Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Paryż w kilka chwil

Paryż jest miastem niezwykłym, stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne Francji. Miasto posiada szeroki wachlarz zabytków i atrakcji turystycznych, które są w stanie oczarować każdego. By nie marnować czasu w kolejkach polecam zaplanować wyjazd w pierwszych tygodniach po lub przed sezonem. Ja wybrałam się do Paryża w okresie zimowym, ze względu na swoje położenie geograficzne w mieście panuje łagodna zima (temp. wynosi ok. 7 °C) - oczywiście nie można zapomnieć o zabraniu ciepłej kurtki i butów. Najwygodniejszym sposobem poruszania się po mieście, skacząc od jednej atrakcji do kolejnej (bez wydawania fortuny) jest korzystanie z metra. Co więc warto zwiedzić w Paryżu?

Wieża Eiffla w Paryżu

Wieża Eiffla w Paryżu

Zwiedzanie Paryża - warto zobaczyć

Reprezentacyjna aleja Paryża (Avenue des Champs-Élysées) - potocznie nazywana Polami Elizejskimi, rozciągają się na odcinku 1910 metrów. Za każdym razem, gdy wypada jakieś wyjątkowe, poważne lub radosne wydarzenie, zbiera się tutaj spontanicznie cały Paryż, np. aleje goszczą finałowy etap Tour de France, po którym odbywa się ceremonia wręczenia nagród.

Najwyżej położona świątynia w Paryżu - Bazylika Sacré-C?ur -  Ciekawostka:  w wieży znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu (19 ton). Jest nazywany "Savoyarde", a jego serce waży 500 kg. We wzgórze wbito 83 betonowe słupy, po to, by je podeprzeć (mówi się, że to kościół podtrzymuje wzgórze, a nie wzgórze kościół). Ze szczytu kopuły można oglądać panoramę Paryża i tereny oddalone o 30 km.

Symbol Francji - Wieża Eiffla. Jest najwyższą budowlą w Paryżu. Na sam szczyt wieży prowadzi 1665 stopni. Co siedem lat, aby zapobiec korozji, wieża jest malowana, a do tego celu zużywa się 50–60 ton farby. W sezonie trzeba czekać ok. 4 godzin, aby wjechać windą na najwyższą platformę widokową (cena wstępu 14 €).

Luwr - jedno z największych i najstarszych muzeów na świecie, zostało otwarte 10 sierpnia 1793 r. Muzeum przerasta powierzchnią Watykan. W kompleksie budynków znajdują się zbiory liczące około 380 000 dzieł sztuki, np. stela z kodeksem Hammurabiego, rzeźba Nike z Samotraki, obraz Mona Lisa. Na zwiedzanie całego muzeum trzeba przeznaczyć cały dzień (dla wytrwałych). Wstęp kosztuje 12 €.

Łuk Triumfalny - jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Aby wejść na platformę widokową łuku trzeba pokonać 284 stopni. Na pamiątkę napoleońskich zwycięstw wyryte są także nazwy pięciu polskich miast, są to: Gdańsk, Ostrołęka, Pułtusk, Lidzbark Warmiński oraz Wrocław.

Moulin Rouge – najsłynniejszy paryski kabaret (pol. Czerwony Młyn) – tradycyjny kabaret otwarty od 5 października 1889. Położony jest w dzielnicy czerwonych latarni. Na przestrzeni lat Moulin Rouge stało się słynne z wykonywanego tu kankana. Kolacja połączona z występami to koszt w granicach 180-230 €. 

Katedra "Dzwonnika Quasimodo" - Historyczne jądro Paryża stanowi wyspa Île de la Cité na Sekwanie, na której położona jest gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny (fr. Notre-Dame de Paris). Jej budowa trwała ponad 180 lat. W skarbcu katedralnym znajduje się relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski, od czasów Władysława Jagiełły poczynając.

La Défense – dzielnica biznesowo-handlowo-mieszkalna pod Paryżem, skupisko szklanych wieżowców. Na zachodnim krańcu dzielnicy znajduje się La Grande Arche de La Défense (Wielki Łuk) stojący na linii, będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru a kończącej się na Łuku Triumfalnym. La Grande Arche został oddany do użytku w 1989 r. i stal się symbolem dzielnicy – mieszczą się w nim galerie wystawiennicze, biura i instytucje państwowe, jak również tarasy widokowe. Wymiary sześcianu Wielkiego Łuku to 112 x 110 x 108 m, czyli zmieścić się w nim mogłyby nie tylko łuk triumfalny, ale również Pola Elizejskie (na szerokość).

12.05.2014 Monika Stawarz

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.