Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Fuerteventura samochodem!

Rozległe białe plaże, księżycowy krajobraz wulkaniczny, błękitny ocean, silny wiatr i dzika wolna przestrzeń to pierwsze cechy, które przychodzą na myśl o tej najrzadziej zaludnionej i drugiej co do wielkości wyspie z archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Rados?aw Damasiewicz

Osoby, dla których wypoczynek to nie tylko hotel i okolice na Fuerteventurze nie będą się nudzić. Wyspa co roku przyciąga amatorów windsurfingu i kitesurfingu ze względu na doskonałe warunki i niemal nieustannie wiejący silny wiatr. Miłośnicy spacerów po plaży mogą bez przeszkód przemierzać kilometry wzdłuż linii brzegowej wzburzonego Atlantyku. Na Fuertaventurze każdy znajdzie coś dla siebie, rozczarowani mogą się poczuć tylko amatorzy zwiedzania zabytków, których na wyspie jest rzeczywiście mało.

W wolny dzień proponujemy wycieczkę autem po wyspie. Samochód klasy Economy może wynająć już za 30€ z pełnym ubezpieczeniem i bez limitu kilometrów (dla porównania 2 leżaki z parasolem na plaży to koszt 10-12 € za dzień...). Najczęściej spotykanymi modelami aut w wypożyczalniach są Nissan Micra, Toyota Yaris i Renault Clio. Wypożyczalnie można spotkać niemal na każdej ulicy większych miast turystycznych, można zapytać rezydenta lub recepcjonistę hotelu o wskazanie bezpiecznej wypożyczalni. Bez trudu znajdziemy firmy (np. Best Choice Auto Ramirez - w miejscowości Calete de Fuste) wypożyczające auta jedynie za okazaniem polskiego prawa jazdy, dowodu osobistego i płacąc gotówką. W tym przypadku nie jest konieczny ani paszport, ani karta kredytowa.

Rados?aw Damasiewicz

Fuerteventura stanowi strefę bezcłową dlatego oprócz trunków alkoholowych i papierosów dostępnych po niższych niż w Polsce cenach, samochód można zatankować paliwem ( benzyna bezołowiowa 95) w cenie ok. 1€/litr (stan na 06.2011). Robiąc 250 km w ciągu dziennej wycieczki po wyspie koszt całkowity zamyka się w kwocie 50€.

Zwiedzanie rozpoczynamy od okolic Corralejo położonych na północnym wschodzie wyspy. Znajduje się tu park narodowy naturalnych wydm, które łączą się z piękną plażą. Na wydmy wstęp jest nieograniczony i wystarczy zatrzymać auto wzdłuż głównej drogi by móc podziwiać ich piękno i przejść niczym po piaskach Sahary do jednej z dzikich plaż. Z Corralejo można wybrać się nieutwardzoną drogą wzdłuż północnego wybrzeża do Playa de Majanicho by zobaczyć jak wyglądają powstałe bez pozwolenia osady rybackie. Osada co prawda nie urzeka pięknem jednak sam przejazd trasą „off road” może być frajdą szczególnie dla posiadaczy aut 4x4. Miejsce stanowi też świetny punkt wypadowy na wycieczkę quadem dla mieszkańców Corralejo. Trzeba tu zaznaczyć, że trasy bez asfaltu nie są najczęściej objęte ubezpieczeniem wypożyczalni aut, jednak jadąc wolno większość z nich jest do pokonania (na własne ryzyko!) nawet autem klasy Economy. Jadąc dalej na zachód wzdłuż północnego brzegu wyspy dojeżdżamy do El Cotillo gdzie warto zatrzymać się by obejrzeć basztę Castillo el Toston położoną na wulkanicznych czarnym klifie, a także latarnię morską Faro de Cotillo.

Rados?aw Damasiewicz

Kierując się na południe przejeżdżamy przez miejscowość La Oliva by znaleźć się w środkowej górzystej części wyspy. Tutaj surowe krajobrazy i kręte górskie drogi zapierają dech w piersiach. Kierujemy się w stronę miejscowości Betancuria, zanim jednak tam dotrzemy proponujemy przystanek na najsłynniejszym punkcie widokowym Fuerteventury – Morro Velosa położonym na szczycie góry Tegu(650 m.n.p.m) skąd można podziwiać piękny widok na całą północną część wyspy, wybrzeże a przy dobrej widoczności zarysy sąsiedniej wyspy Lanzarote. Moc wiatru w tym miejscu potrafi być ogromna nawet jak na warunki wietrznej Fuerteventury.

Następnym punktem trasy jest miasteczko Betancuria, które urzeka tradycyjną architekturą budynków, leniwym klimatem i pięknym położeniem. Wszystkie te elementy powodują, że nie sposób opuścić tą niewątpliwie najładniejszą miejscowość wyspy bez co najmniej kilkudziesięciu zdjęć.

Kierując się wciąż na południe urokliwą górska trasą docieramy ukosem nad zachodnie wybrzeże wyspy do spokojnej miejscowości La Pared. Zachodnie wybrzeże jest w większości klifowe i nie posiada białych plaż jak wschodnia część. Jednak tu można podziwiać zachody słońca, potęgę oceanu z wiejącą wilgotną bryzą oraz czarne piaski w licznych i pięknych zatokach. Rozległa plaża La Pared jest przeciwieństwem plaży Corralejo. Położona w szerokiej zatoce, wśród ciemnych skał wulkanicznych z ciemnym piaskiem jest idealna na spacer przy zachodzie słońca.

Rados?aw Damasiewicz

Dla tych, którzy wycieczkę autem rozpoczęli wcześnie rano proponujemy odwiedzić jeszcze tego samego dnia widokówkową plażę Sotavento położoną na południu na półwyspie. Plaża Sotavento pojawia się najczęściej na zdjęciach przedstawiających Fuerteventurę i nie można jej odmówić uroku gdyż lazur wody i piękno wybrzeża nie ustępuje krajobrazom egzotycznych wysp. Jednak Fuerteventura to nie tylko plaża i ocean, dlatego polecamy poświęcić co najmniej jeden dzień wypoczynku by poczuć klimat i różnorodność wyspy.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.