mongolskie jurty

Wanas Foundation czyli niezwykłą galerię w plenerze w okolicach Knislinge. Właściciele pałacu udostępnili park artystom z całego świata. Wabikiem jest gaj z życzeniami, autorstwa Yoko Ono, ale drzewka z zawieszonymi karteczkami wyglądają banalnie w porównaniu z takimi dziełami sztuki jak to poniższe

Tag:

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.