Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Nessebar – bułgarska perła na liście UNESCO

To prawdziwe muzeum pod gołym niebem leży na jego bułgarskim wybrzeżu, ma wielkość ok 900 x 400 m i ponad 3000 lat historii. To punkt obowiązkowy jeśli wypoczywamy nie tylko w samym Nessebarze, ale również w kurortach opodal Burgas.

Jest wręcz w złym tonie ominąć prawdziwy skarb, wpisany na listę UNESCO. Nessebar podzielony jest na dwie części: stare i nowe miasto. To zabytkowe leży na wyspie, którą ze stałym lądem łączy grobla o długości 400 m. Określane także jako bułgarski "Dubrownik", jest również rekordzistą świata jeśli chodzi o liczbę świątyń przypadających na metr kwadratowy powierzchni wysepki. 

3000 lat historii

Miasto, założone na przełomie epoki brązu przez Traków, jest jednym z duchowych centrów chrześcijaństwa. Istnieją tu obecnie ślady 23 kościołów, pozostałość z 40, które stały tu w czasach świetności.

Na początku VI wieku p.n.e przybyli tu Grecy. Handel pomiędzy Mesambrią – bo tak nazywało się ono w starożytności - a innymi miastami kwitł i miasto błyskawicznie rozwijało się. W 72 r.p.n.e Rzymianie przejęli bez walki miasto, zachowując prawie wszystko, co wybudowali Grecy ale sami również wybudowali np. kanalizację, łaźnie termalne, których pozostałości są ciągle widoczne.

Cerkiew św. Zofii

Cerkiew św. Zofii

Gdy Nessebar przeszedł w ręce Bizancjum, wybudowano liczne bazyliki, przebudowano mury miasta. W 917 r. miasto zostaje przejęte przez Bułgarów i za cara Iwana Aleksandra staje się średniowiecznym centrum handlu, kultury i religii, powstaje dużo kościołów - niektóre przetrwały do dzisiaj. W czasach Imperium Otomańskiego Turcy budują tu m.in. łaźnie termalne.

Po upadku imperium w 1878 r Nessebar stał się małą wioską rybacką, znaną również  z produkcji wina. Dopiero począwszy od 1950 r. miasto rozwinęło się jako ośrodek wypoczynkowy. Już w 1956 r. miasto Nessebar uznano za rezerwat architektoniczny i archeologiczny, a w 1982 roku stara część miasta trafiła na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Cerkiew co krok

Cerkiew Chrystusa Pankratora

Cerkiew Chrystusa Pankratora

Chodząc po starym Nessebarze turyści wręcz potykają się o zabytki. Najważniejszy to imponująca XIII-wieczna cerkiew Chrystusa Pankratora i ruiny najstarszej cerkwii św. Zofii, zbudowanej na przełomie IV i V wieku, z której dzisiaj pozostała jedna nawa i część kolumnady.

Z czasów greckich pochodzą agora, akropol i świątynia Apolla, na której ruinach wzniesiono w V wieku bazylikę Bogurodzicy Eleusa. Wrażenie robi najmniejsza ze wszystkich cerkiew św. Jana Chrzciciela z XI w. z zachowaną na jednej z kolumn inskrypcją: „Święty Janie Chrzcicielu ocal mnie!”

Wciąż sakralną rolę pełni cerkiew Bogurodzicy z XIX w., w której jest piękny ikonostas, a także wieża, z której można podziwiać panoramę miasta.

Ale klimat Nessebaru tworzą raczej wąskie kamienne uliczki i charakterystyczne domy w stylu Bułgarskiego Odrodzenia – partej jest kamienny a piętro z ciemnego drewna, nieco większe od dolnej kondygnacji i tworzące niewielkie zadaszenie. Psują go natomiast zbyt liczne stragany i sklepy z pamiątkami.

Na szczęście mnóstwo tu również klimatycznych knajpek, zwłaszcza tych na południowych obrzeżach starego miasta, z których można podziwiać plaże w „nowym” Nessebarze.

Plaże i największy aquapark w Bułgarii

To tam większość turystów spędza wakacje. Bo zabytkowa starówka, z licznymi zabytkami i urokliwymi, malutkimi hotelikami, winiarniami i raptem dwoma malutkimi plażami to miejsce, do którego większość wpada na kilka godzin.

„Nowy” Nessebar to liczne hotele i pensjonaty, ekskluzywne i na przeciętną kieszeń, największy w Bułgarii aquapark (na powierzchni 46 tys. mkw są zjeżdżalnie o łącznej długości 1,5 km), ale przede wszystkim przepiękne plaże, znaczne lepsze niż te przy starym mieście.

Plaża Południowa ma ok. 1.5 km długości, słynie ze złocistego i delikatnego piasku bez śladu kamieni oraz krystalicznie czystej wody bez silnych prądów. Jest wręcz naszpikowana barami, kawiarniami a znakiem rozpoznawczym plażowej gastronomii jest restauracja w kształcie statku.

Plaża Północna przylega bezpośrednio do południowej części Słonecznego Brzegu. To miejsce przede wszystkim dla miłośników sportów wodnych. Dodatkową naturalną atrakcją obydwu tych plaży w Nessebar są wydmy wraz z rzadkimi okazami roślin - aż 5 z nich jest obecnie pod ochroną.

  

 

 

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.