Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Ferie 2020 – z rodziną taniej

Rodziny z dziećmi, rezerwujące wyjazdy na ferie w biurach podróży, wybierają przede wszystkim Egipt a te, które chcą spędzić je na śniegu – włoskie kurorty narciarskie. Te wyjazdy są sporo tańsze od przeciętnych wypraw w tym czasie. Rodziny korzystają bowiem ze zniżek na dzieci, rezerwowały ferie wcześniej I rzadziej wybierają się do egzotycznych krajów.

Zell am See – Kaprun

Zell am See – Kaprun

Wyjazdy w czasie ferii to prawie 2/3 rezerwacji wyjazdów zimowych (1.01 – 31.03) założonych do 8 stycznia. Ewidentnie mamy więc do czynienia z zimowym szczytem wakacyjnym. Ale wcale nie przeważają w tym czasie wyjazdy rodzinne – to nieco ponad 30 proc. rezerwacji na ferie.

Średnia długość pobytu wszystkich wyjazdów w czasie ferii to ponad 10 dni. Wyjazdy z dziećmi w tym czasie są zdecydowanie krótsze – to 7 dni. 47 proc. rodzin – klientów biur wyjeżdża na ferie z jednym dzieckiem a 45 proc. z dwójką.  

Wyjazdy rodzinne na ferie

Wyjazdy rodzinne na ferie

Rodziny wybierają na ferie najchętniej Egipt, Wyspy Kanaryjskie zaś na wyjazdy w góry – Włochy. Wysoko w rankingu rezerwacji uplasowały się Emiraty Arabskie - jedyny egzotyczny kierunek w pierwszej dziesiątce wyjazdów rodzinnych na ferie. W porównaniu do wyjazdów ogółem wśród rodzin wyjazdy narciarskie cieszą się wyraźnie wyższym powodzeniem. W pierwszej dziesiątce wyjazdów rodzinnych kierunki narciarskie przekraczają mocno 20 proc. podczas gdy w wyjazdach ogółem to niecałe 15 proc.

Z dziećmi taniej

Na tle wyjazdów ogółem w czasie ferii wyjazdy z dziećmi wyróżniają się z kolei niższym kosztem na osobę (2120 zł wobec 2625 zł)

Wyjazdy na ferie ogółem

Wyjazdy na ferie ogółem

Dobrze widać to w wypadku narciarskich wyjazdów do Austrii I Włoch gdzie koszt odpowiednio wynosi 1341 zł I 1426 zł wobec wyjazdów klientów również bez dzieci, gdy wartości te rosną odpowiednio do ok 1600 zł I 1690 zł. Wyjazdy rodzinne na narty są jak widać tańsze o ok. 300 zł na osobę. W wypadku najpopularniejszych kierunków jak Egipt I Wyspy Kanaryjskie różnica na korzyść wyjazdów rodzinnych wynosi ok 100 – 200- zł).

Na narty z dzieckiem

Na narty z dzieckiem

Ale to nie tylko kwestia różnych zniżek na swe pociechy, jakich mogą spodziewać się rodzice, wyjeżdżający z biurami podróży. To także znacznie rzadziej podejmowane wyprawy egzotyczne z dziećmi. Wyjazdy rodzinne rezerwowane są z reguły wcześniej niż te dwuosobowe a wówczas obowiązują zazwyczaj korzystniejsze ceny ofert.

Co czwarta rodzina ma ferie na 5 gwiazdek

25 proc. rodzin zabrało dzieci na ferie w standardzie 5*, prawie 50 proc. – na wakacje do obiektów 4*. Niecałe 22 proc. rodzin spędza lub spędzi ferie w hotelach 3*. Na ferie rodziny wybierają się przede wszystkim samolotem (78 proc.) i własnym transportem (21 proc.). Wyjazdy autokarem to ułamek procenta rezerwacji.

Wyżywienie wykupywane do wyjazdów rodzinnych odzwierciedla proporcje pomiędzy wyprawami na stoki I do ciepłych krajów – 56 proc to AI w różnych formach, ok 25 proc. to HB, 1,5 proc to VB. Zimowe wakacje tylko ze śniadaniami oraz z wyżywieniem własnym wykupiło po ponad 8 proc. rodzin. Odpowiada to skali zainteresowania wyjazdami do ciepłych krajów, gdzie standard wypoczynku to właśnie dobre hotele oraz wysoki standard wyżywienia.

Na plaży całą rodziną

Na plaży całą rodziną

Rezerwacje rodzin na ferie nie odbiegają również od średniej, może z wyjątkiem wypoczynku AI oraz wyjazdów do hoteli 5*, które w tym wypadku są niższe od średniej o kilka punktów procentowych. Najtańsze bieżące oferty spędzenia ferii z jednym dzieckiem (tydzień z przelotem i wyżywieniem w formie śniadań i obiadokolacji) to 900 - 1100 zł za osobę za wypoczynek na Malcie, Cyprze lub w Turcji.

Za tygodniowe wakacje narciarskie wakacje trzyosobowa rodzina może wyjechać za 1200 - 1500 zł do Włoch, Francji lub na Słowację lub 1900 - 2000 zł do Czech, Francji lub Austrii (cena za trzy osoby, z dojazdem własnym i bez wyżywienia). Podobne oferty w Polsce zaczynają się od 2100 zł za rodziców z jednym dzieckiem. W wypadku ofert z wyżywieniem cena za narciarskie wakacje trzyosobowej rodziny w Polsce rośnie o ok. 300 zł, w pozostałych krajach natomiast o ok 800 zł.  

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.