Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Szczepienia w podróży

Czy przed wakacjami musisz się zaszczepić? Jakie szczepionki są obowiązkowe podczas egzotycznych wyjazdów? Co zrobić by czuć się bezpiecznie podczas odpoczynku za granicą? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania - przeczytaj ten tekst!

Szczepienia w podróży

Szczepienia w podróży

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubaj, Wyspy Zielonego Przylądka, Włochy, Turcja, Tunezja, Portugalia, Oman, Macedonia, Malta, Katar, Jordania, Izrael, Hiszpania, Grecja, Gruzja, Albania, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Egipt

Szczepienia w tych krajach nie są wymagane. Pakuj walizki i śmiało ruszaj na wakacje!


Szczepienia w różnych krajach - sprawdź informacje


Chiny

Szczepienia nie są wymagane w Chinach. Zaleca się jednak przypomnienie szczepionki przeciwko tężcowi, WZW typu A i B.

Dominikana

Na Dominikanie szczepienia nie są wymagane. Zalecane jest przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B oraz szczepienia przeciw żółtej febrze, dyfterytowi, zapaleniu opon mózgowych typu A i C.

Etiopia

Wybierając się do Etiopii zaleca się szczepienia przeciwko: WZW A, B, żółtej febrze, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie i meningokokom.

Indie

Lecąc do Indii dodatkowe szczepienia nie są wymagane. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.

Indonezja

Turyści wybierający się do Indonezji nie muszą robić dodatkowych szczepień. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Zalecana jest również szczególna ostrożność w związku z możliwością zarażenia wirusem Zika (stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego), szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Jamajka

Od wybierających się na Jamajkę nie wymaga się dodatkowych szczepień. Zalecane przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B oraz szczepienia przeciwko durowi brzusznemu i żółtej gorączce. Zalecana jest również szczególna ostrożność w związku z możliwością zarażenia wirusem Zika (stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego), szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Kenia

Od lecących do Kenii nie wymaga się dodatkowych szczepień. Zalecane są szczepienia przeciwko: żółtej febry i duru brzusznego oraz przypomnienie szczepień rutynowych.

Panama, Kuba, Kostaryka

W tych krajach szczepienia nie są wymagane. Zalecana jest również szczególna ostrożność w związku z możliwością zarażenia wirusem Zika (stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego), szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Madagaskar

Wszystkim wybierającym się na Madagaskar zaleca się szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi i polio. Sugerowana jest profilaktyka antymalaryczna. Należy zaopatrzyć się w środki przeciw komarom. Klienci, którzy w ciągu 6 dni poprzedzających przylot na Madagaskar odwiedzili kraj występowania żółtej febry są zobowiązani do posiadania książeczki szczepień na żółtą febrę.

Malediwy

Szczepienia na Malediwach nie są wymagane. Zalecane są natomiast szczepienia przeciwko: żółtej gorączki i duru brzusznego oraz przypomnienie szczepień rutynowych. Zalecana jest również szczególna ostrożność w związku z możliwością zarażenia wirusem Zika (stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego), szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Maroko

Wybierając się do Maroka nie musisz planować dodatkowych szczepień. Warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, polio i żółtaczce pokarmowej.

Meksyk, Mauritius

W tych krajach szczepienia nie są wymagane. Zalecane jednak jest przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B, polio, błonica oraz szczepienia przeciwko durowi brzusznemu, żółtej febrze i wściekliźnie.

Sri Lanka

Na Sri Lance szczepienia nie są wymagane. Zalecane przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B.

Tajlandia

Przed wizytą w Tajlandii nie są wymagane dodatkowe szczepienia. Sugeruje się profilaktykę antymalaryczną i stosowanie środków owadobójczych na miejscu.

Tanzania, Zanzibar

Na miejscu szczepienia nie są wymagane. Zalecane przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B, polio, błonica. Zgodnie z tanzańskim prawem osoby, które w trakcie podróży miały 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna oraz przejeżdżają z Tanzanii lądowej na Zanzibar (lub odwrotnie) powinni mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę. Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej.

12.03.2019 Jakub Janz

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.