Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Meksyk - egzotyczne atrakcje i plaże

Meksyk to niezwykle egzotyczny, barwny kraj, który pociąga i przyciąga turystów z całego świata. Na odwiedzających czekają tutaj niezwykłe krajobrazy, barwne jedzenie i muzyka, ciekawa historia i kultura. Meksyk jest niewątpliwie wspaniałym kierunkiem na fascynujące wczasy last minute, czy zorganizowane o wiele wcześniej wakacje. To także szansa, by zatopić się w zupełnie nowej rzeczywistości, poznać ją, dać się jej zainspirować oraz możliwość głębokiego odpoczynku.

Co warto zobaczyć w Meksyku?

Meksyk przyciąga przede wszystkim fascynującą i kolorową kulturą. To egzotyka, piękno i nowe. Można tu spacerować po tropikalnej dżungli, czy też poznawać starożytne zabytki, w których czas się zatrzymał. Meksyk to także wspaniała kuchnia i ciekawe smakołyki oraz życzliwi, uśmiechnięci mieszkańcy, no i oczywiście rajskie plaże.

Wakacje w Tulum

Wakacje w Tulum

Jednym z miejsc, które turyści odwiedzają niezwykle często i tłumnie jest niewątpliwie półwysep Jukatan ulokowany na południowym wschodzie kraju. Można tu zarówno leniuchować bez końca, jak i naprawdę się zmęczyć. Na półwyspie czekają zabytki, które wprowadzają w kulturę Majów i ich tajemniczy świat, a także przepiękne kurorty z bajkowymi plażami. Warto zatrzymać się choć na chwilę w Playa del, Carmen Cancún, czy też odwiedzić Puerto Aventuras. Wspaniała pogoda wspiera cudowny odpoczynek, a każde z tych miejsc ma swój charakterystyczny klimat i oczarowuje czymś zupełnie innym.

Na Jukatanie wyróżnia się niewątpliwie miasto Tulum. Nazywane było ono dawniej “Miastem Jutrzenki.” Zwiedzanie średniowiecznych ruin łączy się tu z rajskim odpoczynkiem na rozległych, malowniczych plażach, które są uznawane za najpiękniejsze w całym Meksyku. To tropikalny raj, pozwalający na głęboki relaks i całkowite zanurzenie się w sobie. 

Na tych, którzy chcą poznać bliżej odległą, pełną skarbów, przeszłość tej części ziemi, czeka środkowy region Meksyku, a wewnątrz niego Tula, Cholula, Puebla, Mexico City, czy Teotihuacan. To ostatnie nazywane bywa “Miastem Bogów”, bo właśnie tutaj można odnaleźć Piramidę Księżycową oraz Piramidę Słońca. Warto też przejść się Drogą Zmarłych. W Tuli natomiast, które było dawniej stolicą niezwykłych Tolteków, na odwiedzających czekają fascynująca świątynia Ouetzalcoatla oraz ruiny piramidy.

Magiczne jest także miasteczko Chichén Itzá. Dawniej były tutaj święte, cenne zbiorniki, które nazywano “cenote” i które służyły jako miejsca, w których składano ofiary. Na turystów czeka tu piękna świątynia Kukulkana wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, którą zalicza się do jednego z nowych siedmiu cudów świata. 

Chichen Itza

Chichen Itza

Będąc na wczasach w Meksyku nie można pominąć zobaczenia Laguny Bacalar. To miejsce, które na długo pozostaje w pamięci, widoki są tu bowiem niezwykłe. Laguna ta była nazywana przez Majów Ka’an Bakhalal, co oznaczało miejsce, w którym rodzi się otoczone trzcinami niebo. To magiczny zakątek, w którym mieszają się odcienie błękitu i szmaragdu, a także turkusowej wody. Można tutaj wybrać się na wyprawę motorówką, katamaraną, czy popływać kajakiem. Warto zatrzymać się także w pobliskim miasteczku o tej samej nazwie.

Idealne wczasy czekają na turystów również w mieście Uxmal, które powstało pod koniec X wieku. Na odkrycie czeka tutaj schodkowa piramida wraz ze Świątynią Czarownika, Dom Żółwi oraz Dom Mniszek. Warto także zobaczyć Pałac Gubernatora i poczuć panującą tu atmosferę. Uxmal zachwyca różnorodnością zabytków, które pochodzą z czasów, kiedy kultura Majów rozkwitała i zachwycała. Urzeka ono także charakterystycznym klimatem. 

Meksyk to oczywiście piramidy, z czego świetnym miejscem by je zobaczyć jest Palenque. Zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Znajdują się tu ruiny miasta oraz niezwykła Świątynia Inskrypcji mająca kształt piramidy schodkowej. Ma ona aż 16 metrów wysokości, a wewnątrz czekają płaskorzeźby, dekoracje, świątynie i krypty grobowe. Wakacje w Palenque to także okazja, by głębiej zanurkować w sztukę, kulturę oraz tradycję Majów. 

W nieco innym klimacie jest miasteczko Catemaco, które ulokowane jest nad jeziorem o tej samej nazwie. Zakątek ten znajduje się niedaleko Zatoki Meksykańskiej i zachwyca swoja architekturą, zabytkami oraz szerokiem wachlarzem propozycji turystycznych. Można tu niewątpliwie zachwycić się samym miejscem, jak i zainspirować się jego atrakcjami, a także wypocząć i głęboko się zrelaksować. 

Turyści, którzy wolą zaszyć się gdzieś w naturze na pewno docenią wodospad Eyipantla, a także niesamowitą przyrodę, która go otacza. Wodospad jest ogromny, co robi wrażenie, a można go odnaleźć wybierając się w okolice Rio Grande de Catemaco. To okazja na oddech, zachwyt i połączenie z naturą.

Kiedy najlepiej wybrać się na wakacje do Meksyku?

Najwięcej słońca czeka w Meksyku w czasie zimy oraz wiosny, jednakże zdecydowanie goręcej jest latem. Zimą średnia temperatura powietrza oscyluje tu w okolicach 25 stopni Celsjusza, a wiosną jest tylko odrobinę wyższa. Obie te pory roku są idealne dla osób, które nie lubią upałów. W maju można spodziewać się więcej deszczu, jednakże jest cieplej - do około 28 stopni, a temperatura wody ma 27 stopni Celsjusza. Latem jest jeszcze goręcej, jednakże wielu turystów przyjeżdża tutaj właśnie o tej porze roku, więc można spodziewać się tłumów. Test linku

Warto też dodać, że południe Meksyku najlepiej odwiedzać od grudnia do marca, a północ od marca do czerwca (chyba, że ma się ochotę na wyższe temperatury). Najlepiej omijać większe święta i wybierać spokojniejsze miejsca na odpoczynek.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.