Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Meteory w Grecji - cud natury, który musisz zobaczyć

Meteory to niewątpliwy cud natury, który można odnaleźć w środkowej Grecji na równinie tesalskiej. Te niezwykłe formacje skalne, których nazwa oznacza “zawieszone w powietrzu” lub też “środek nieba” potrafią mierzyć nawet do 500 metrów wysokości. To, co zachwyca w tym miejscu to również fakt, że znajdują się tutaj klasztory wykute w skałach. Ich początki sięgają XIV wieku.

Klasztor położony na skale. Meteory w Grecji

Klasztor położony na skale. Meteory w Grecji

Meteory w Grecji to miejsce szczególne. Łączą w sobie bowiem niesamowite piękno natury oraz kunszt architektury. I dlatego też Meteory zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Widoki, które można tu podziwiać są niesamowite, niczym z filmów fantasy. Co rok miejsce to przyciąga aż 2 miliony turystów z całego świata, co sprawia, że spokojnie można je uznać za jedno z najczęściej odwiedzanych zakątków w całej Grecji.

Jaka jest historia Meteorów?

Klasztor położony na skale. Meteory w Grecji

Klasztor położony na skale. Meteory w Grecji

Meteory zawierają w sobie magiczne formacje skalne oraz 24 klasztorów. Zainteresowanie tym miejscem rozpoczęło się już od XI wieku, kiedy to mnisi przychodzili tu w poszukiwaniu wyciszenia. Wspinali się wysoko, by odnaleźć miejsce na medytację i zostawali w nim zazwyczaj około kilku dni.

Od XIV wieku natomiast rozpoczęto tutaj budowę klasztorów. Pierwszym, który powstał był Wielki Meteor. Lata jego budowy to 1356 - 1372. Kolejno stawiano następne, każdy na skale, na którą trudno było się dostać. Najpierw w grę wchodziły jedynie liny lub drabina, a dopiero w latach 20. XX wieku zaczęto tworzyć schody.

Obecnie można zobaczyć jedynie 6 klasztorów, a inne niestety są opuszczone i niszczeją. Mimo to warto tutaj trafić i poczuć klimat tego niezwykłego miejsca.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Grecji


Sprawdź oferty

Niezwykłe klasztory

Klasztor położony na skale. Meteory w Grecji

Klasztor położony na skale. Meteory w Grecji

W czasie okupacji tureckiej klasztory, które powstały w skałach miały szczególne zadanie. Przechowywano tutaj bowiem cenne przedmioty związane z grecką kulturą. Obecnie niektóre z nich można podziwiać w niedużych muzeach, które znajdują się w dostępnych do zwiedzania klasztorach. To najczęściej obrazy, księgi, czy listy.

Dwa z klasztorów, które można obecnie zobaczyć to świątynie żeńskie, a cztery z nich są męskie. Nie do końca wiadomo jak one powstały, do dziś stanowi to zagadkę. W każdym z klasztorów można odnaleźć kościół, pomieszczenie mieszkalne, a czasem również drugą kaplicę. Niektóre z wnętrz są zamknięte dla turystów.

By wejść do klasztoru należy zakupić bilet, którego cena to 3 euro.

Wielki Meteor

Klasztor położony na skale. Meteory w Grecji

Klasztor położony na skale. Meteory w Grecji

Największym klasztorem i zarazem najstarszym wśród dostępnych do zwiedzania, jest Wielki Meteor. Jego historia zaczyna się w roku 1344, wtedy bowiem dotarła tutaj grupa osób sprowadzona przez świętego Atanazego. Legenda głosi, że klasztor został wniesiony na skałę przez orła. Warto dodać, że owa skała ma aż 613 metrów wysokości.

By dostać się na Wielki Meteor należy wspiąć się schodami, a dokładniej przejść 192 stopnie. Warto dokonać tego wysiłku, bowiem na szczycie czeka na nas odnowiony budynek, który jednocześnie daje możliwość niejako przeniesienia się w przeszłość.

Są tu zarówno ikony z wizerunkami świętych, czy stare kodeksy i księgi, jak i wieża z wyciągiem, czy dawna kuchnia oraz ossuarium czaszek. A to tylko kilka z atrakcji. Z klasztoru rozpościera się także niezapomniany widok.

