Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Spa w Bułgarii: ponad 1600 źródeł mineralnych

Bułgaria to nie tylko piękne plaże i niedrogie letnie wakacje. To kraj, który zajmuje drugie miejsce w Europie po Islandii pod względem zasobów naturalnych wód mineralnych i źródlanych. Ma też najgorętszy gejzer w Europie. Leczniczych właściwości wód zażywali starożytni. Dziś źródła funkcjonują eleganckie kurorty.

Gorące źródła w Bułgarii od czasów starożytnych były atrakcyjnym miejscem dla wszystkich kultur zamieszkujących te ziemie - Traków, Rzymian, Słowian, Bułgarów. Jakość, różnorodność i ilość naturalnych wód mineralnych doprowadziły do budowy osad na potrzeby legionów rzymskich wokół źródeł leczniczych. Dowódcy rzymscy szybko zdali sobie sprawę z możliwości wód do leczenia i odbudowy swoich wojsk, a wokół łaźni i sanatoriów powstawały stopniowo ufortyfikowane osady, budowano drogi i mosty. Do dziś w zdecydowanej większości bułgarskich miast można zobaczyć wyjątkowo dobrze zachowane rzymskie artefakty, fortyfikacje, łaźnie i amfiteatry z tego okresu.

Wielbłądzie Garby Dioclecianopolis

Rzymskie klimaty znajdziecie w choćby w Hisaria, opodal słynnej Doliny Róż i zagłębia produkcyjnego olejku różanego, będącego znakiem rozpoznawczym Bułgarii. Położona ok. 50 km od Płowdiw miejscowość w czasach antycznych znana była jako Dioclecianopolis – tak tak, od imienia cesarza Dioklecjana, który bywał tu zażywając leczniczych dobrodziejstw ok. 20 źródeł mineralnych. Dziś to popularne, ale jednocześnie kameralne uzdrowisko, przypominające klimatem Polanicę, Lądek czy Krynicę Zdrój. Naszym uzdrowiskom brak jednak tego, co podkreśla wielowiekową tradycję bułgarskiego kurortu - to rzymskie mury z imponująca bramą wjazdową zwaną Wielbłądzie Garby i ruiny rzymskich term.

Najgorętszy gejzer w Europie

Ponad 1600 źródeł mineralnych rozrzucone jest po całym kraju – rozciągają się wzdłuż Morza Czarnego, znajdziecie je w ośrodkach narciarskich, w dużych i małych miastach, wśród winnic. W sumie w Bułgarii jest aż 150 obiektów medical spa i wellness to w sumie blisko 20 tysięcy miejsc noclegowych.

To resorty bardzo różnorodne pod względem wielkości, standardu zakwaterowania. W każdym można znaleźć ociekające przepychem pięciogwiazdkowe pałace spa i typowe, sanatoryjne hotele. Same źródła mineralne również są niezwykle zróżnicowanie, nie tylko pod względem składu mineralnego – np. w kurorcie Woneszta Woda temperatura źródła to zaledwie 12°C, zaś w kurorcie Saparewa Bania jedyny gejzer na Bałkanach wyrzuca wodę o temperaturze powyżej 100°C. To, nawiasem mówiąc, najgorętszy gejzer w Europie.

Nadmorskie błota na liście UNESCO

Nadmorskie kurorty w okolicach Warny, znane doskonale polskim turystom, jak Albena, Kraniewo, Złote Piaski czy Św. Konstantin i Helena to również renomowane centra spa.

Zwłaszcza ten ostatni to najstarszy bułgarski kurort nad Morzem Czarnym ze 110-letnią tradycją w usługach talasoterapii, balneo i SPA. Jest tu 7 źródeł termalnych (wapniowo-magnezowo-sodowe). Temperatura wody mineralnej to 43-52°C, więc w basenach woda jest demineralizowana i często schładzana. Z kolei w Kraniewie Woda mineralna wypływa z głębokości 670 metrów.

W okolicach Słonecznego Brzegu, trzeciego najchętniej wybieranego kierunku na wakacje (w 2022 roku na letni wypoczynek wybrało go prawie 7 proc. klientów polskich biur podróży), eleganckie hotele spa znajdziecie w Burgas, ale pobliski nadmorski kurort Pomorie to największe w Bułgarii centrum leczenia borowinami. Unikalne lecznicze błoto limanowe pozyskuje się z jeziora Pomorie, wpisanego na listę UNESCO.

Narty i spa

Ciekawe ośrodki spa znajdują się w okolicach renomowanych stacji narciarskich. Najbardziej znana to Bansko, gdzie co roku rozgrywane są zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. 5 km od tras narciarskich znajduje się miejscowość Bania i to tu, w dobrych hotelach kwaterują przede wszystkim miłośnicy białego szaleństwa, a w pozostałych porach roku miłośnicy górskich wędrówek i spa.

