Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Korfu: Ogród pełen muzyki i aromatu rzadkich kwiatów

Żródło artykułu: GRECKA NARODOWA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA W POLSCE,  www.visitgreece.gr

Kosmopolityczne Korfu jest prawdopodobnie najbardziej znaną z Wysp Jońskich i jedną z najpopularniejszych na Morzu Śródziemnym. Jej nieodparty urok przyciąga tu co roku tysiące odwiedzających.  To miejsce o wyjątkowej atmosferze i nadzwyczaj bogatym dziedzictwie kulturowym, co w połączeniu z naturalnym pięknem, wspaniałym klimatem, plażami i ciekawymi atrakcjami sprawia, że Korfu jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków dla turystów z Grecji i zagranicy.

Stolicą wyspy jest miejscowość nosząca tę samą nazwę, co sama wyspa. Miasto Korfu to żywe muzeum, miejsce o wielkiej tradycji artystycznej i mnogości wpływów europejskich, stanowiące jednocześnie najbardziej udany przykład mariażu architektury greckiej i zachodniej. To nie przypadek, że jego dobrze zachowane historyczne centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tu właśnie powstał pierwszy grecki uniwersytet, Akademia Jońska, pierwsza filharmonia i pierwsza szkoła sztuk pięknych w Grecji.

Odkryjcie najpiękniejsze zakątki miasta i odwiedźcie:

 • Spianada, największy plac miejski na Bałkanach, to centrum miasta, ozdobione niezwykłymi dziełami architektury francuskiej z XIX wieku. Można tu oglądać mecze krykieta lub uczestniczyć w organizowanych przez cały rok koncertach muzycznych i licznych wydarzeniach artystycznych
 • Liston, znak rozpoznawczy miasta – wystawny pasaż zwieńczony arkadami gdzie w przeszłości przedstawiciele lokalnej arystokracji wybierali się na wieczorne spacery. Charakterystyczne arkady tworzą wyjątkowo romantyczną scenerię. To świetne miejsce na powitalną filiżankę kawy w jednej z tutejszych przytulnych kawiarni.
 • urokliwe dzielnice na przedmieściach: Mandouki, Garitsa i Sarokos.
BLOG_PHOTO_14106]

Korfu, fot. E.Fili; źródło: www.visitgreece.gr

O bogatej historii i zamożności Korfu świadczą nieprzebrane zabytki, wśród których na szczególną uwagę zasługuje miedzy innymi: 

 • Imponująca XV-wieczna Stara Forteca, a także Nowa Forteca, wspaniały przykład architektury obronnej.
 • Pałac św. Michała i Jerzego w północnej części Spianady, zbudowany za czasów okupacji brytyjskiej.
 • Liczne świątynie. Najbardziej okazała jest miejska katedra pod wezwaniem św. Spirydona, patrona wyspy, którego relikwie są tu przechowywane. Niezwykle wysoka dzwonnica świątyni przypomina tę zdobiącą kościół San Giorgio dei Greci w Wenecji. Każdego roku odbywają się cztery procesje, podczas których po ulicach miasta niesione są relikwie św. Spiridona (w Niedzielę Palmową i Wielkanocną, 11 kwietnia i w pierwszą niedzielę listopada). Procesjom towarzyszą wszystkie zespoły filharmoniczne miasta tworząc niezwykłe, inspirujące widowisko.


  Zamek; fot E Fili; źródło:www.visigreece.gr

Odwiedźcie też niezwykle interesujące muzea Korfu:

 • Muzeum Sztuki Azjatyckiej: to jedyne w swoim rodzaju muzeum zostało założone w 1927 r. po przekazaniu 10 500 eksponatów przez Gregoriosa Manosa. Do 1974 roku było to muzeum sztuki chińskiej i japońskiej, w późniejszym okresie zbiory zostały wzbogacone o inne kolekcje prywatne. Muzeum mieści się w Pałacu Świętego Michała i Jerzego.
 • Muzeum Archeologiczne: w zbiorach muzeum znajdują się znaleziska ze świątyni Artemidy oraz ze starożytnego miasta Korfu.
 • Muzeum Bizantyjskie: mieści się w kościele Najświętszej Marii Panny Antivouniotissa i oferuje zwiedzającym możliwość podziwiania niezwykle pięknej kolekcji ikon i przedmiotów sakralnych z okresu od XV do XIX wieku.
 • Muzeum Banknotów, mieści się w budynku Banku Jońskiego, wśród zbiorów prezentowana jest miedzy innymi kolekcja monet greckich od 1822 roku do dnia dzisiejszego.
 • Muzeum Dionysiosa Solomosa, narodowego wieszcza Grecji, który opuścił Zakynthos i przeniósł się na Korfu. Wyspa stanowiła ówcześnie wiodące centrum życia intelektualnego na Wyspach Jońskich, oferując artyście idealne środowisko do pracy nad studiami poetyckimi. W domu Solomosa funkcjonuje dziś muzeum poświęcone jego pamięci.

