Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Loty czarterowe – co to są czartery?

Okres wakacyjny to czas w roku, kiedy dla wielu ludzi otwiera się wreszcie przestrzeń na to, by wybrać się samemu, z przyjaciółmi lub z rodziną w wymarzoną podróż. Często kuszącą opcją jest lot gdzieś dalej, w stronę słońca i ciepła lub też w kierunku lodowych, wietrznych krain. Niezależnie od wyboru miejsca na wczasy, warto jest zapoznać się z różnymi opcjami połączeń lotniczych, w tym przelotów czarterowych. Jest to bowiem czasem opcja o wiele lepsza, czy też tańsza lub wygodniejsza niż inne loty.

Co to jest czarter i czym różni się od “normalnego” lotu?

Czarter, albo inaczej lot czarterowy to takie połączenia lotnicze, które są organizowane przez touroperatorów oraz biura podróży w kontakcie z firmami, które są odpowiedzialne za wynajem samolotów. W porównaniu do lotów rejsowych, czyli regularnych połączeń lotniczych, czartery dotyczą jedynie takich miejsc na wakacje, które są nie tylko najczęściej wybierane przez turystów, ale jednocześnie dane biura podróży posiadają w nich swoją ofertę hotelową. 

Dodatkowo loty czarterowe nie zawsze są dostępne, z reguły można z nich skorzystać jedynie w wyznaczonym czasie. Zazwyczaj jest to okres wzmożonego zainteresowania jeśli chodzi o loty w danym kierunku świata. O czym trzeba wspomnieć to informacja, że takie loty są dostępne dla każdego, niezależnie od tego, czy jest się klientem określonego biura podróży, czy nie. Najczęściej biura podróży wynajmują cały samolot, czyli korzystają z lotu czarterowego, by wszyscy klienci, którzy wykupili wakacje, zostali przewiezieni na miejsce wspólnie, jednym samolotem. 

Jak najlepiej zarezerwować bilet czarterowy?

By zarezerwować i zakupić bilet czarterowy można to zrobić na kilka sposobów - bezpośrednio w danej linii lotniczej, korzystając z jednej z wielu dostępnych wyszukiwarek, które porównują ceny poszczególnych lotów, czy też sięgając po pomoc jednego z agentów turystycznych. Po zakupie otrzymamy jedynie potwierdzenie rezerwacji, a nie jak w przypadku lotów rejsowych - bilet w formie elektronicznej lub też w formie papierowej, który należy wziąć ze sobą i dokonać odprawy już na lotnisku przy stanowisku “check-in”. W przypadku lotów czarterowych po zakupie wystarczy już jedynie okazać paszport przy wejściu na pokład lub inny ważny dokument tożsamości. Jak widać cały proces jest łatwy i szybki, można wybrać taki sposób zakupu, który nam najbardziej odpowiada. 

Gdzie szukać i rezerwować loty czarterowe?

Najszybszym i łatwym sposobem na to, by znaleźć odpowiedni bilet na przelot czarterowy jest zobaczenie na stronę któregoś z większych touroperatorów, choć można też odnaleźć je we wspomnianych wyżej porównywarkach cen. Co ciekawe często zdarza się, że cena biletu czarterowego jest mniejsza niż lotów rejsowych, które dostępne są regularnie. Warto też skorzystać z lotów czarterowych w momencie decyzji na wyjazd last minute. W przeciwieństwie do regularnie latających linii lotniczych bowiem ceny biletów na czartery maleją wraz ze zbliżającą się datą wylotu. 

Loty czarterowe, a kwestia bagażu

Jeśli chodzi o loty czarterowe w cenie biletu zawsze możemy się spodziewać dwóch sztuk bagażu - jeden rejestrowany, który nadawany jest do luku bagażowego oraz drugi, podręczny, który można wziąć ze sobą na pokład. W zależności od linii lotniczej należy sprawdzić jakie są dozwolone wielkości i waga bagaży oraz zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Przewozu. 

To bardzo korzystna opcja, bowiem zdarza się, zwłaszcza w tanich liniach lotniczych, że cena za bagaż przerasta cenę za bilet lub jest do niego zbliżona. Mowa tutaj oczywiście o bagażu rejestrowanym. W droższych liniach lotniczych często spotyka się już wliczoną w cenę opcję bagażu rejestrowanego i oczywiście podręcznego, który zabieramy ze sobą na pokład.

Informacje dodatkowe

Wybierając lot czarterowy warto pamiętać, że oferuje on zazwyczaj taki sam lub też zbliżony standard jaki oferują nam tanie linie lotnicze. Jednakże różni je to, że w czarterach więcej jest siedzeń, co oznacza, że dla wyższych osób miejsca na nogi prawie nie ma. W takim wypadku dobrze jest zadbać o to, by mieć miejsce przy wyjściach ewakuacyjnych lub też w pierwszym rzędzie, by móc w miarę komfortowo dolecieć na miejsce. 

Dobrze jest się też odpowiednio przygotować jeśli chodzi o przekąski, zwłaszcza gdy lot ma być dłuższy. W cenie biletu bowiem nie ma żadnego posiłku ani niczego do picia, a jedzenie, które można zakupić już na pokładzie nie zawsze jest smaczne, a na pewno jest dość drogie. 

Istotna jest także kwestia transferu do hotelu, co może się okazać przykre dla portfela. Chyba, że korzysta się z biura podróży, wtedy zazwyczaj w cenie jest przejazd tam i z powrotem do wybranego obiektu. Jeśli nie warto o tym pomyśleć wcześniej i znaleźć najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Czasem są nim autobusy z lotniska lub też metro. Choć jeśli chodzi o mniejsze lotniska, w których trudno jest się z nich inaczej wydostać niż taksówką, warto jednak pomyśleć o skorzystaniu z biura podróży. 

Zalety korzystania z lotów czarterowych - podsumowanie

Jakie są zalety wyboru lotów czarterowych? Otóż przede wszystkim można tutaj liczyć na niższą cenę, zwłaszcza jeśli do wyjazdu zostało naprawdę niewiele czasu lub jest to spontaniczna decyzja. Poza tym w cenie lotu jest ubezpieczenie, bagaż rejestrowany, a także opłaty lotniskowe. Rezerwacja biletu jest naprawdę prosta, nie trzeba martwić się odprawą, a przy wejściu wystarczy okazać ważne dokumenty tożsamości. To bardzo często wystarcza, by w czasie poszukiwań biletu na wymarzoną wyprawę, która ma odbyć się lada moment, wybrać właśnie to rozwiązanie. 

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.