Jest tu 70 źródeł mineralnych o temperaturze 55°C. Wody wykorzystywane są w basenach otwartych (temperatura zimą to 36°C) i kąpieliskach mineralnych.

W Bani, gdzie prozdrowotne właściwości gorących źródeł doceniali rzymscy legioniści (można znaleźć pozostałości rzymskich term) leczy się choroby narządu ruchu, obwodowego układu nerwowego, zespołu metabolicznego a także pocovidowe powikłania systemu nerwowego.

15 km od innego narciarskiego ośrodka, Borovec, pomiędzy górami Riła, Weriła, Witosza, Płana i Sredna Gora, znajduje się Bełczyn Bania. Temperatura tutejszej wody mineralnej to 41°C, a po nartach można podleczyć m.in. choroby przewodu pokarmowego, pęcherza moczowego i wątroby narządu ruchu, obwodowego układu nerwowego, ginekologiczne, dermatologiczne.

Wino i spa

Bułgarskie wina dobrze znane są miłośnikom tego trunku w Polsce. I nie tylko. Obszar dzisiejszych ziem bułgarskich to jedno z najstarszych miejsc zorganizowanej uprawy winnej latorośli na świecie. Jej historia sięga czasów XXVI stulecia p.n.e. Jest jeszcze jeden ważny argument, dodający splendoru tutejszym trunkom. Dionizos, zwany też Bachusem, bóg wina, w panteonie greckim i rzymskim opisany jest jako pochodzący z Tracji, a więc dzisiejszej Bułgarii.

Pośród bajecznie pięknych winnic w okolicach Melnika, Gocze Delczew czy Starosel pomiędzy Sofią a Płowdiw wyrosły równie imponujące urodą resorty spa.

Melnik – wino i Piaskowe Piramidy

Kilkanaście km od Melnika – to nazwa doskonale znana smakoszom wina - niedaleko granicy z Grecją, na 4 hektarach zbudowano wykwintny resort Zornitza. To kompleks rozrzuconych pośród winnic butikowych willi i niewielkiego hotelu z imponującym zapleczem spa i wellness. Oprócz wyrafinowanych terapii i masaży, kąpieli w basenach z wodą morską i mineralną, kosztowania lokalnych win i wykwintnych potraw można tu zwiedzać eko farmę, która dostarcza wielu produktów do lokalnej restauracji.

Albo wybrać się do Melnika, najmniejszego miasta w Bułgarii (nieco ponad 200 mieszkańców), oddalonego od resortu raptem o kilka km. Kamieniczki Melnika, będące perełkami architektury odrodzenia na Bałkanach, przycupnęły w cieniu Piaskowych Piramid – tak nazywają się formacje skalne, przypominające te w Kapadocji czy Mopnserrat pod Barceloną. Przepiękny widok na Melnik rozciąga się z tarasu domu rodziny Kordopulu, greckich handlowców, dziś muzeum będącego na liście100 największych atrakcji Bułgarii.

Bułgarskie Hollywood

Najmniejsza winnica w Bułgarii otacza Uva Nestum na przedmieściach Gocze Dełczew. Ten hotel z zapleczem spa pośrodku winnicy w dolinie rzeki Mesta z fantastycznym widokiem na monumentalne pasmo górskie Pirin oraz Rodopy uznany został w 2018 roku za najlepszy kompleks spa w Bułgarii. Miłym przerywnikiem w testowaniu renomowanych tutejszych win i rakji oraz rytuałach spa może być wyprawa do pobliskiej górskiej wioski Kowaczewica. Niegdyś był to azyl dla uciekinierów, którzy nie chcieli poddać się asymilacji w ramach Imperium Osmańskiego. Dziś wioska, w której nakręcono blisko 30 filmów, nosi nazwę bułgarskiego Hollywood. Emir Kusturica, słynny serbski reżyser byłby nią zachwycony, bo jest jak gotowa scenografia do jego „Czasu Cyganów” czy „Czarnego kota, białego kota”.

Beczka Dionizosa w Starostel

Holistyczne wręcz podejście do wina i spa praktykuje się w kompleksie Starosel pomiędzy Sofią a Płowdiw. Strefa spa urządzona jest w stylu trackiego pałacu a znakiem rozpoznawczym tego resortu są zabiegi spa z wykorzystaniem pestek i oleju winogron oraz tzw. błota winnego. Ciekawym rytuałem jest Beczka Winna Dionizosa - terapia to kąpiel w beczce wypełnionej wodą mineralną i naturalnym ekstraktem z wina, która spowalnia procesy starzenia się skóry. W połączeniu z mieloną kawą otrzymujemy peeling winny, który działa również złuszczająco i antycellulitowo.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.