Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Co to jest Zemsta Faraona? Radzimy jak jej uniknąć

Biegunka podróżnych jest najczęstszą chorobą dotykającą osoby podróżujące za granicę. Objaw ten jest dobrze znany jako Zemsta Faraona czy Zemsta Montezumy. Czy wiesz, jak sobie z nią radzić? Przeczytaj nasze porady i podróżuj bez obaw!

Zemsta Faraona - jak uniknąć, jak leczyć

Zemsta Faraona - jak uniknąć, jak leczyć

Ostatnie badania wskazują, że nawet 70 procent podróżnych cierpi na biegunkę podczas podróży. Zdajemy sobie sprawę, że może to znacznie pokrzyżować wakacyjne plany! Podpowiadamy, jak uniknąć zakażenia i cieszyć się wyjazdem… bez stresu.

Zemsta Faraona – co to?

Zemsta Faraona, czyli inaczej biegunka podróżnych, objawia się przede wszystkim silnymi skurczami brzucha. Zakażenie spowodowane jest przez jedzenie lub picie skażonej, zanieczyszczonej żywności lub wody. Najczęściej infekcję wywołuję bakteria e. coli, wirusy czy pasożyty, czemu dodatkowo sprzyja niski poziom warunków sanitarnych na miejscu, a także odmienna flora bakteryjna przewodu pokarmowego turystów. Na wakacjach często próbujemy bowiem produktów, do których nasz organizm nie jest przyzwyczajony.

Objawy Zemsty Faraona trwają od 3 do 7 dni. Po tym czasie zwykle ustępują. W tym czasie chory może jednak zarażać podróżujących towarzyszy, co zdecydowanie należy mieć na uwadze – zwłaszcza, jeśli planujemy wczasy z rodziną.

Biegunka podróżnych  - w jakich krajach możemy doświadczyć Zemsty Faraona?

Biegunka podróżnych - jakie kraje

Biegunka podróżnych - jakie kraje

Zemsta Faraona to popularna dolegliwość dotykająca od 30% do nawet 70% podróżnych. Choć, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej kojarzy się ona z wyjazdami do Egiptu lub innych krajów Afryki Północnej, uważać muszą również turyści podróżujący do Meksyku, Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki, Bliskiego Wschodu oraz krajów azjatyckich (według najnowszych danych - poza Japonią).

Klątwa Faraona  - objawy

Najczęściej spotykane objawy Zemsty Faraona to przede wszystkim wodnista biegunka i dość bolesne skurcze brzucha. Występowanie innych dolegliwości zależy od konkretnych przyczyny zakażenia (bakteryjne, wirusowe czy pasożytnicze). Pozostałe objawy, których możemy się spodziewać (jednak niekoniecznie muszą one wystąpić) to:

  • ból brzucha,
  • wymioty
  • mdłości,
  • gorączka,
  • brak apetytu,
  • wzdęcia.

Pierwszym objawem Zemsty Faraona są zwykle skurcze żołądka. W ciągu kilku kolejnych godzin możemy spodziewać się również bólu głowy czy narastającej gorączki, by następnie przerodzić się w biegunkę lub wymioty. Warto pamiętać, że w takim przypadku istnieje silne ryzyko odwodnienia, dlatego należy szczególnie uważać na ilość wypijanej w tym czasie wody.

Zemsta faraona – jak zapobiegać?

Pamiętaj, że Zemsta Faraona jest zakaźna. Zanim jednak zachorują nasi najbliżsi, warto wiedzieć, jak przestrzec się przed zakażeniem.

Pij napoje butelkowane lub przegotowaną wodę

Zemsta Faraona - jak zapobiegać?

Zemsta Faraona - jak zapobiegać?

Przegotowana lub butelkowana woda, kawa lub herbata oraz wino i piwo prosto z zamkniętej butelki zagwarantują spokój na wakacjach. Pamiętaj jednak, by unikać lodu (choć wysokie temperatury wcale tego nie ułatwiają). Zamrożona woda może bowiem pochodzić z zanieczyszczonej wody.

Zaopatrz się w probiotyki

Dobroczynne probiotyki wzmocnią nasz układ odpornościowy i dodatkowo pomogą w walce z infekcjami żołądkowymi. Można zakupić je w każdej aptece – również na miejscu. Najlepiej sprawdzi się:

  • Saccharomyces boulardii,
  • Saccharomyces cerevisiae,
  • połączenie Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum,
  • Lactobacillus rhamnosus (szczep GG).

 

Pamiętaj też o częstym myciu rąk na wakacjach, a także właściwym nawodnieniu! Życzymy udanych i – przede wszystkim – spokojnych wakacji!

27.05.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.