Achilleion;fot.S Mourelatou;źródło”www.visigr

Achilleion;fot.S Mourelatou;źródło”www.visigreece.gr

Dodatkowe atrakcje, które zdecydowanie warto odwiedzić:


 • Pałac Mon Repos – zbudowany przez brytyjskiego komisarza Adamsa, jako prezent dla jego pochodzącej z Korfu żony. Ten stosunkowo niewielki, ale piękny pałac o architekturze z licznymi elementami kolonialnymi, pełni dziś funkcję muzeum. To tu, w 1921 roku urodził się Filip, książę Edynburga i mąż Elżbiety II. Park wokół pałacu jest idealnym miejscem na długie romantyczne spacery.
 • Kanoni, (czyli armata) to niewielki przylądek z okrągłym tarasem widokowym skąd rozpościera się wspaniały widok na wysepkę Pontikonisi (co oznacza Mysią Wyspę). To jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Korfu! Według legendy, ta skalista wysepka to należący do starożytnego ludu Feaków statek, który przemieniony został w kamień.
 • Paleopolis, to miejsce, w którym znajdowała się agora starożytnego miasta Korfu.
  Zobaczyć tu można świątynię Artemidy, jedną z najstarszych kamiennych świątyń doryckich w świecie greckim (VI w. p.n.e) oraz pozostałości budynków użyteczności publicznej, warsztatów rzemieślniczych i rezydencji.
 • W niewielkiej odległości od miasta Korfu, w Gastouri, znajduje się „Achillion”, słynny pałac austriackiej cesarzowej Elżbiety (znanej jako Sisi), który pełni dziś funkcję muzeum. Sisi zakochała się w Korfu. Dedykowała ten pyszny pałac Achillesowi. Dziedziniec pałacu i pałacowe ogrody zdobią wspaniałe posągi (m.in. umierający Achilles, Satyr z Dionizosem na ramionach i wiele innych). We wewnętrzach zwiedzający mogą podziwiać natomiast przepiękne freski i obrazy inspirowane mitologią grecką.

Korfu; fot.E.Fili; źródło:www.visitgreece.gr

Korfu; fot.E.Fili; źródło:www.visitgreece.gr

Korfu, na której Odyseusz poznał piękną królewnę Nauzykę (ich spotkanie to jedna z najbardziej znanych scen Odysei Homera) to miejsce, które urzeka całym rokiem. Liczne koncerty muzyczne, kolorowe fiesty i imprezy gastronomiczne, święta religijne, bogata tradycja związana z obchodami karnawału (o wyraźnie weneckich wpływach) oraz chyba najbardziej radośnie obchodzona w Grecji Wielkanoc – wszystko to składa się na przepysznie bogatą mozaikę przeżyć i niezapomnianych doznań, które czekają odwiedzających Korfu niezależnie od pory roku.

Edward Lear, angielski poeta i rysownik żywo opisuje magię Korfu: „Trudno wyobrazić sobie coś bardziej bajecznego od owego uroku gajów oliwnych i ogrodów pomarańczowych, błękitu nieba, fioletu góry, która wyłania się z morskiej toni o barwie pawich skrzydeł i którą wieńczy linia srebrnego śniegu […] ”.

Palaiokastritsa; fot.S Mourelatou; źródło:www

Palaiokastritsa; fot.S Mourelatou; źródło:www.visitgreece.gr

Nim wyruszycie w drogę powrotną do domu, nie omieszkajcie również odwiedzić, choćby na chwilę, pobliskich wysp – Paksos i Antipaksos!

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.