Klasztor Świętej Trójcy

Klasztor położony na skale. Meteory w Grecji

Klasztor położony na skale. Meteory w Grecji

Wspaniałym artefaktem jest także Klasztor Trójcy Świętej, czyli Moni Agia Triada. Najprawdopodobniej powstał on w 1476 roku, jednakże znaleziono dokument z 1362 roku, w którym jest wzmianka o tym klasztorze. Kiedyś w budynku tym mieszkało aż 50 mnichów, obecnie pozostał jeden.

Do klasztoru prowadzi 140 stopni, jednakże będąc już na samym szczycie szybko zapomina się o całym wysiłku włożonym w to, by się tu dostać. Cudowna, spokojna atmosfera, kościół pochodzący w XV wieku, a także zapierające dech w piersiach widoki - to wszystko sprawia, że ma się ochotę pozostać tu na dłużej. 

Klasztor Świętej Trójcy, czyli Moni Agia Triada jest kameralny, ale śliczny. Posiada dziedziniec, windę oraz mały ogród.

Klasztor Warłama

Klasztor położony na skale. Meteory w Grecji

Klasztor położony na skale. Meteory w Grecji

Klasztor Warłama, czy też Moni Varlaam posiada ciekawą historię. Jest on ulokowany na drugiej co do wielkości skale Meteorów, na którą w 1350 roku miał się wspiąć mnich Warłam. Po tym jak to zrobił stworzył tutaj trzy małe kościoły, które po jego śmierci aż przez dwa wieki nie były przez nikogo zamieszkane.

Kościół, który można tutaj podziwiać obecnie zaczęto budować dopiero w 1517 roku, a cały klasztor niegdyś zamieszkiwało 35 mnichów. Na dzień dzisiejszy lokatorów jest 7. Mnóstwo tutaj kwiatów, które ozdabiają dziedziniec, a poza tym rośnie tu również drzewo pomarańczy.

W klasztorze można zobaczyć XVI-wieczny katolikon, muzeum z szatami liturgicznymi, ikonami i księgami oraz wieżę z wyciągiem.

Klasztor Świętego Stefana

Klasztor Świętego Stefana, czyli Moni Ajiu Stefanu to jeden z dwóch klasztorów żeńskich. Co ciekawe nie prowadzą do niego schody, a most. Dawniej był to most zwodzony. Budynek ten jest naprawdę zachwycający, bo przypomina bardziej pałac, czy też zamek aniżeli kościół.

Można tutaj zobaczyć pełen barw dziedziniec i śliczne ogrody. We wnętrzach klasztoru znajduje się nieduże muzeum z manuskryptami, ikonami oraz księgami, a także wiekowymi słownikami, których początki sięgają 1499 roku.

Z dziedzińca można podziwiać wspaniałe widoki, a najcenniejszym elementem, który można zobaczyć w kościele jest drewniany ikonostas. Pochodzi on z 1814 roku i jest niezwykle bogato zdobiony. Równie ciekawy jest rzeźbiony baldachim, który znajduje się nad sanktuarium i w którym kryje się czaszka św. Charalambosa.

Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego

Kolejnym klasztorem, który można zobaczyć będąc w Meteorach jest Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, czyli Moni Ajiu Nikolau Anapafsa. Jest on zarówno najmniejszy, jak i najniżej położony spośród wszystkich budynków w tym miejscu. Mimo wszystko jednak trzeba włożyć nieco wysiłku by się tutaj dostać.

Niewątpliwie warto, bowiem klasztor ten potrafi zachwycić. Wewnątrz można podziwiać bogactwo zdobień, freski, a także zobaczyć plac z dzwonem. Poza tym z dziedzińca rozpościera się malowniczy widok.

Jednym z najpiękniejszych malowideł, które czekają w tym miejscu jest “Kuszenie Chrystusa”, a także takie obrazy jak “Dziewica umieszczona w sanktuarium”, czy “Zaśnięcie bł. Efraima.” Poszczególne części klasztoru rozlokowane są na różnych poziomach wysokości.

