Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Jet lag - co to jest i jak sobie z nim radzić?

Upragnione wakacje to niewątpliwie powód do ekscytacji. Niestety długa podróż samolotem może jednak wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, a mianowicie… jet lagiem. Służymy jednak pomocą – przygotowaliśmy kilka sprytnych porad, dzięki którym szybko się z nim uporasz. Nie pozwól, by jet lag zmarnował Twój wyjazd. Zobacz, jak skutecznie sobie z nim poradzić.

Jet lag  - co to jest?

Jet lag  - co to jest?

Jet lag powszechnie kojarzony jest z długimi, międzynarodowymi podróżami samolotem, ale może pojawić się podczas każdego lotu, który odbywa się na wschód lub zachód przez trzy lub więcej stref czasowych. Jet lag często powoduje zakłócenia snu, które mogą zaburzyć synchronizację wewnętrznego zegara organizmu z cyklem dzień-noc, przez co… możemy przespać większość naszych wymarzonych wakacji. Co robić, by skutecznie poradzić sobie z jet lagiem?

Jet lag – co to jest?

Ludzie, którzy przekraczają kilka stref czasowych, zwykle odkrywają, że po przylocie na miejsce mają trudności z zasypianiem, a kiedy już zasną, sen jest płytki i niespokojny.

Jet lag ma miejsce, gdy zmieniamy swój naturalny rytm dobowy z powodu podróży do nowej strefy czasowej. Rytm dobowy to wewnętrzny zegar, którego organizm używa do zarządzania porami snu i czuwania.

Niektóre objawy jet lag obejmują:

 • ból głowy
 • zmęczenie
 • bezsenność
 • trudności z koncentracją
 • wahania nastroju
 • brak apetytu
 • dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia i biegunka.

Dostosowanie się do każdej strefy czasowej, którą przekroczyliśmy, zajmuje jeden dzień, choć im jesteśmy starsi, tym prawdopodobnie zajmie to więcej czasu. Podróże na wschód, które skracają dzień przylotu, są bardziej kłopotliwe niż loty na zachód, które zapewniają „dodatkowe godziny”. W przypadku podróży, które obejmują przekroczenie tylko jednej lub dwóch stref czasowych, możesz budzić się, jeść i spać według czasu domowego.

Jet lag  - sposoby

Jet lag  - sposoby

Jet lag  - sposoby

Na szczęście istnieje kilka sposobów na szybsze przejście do nowej strefy czasowej, co będzie wiązało się ze znacznie mniejszą ilością objawów. Warto pamiętać, że Twoje ciało ostatecznie zawsze dostosuje się do nowej strefy czasowej, jednak szczególnie polecamy skorzystać z tych sprawdzonych sposobów – zwłaszcza, jeśli Twoja podróż jest stosunkowo krótka.

Szybko dostosuj się do nowej strefy czasowej

Po przybyciu do miejsca docelowego postaraj się jak najszybciej zapomnieć o starej strefie czasowej. Zegarek w telefonie czy smartwatchu sam się zaktualizuje, ale jeśli masz ręcznie ustawiony zegarek lub zegar podróżny, pamiętaj, by je przestawić, gdy tylko odlecisz.

Jedz posiłki i kładź się spać zgodnie z czasem obowiązującym w miejscu docelowym.

Zarządzaj czasem snu

Skuteczne sposoby na jet lag

Skuteczne sposoby na jet lag

Upewnij się, że śpisz wtedy, gdy jest to najbardziej odpowiednie dla twojego nowego harmonogramu. Twój lot może odbywać się w godzinach nocnych w miejscu docelowym, więc postaraj się trochę pospać w samolocie. Kilka rzeczy, które pomogą ci odpocząć, to m.in:

 • słuchawki z redukcją szumów
 • biały szum
 • maski na oczy
 • zatyczki do uszu
 • wygodne poduszki i koce podróżne.

Radzimy także unikać chęci drzemki po przyjeździe, jeśli przylecieliśmy w dzień. Może to utrudnić późniejsze zaśnięcie w nocy.

Pij wodę

Długodystansowe podróże mogą powodować odwodnienie. Odpowiednie nawodnienie może pomóc w radzeniu sobie z objawami jet lagu i zmęczeniem podróżą.

Przenieś pustą butelkę wody przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku i napełnij ją po wejściu do terminalu. Możesz także kupić wodę w terminalu lub poprosić o nią podczas lotu. Kontynuuj picie dużej ilości wody po przylocie.

Wyjdź na zewnątrz

Jet lag zakłóca wewnętrzny zegar. Dzieje się tak częściowo dlatego, że ekspozycja na światło zmienia się podczas podróży i zmiany stref czasowych. Wyjście na zewnątrz w promieniach słońca może jednak obudzić ciało i zmniejszyć uwalnianie hormonów melatoniny, które powodują senność.

Pij napoje zawierające kofeinę

Spożywanie kofeiny nie wyleczy jet lagu, ale może być narzędziem pomagającym zachować czujność i koncentrację w ciągu dnia. Kawa, herbata, napoje gazowane, napoje energetyczne, a nawet czekolada zawierają kofeinę… Przed spożyciem tych napojów należy jednak pamiętać o innych substancjach w nich zawartych, takich jak cukier.

Pamiętaj także, aby ograniczyć lub wyeliminować kofeinę po południu i wieczorem.

Zadbaj o wygodne miejsce do spania

jet lag - jak sobie z nim radzić?

jet lag - jak sobie z nim radzić?

Upewnij się, że Twoje miejsce do spania podczas podróży jest wygodne i ułatwia prawidłowy sen. Zadbaj o to, by żaden telefon ani zegar w pokoju nie dzwonił ani wydawał sygnałów dźwiękowych podczas snu.

Wypróbuj melatoninę

Twoje ciało naturalnie wytwarza melatoninę, aby wywołać senność, ale jest ona również dostępna jako suplement. Możesz rozważyć melatoninę, aby pomóc swojemu ciału zasnąć lub pozostać sennym podczas jet-lagu. Polecamy także rozważenie stosowania melatoniny w nocy, jeśli twoje ciało nie jest gotowe do snu.

Aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych, nie należy przyjmować więcej niż 5 mg melatoniny na raz.

 

Jet lag potrafi skutecznie pokrzyżować nam podróżnicze plany. Skorzystaj z przygotowanych przez nas sposobów i skutecznie uporaj się z jet lagiem po przylocie. Dzięki temu nie straszne będą nawet najdłuższe loty! Miłej podróży!

15.12.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.