Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Jeziora we Włoszech na wakacje

Włochy to przepiękny kraj, który zaprasza do siebie o każdej porze roku. Oprócz pysznego jedzenia, śpiewnego języka, czy pełnych atrakcji metropolii, Włochy to także wspaniałe jeziora i mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu. Każde z tych jezior ma swój własny charakter, najczęściej można zobaczyć ulokowane nieopodal miasto oraz skorzystać z licznych propozycji sportów wodnych czy zwiedzania. Warto wybrać się do Włoch właśnie z zamiarem zobaczenia najpiękniejszych jezior tego kraju i dać się im oczarować. 

Najpiękniejsze włoskie jeziora

Jednym z najbardziej znanych i jednocześnie niezwykle urokliwych jezior we Włoszech jest niewątpliwie jezioro Garda. Na jego północnym krańcu znajdują się tak niesamowite miasta jak Limone sul Garda, pełne drzew cytrynowych, nieduże Torbole oraz pełna blichtru Riva del Garda. Każde z nich zapewnia wszystko co potrzebne, by spędzić tu wymarzone wakacje korzystając zarówno z atrakcji miejskich, jak i uroków natury.

Garda

Garda

Na południowej części jeziora natomiast ulokowane jest miasto Peschiera del Garda. Z tej strony występuje też najcieplejsza woda. Samo miasto zaś zachwyca uroczymi kanałami, które przypominają nieco klimat panujący w Wenecji. Peschiera del Garda często jest wybierana jako idealny kierunek wakacyjny, bowiem jest tutaj nie tylko pięknie, ale i można bez końca zwiedzać, przechadzać się promenadą, odpoczywać na malowniczych plażach i cieszyć się włoskim słońcem.

Garda jest niesamowitym i naprawdę dużym jeziorem. Na wąskim cyplu, również z południowej strony, znajduje się elegancki kurort Sirmione, do którego można się wybrać na naprawdę luksusowe wczasy. Hotele posiadają tutaj baseny termalne, a w samym mieście czeka mnóstwo malowniczych uliczek, bajkowe centrum oraz dużo zieleni.

Równie popularnym włoskim jeziorem, co jezioro Garda, jest także jezioro Como. Bazą wypadową na ten niezwykły zbiornik wodny najczęściej jest Lecco, miasto, które zapada w pamięć. Otaczają je górskie szczyty, piękna natura, a także charakterystyczny klimat. Można się tutaj dostać z Bergamo pociągiem, a później bez końca spacerować po tutejszym centrum. Nad jeziorem Como ulokowana jest także niezwykle romantyczna Varenna. To miasto oferuje wspaniałe widoki na wodę, przepyszną kuchnię, mnóstwo atrakcji oraz kameralny klimat. Varenna zachwyca ogrodami, pięknym portem oraz sielskim charakterem. To idealny wybór dla zakochanych, raczej nie dla osób planujących wakacje w standardowym budżecie, bowiem ceny są tu dość wysokie.

Como

Como

Podobnie jest w Bellagio. To niezwykłe miejsce, ale warto przygotować się na to, że ceny są tutaj jeszcze wyższe niż w mieście Varenna. Otaczają je góry, zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz zieleń. Miasteczko to znajduje się na najbardziej wysuniętym w głąb wody cyplu, co sprawia, że jest naprawdę wyjątkowe.

Idealne wakacje w tej części Włoch czekają także w ślicznym mieście Menaggio. Znajduje się ono na zachodnim brzegu jeziora i czaruje XIX-wiecznymi kamienicami wokół Piazza Garibaldi, malowniczą naturą oraz niezapomnianymi krajobrazami. To idealna baza wypadowa, by zobaczyć całe jezioro Como, w której czeka rozwinięta infrastruktura noclegowa, bary, restauracje i o wiele więcej.

Wśród pięknych jezior na włoskie wakacje można spokojnie wymienić także takie perełki jak jezioro Maggiore, Orta oraz Iseo. Pierwsze z nich ulokowane jest pomiędzy Lombardią, Piemontem oraz Szwajcarią. Ma w sobie zarówno krajobraz subtropikalny, jak i alpejski, co sprawia, że w tej części świata naprawdę łatwo się zakochać. Jezioro Maggiore urzeka cichymi miejscami, możliwością uprawiania przeróżnych sportów wodnych, czy odwiedzeniem Wysp Boromejskich pełnych ogródów i pałaców. 

Maggiore

Maggiore

Jezioro Orta ulokowane jest niecałe 90 kilometrów od Mediolanu i można tutaj liczyć na spokojne wakacje, bowiem nie jest to zbyt znane miejsce. Wokół mnóstwo jest niedużych, romantycznych miejscowości, czeka piękna wyspa San Giulio oraz urokliwe wzgórze Sacro Monte d’Orte obfitujące w zabytki sakralne. Jezioro Iseo natomiast często porównywane jest swym pięknem do takich jezior jak Como, czy Garda. Różni się jednak od nich tym, że jest bardziej kameralne i nie trzeba obawiać się tutaj tłumów. Można tu zwiedzić miasto o tej samej nazwie, które ma urocze uliczki, śliczną jasną plażę, a także wyjątkową promenadę. 

Kiedy wybrać się nad włoskie jeziora na wakacje?

Jeśli chodzi o jezioro Garda to można tutaj przyjeżdżać naprawdę o każdej porze roku. Najcieplej jest tutaj w lipcu, wtedy to średnia temperatura powietrza wynosi 28 stopni Celsjusza, podobnie jest w sierpniu. Jeśli jednak woli się wakacje poza sezonem równie dobrym wyborem dla osób ceniących sobie wspaniałą pogodę będzie czerwiec. Nie trzeba wtedy obawiać się tłumów, a jednocześnie w dalszym ciągu temperatury sięgają tutaj 25 stopni Celsjusza. Podobnie jest we wrześniu, wtedy można się tu spodziewać około 22 stopni. Zimą nad jeziorem Garda temperatury wynoszą około 6 stopni Celsjusza. Najzimniejszymi miesiącami są tutaj grudzień, styczeń oraz luty. 

Nad jeziorem Como jest podobnie. Jeśli chodzi o najpiękniejsze miesiące na odwiedzenie tego miejsca to warto tutaj przybyć w kwietniu, lipcu, wrześniu i październiku. Najcieplej będzie tu od czerwca do sierpnia, a najchłodniej w styczniu. Ogólnie najlepszym okresem na odwiedzenie jezior we Włoszech jest czas od czerwca do sierpnia, bowiem wtedy można liczyć na wspaniała pogodę i mozliwe jest skorzytanie z kąpieli słonecznych i wodnych na jednej z czekających tutaj pięknych plaż, a jednocześnie popołudniem można już cieszyć się zwiedzając okoliczne miasta i rozkoszując się włoską kuchnią.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.