Klasztor Rusanu

Wielką szóstkę zamyka Klasztor Rusanu, czy też Moni Roussanou. Bywa ona nazywany również Klasztorem Świętej Barbary i stanowi drugi z klasztorów żeńskich.

Do tego miejsca prowadzi mały most, a także schody. Wewnątrz zaś czeka nieduże muzeum oraz piękne ikony, a także kaplica posiadająca dwa pomieszczenia. To, co potrafi zachwycić to niewątpliwie krajobraz, który można podziwiać będąc na tej wysokości, a także drzwi z kluczem, których historia sięga XVI wieku.

Monastyr, który się tutaj znajduje przeszedł duży remont w latach 80. XX wieku i obecnie mieszka w nim 14 zakonnic. To naprawdę ciekawe miejsce z charakterystyczną atmosferą, której warto doświadczyć zwiedzając tę część świata.

Kiedy jest najlepszy czas do zwiedzania Meteorów?

Zwiedzanie Meteorów najlepiej zaplanować poza sezonem, który przypada tutaj w miesiącach od czerwca aż do sierpnia. Wtedy bowiem nie tylko można spodziewać się tłumów zwiedzających to niesamowite miejsce, lecz także wysokich temperatur, które nie sprzyjają wysiłkowi i wchodzeniu po schodach, by zobaczyć poszczególne atrakcje.

Kiedy więc warto się wybrać, by zobaczyć Meteory? Najlepszym okresem będą miesiące od kwietnia do końca maja, a także od końca września i przez cały październik. Można się wtedy spodziewać mniejszej ilości osób oraz niższych temperatur, które sprawią, że zwiedzanie będzie zwyczajnie przyjemniejsze.

Warto pamiętać, że ciekawą opcją jest też odwiedzenie Meteorów w środku tygodnia, bowiem w weekendy przyjeżdża tutaj sporo miejscowych, gdyż dla Greków jest to miejsce święte.

Co warto wiedzieć - informacje praktyczne

By móc zwiedzać poszczególne klasztory należy się odpowiednio ubrać. Wymagane jest zakrycie kolan oraz ramion, a kobiety przed wejściem otrzymują specjalną chustę, którą należy się owinąć w pasie. Ważne jest też, by wewnątrz budynków zachować ciszę, bowiem jest to miejsce praktyk dla mnichów oraz mniszek.

W wielu miejscach niedozwolone jest robienie zdjęć. Chyba, że są to pomieszczenia, które są przygotowane dla osób odwiedzających lub też jest to dziedziniec. Co ciekawe zamiast tradycyjnych toalet trzeba zadowolić się tutaj dziurami w ziemi, które umożliwiają skorzystanie za potrzebą.

Można też zakupić tu pamiątki, bowiem w większości klasztorów czekają sklepy z różnymi drobiazgami, a także smakołykami, które tworzy się na miejscu. Jeśli zaś chodzi o nocleg najlepiej jest go znaleźć w pobliskich miejscowościach takich jak Kastraki oraz Kalambaka.

Podsumowanie

  • Meteory w Grecji są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i przyciągają rocznie miliony turystów z całego świata.
  • Historia Meteorów sięga XI wieku, kiedy mnisi przychodzili tu w poszukiwaniu wyciszenia. Od XIV wieku zaczęto budować klasztory na skalnych formacjach.
  • Obecnie można zobaczyć 6 klasztorów w Meteorach, z których każdy ma swoje unikalne atrakcje i wnętrza.
  • W klasztorach przechowywane są cenne przedmioty związane z grecką kulturą, takie jak obrazy, księgi i listy.
  • Zwiedzanie Meteorów najlepiej zaplanować poza sezonem letnim, w miesiącach od kwietnia do maja oraz od września do października.
  • Przy zwiedzaniu klasztorów należy odpowiednio się ubrać, zakrywając ramiona i kolana. Wewnątrz budynków obowiązuje cisza.
  • W Meteorach można zakupić pamiątki w sklepach znajdujących się w klasztorach. Noclegi można znaleźć w pobliskich miejscowościach, takich jak Kastraki i Kalambaka.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.