Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Sozopol - bułgarskie wakacje z historią

To bułgarski kurort dla tych, którym w wakacje nie wystarczają wyłącznie bajeczne plaże. Czarujące miasteczko przypomina klimatem wpisany na listę UNESCO Nessebar i właściwie nie wiadomo dlaczego i ono, starożytna Apollonia, nie znalazło się jeszcze na tej liście.

Sozopol ma swój własny, magiczny charakter, który tworzą wąskie uliczki z charakterystycznymi domami odrodzeniowymi z XIX w., kawiarniami, galeriami sztuki, restauracyjkami, tonącymi w śródziemnomorskiej roślinności.

W czasach bułgarskiego socjalizmu miasto było przystanią dla twórców z kręgu kontrkultury. Na placu przed pocztą gromadzili się hippisi, których piosenki i gitarowe dźwięki roznosiły się nocą po całej starówce.

Antyczna Apollonia i chrześcijańskie Sozopolis

Tu znajduje się większość sozopolskich zabytków (aż 180 wpisano na oficjalną, bułgarską listę), wyłaniających się zza malowniczych zaułków.

Nie znajdziecie jedak 13-metrowej wysokości pozłacanego posągu Apollina – starożytnego miasta Apollonia, założonego przez Greków. Zrabował go rzymski dowódca Marcus Lucullus, który zrównał miasto z ziemią za sprzyjanie wrogom Rzymu. Ale w miejscowym muzeum archeologicznym można podziwiać greckie amfory, barwne mozaiki, zastawę stołową z VI stulecia p.n.e., tablice wotywne, posągi, antyczne monety, kamienne kotwice z II tysiąclecia p.n.e. oraz modele statków fenickich i greckich.

Kompleks archeologiczny Muzeum Południowej Ściany i Baszty w centrum starówki to odrestaurowane antyczne mury  z basztą, studnia artezyjska z IV-II w. p.n.e. i spichlerz.

Wrażenie robi wnętrze cerkwi św. Bogurodzicy z XV w. Niepozorna, częściowo schowana w ziemi świątynia oszałamia wręcz bogatym wnętrzem z misternie rzeźbionym ikonostasem.

To już pamiątka z czasów, gdy w mieście zamieszkali chrześcijanie a ono zmieniło nazwe na Sozopolis (Miasto Zbawienia). Najbardziej okazałym obiektem jest okazała cerkiew św. św. Cyryla i Metodego.

Wyspa ze szczątkami Jana Chrzciciela i Plaża Kierowców

Z nadmorskiej promenady, okalającej półwysep, usianej wręcz urokliwymi knajpkami i tawernami, widać wyspę św. Jana. To jedno z najbardziej tajemniczych i magicznych miejsc w Bułgarii. Obecnie to rezerwat przyrody, ale pozostały tu resztki starożytnej latarni morskiej oraz klasztoru św. Jana, gdzie w 2010 roku, podczas prac archeologicznych odnaleziono szczątki św. Jana Chrzciciela.

Oprócz dwóch urokliwych miejskich piaszczystych plaż w zatokach osłoniętych klifami: Centralnej i Harmanite i Kavatsite, po drugiej stronie półwyspu, przy polach kempingowych, aż do cypla Nos Czerwienki, ciągnie się ok. trzykilometrowej długości plaża Złota Rybka.

Natomiast kilka kilometrów na południe od Sozopola, przy resorcie Diuni, wart odwiedzenia jest piaszczysta Plaża Kierowców. Ma długość ok 5 km i 100 m szerokości, a jej krańcem jest szosa, która oddziela plażę od Parku Narodowego Blatoto Alepu.

 

 

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.