Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Błękitny raj Katalonii

Turkusowe morze, romantyczne zatoki, ostre i strome klify, gorący piasek i czysta woda. Taka jest właśnie Tossa de Mar...

Bajeczna Katalonia

Położone w jednym z najładniejszych zakątków Wybrzeża Costa Brava w Hiszpanii dawne rybackie miasteczko, które szczęśliwie zachowało swój oryginalny charakter. Nad miastem i plażą góruje skalisty półwysep otoczony murami obronnymi średniowiecznej twierdzy. Przez malarzy i poetów nazywany „błękitnym rajem”. Zachwyca swoją innością, przepiękną, średniowieczną zabudową, labiryntem brukowanych uliczek i bielonych domów. Tossa zatrzymała się o krok od stania się kolejną pułapką na turystów. Na szczęście jest przepięknym nadmorskim miasteczkiem, o wiele spokojniejszym od tętniących życiem kurortów.

Tossa de Mar - kraina wina, słońca i radości

Miasto i klimat w nim panujący jest niezapomniany i cudowny. W dzień zachwyca pięknymi plażami, ciepłym morzem i spokojem okolicznych domostw. Pod wieczór malownicze uliczki Tossy zaczynają tętnić życiem. Z licznych knajpek rozchodzą się smakowite zapachy i głośna muzyka w rytmach sardany - narodowego tańca Katalonii, ale też współczesnych brzmień.

Na każdym rogu wzdłuż każdej uliczki stoją stoliki nakryte barwnymi obrusami, a na nich migoczące latarenki. Restauracje zapraszają do siebie nie tylko cudownymi aromatami, Hiszpańscy restauratorzy mają miły zwyczaj wystawiania na zewnątrz pełnych jadłospisów, co pobudza nasze kupki smakowe i przy okazji pozwala uniknąć nieprzyjemnych zaskoczeń. Nie sposób wobec tego nie spróbować lokalnych specjałów i nie zjeść prawdziwej hiszpańskiej paelli, czy słynnych mejillones - niewielkich małż, które zachwycą nawet najbardziej wysublimowane podniebienia. Do tego polecamy świeże pieczywo i czerwone wytrwane wino z regionu Rioja. Wieczór na pewno będzie równie niezapomniany, jak cały nasz urlop...

Warto wiedzieć o Tossa de Mar

 • Miasto zostało założone przez Rzymian - do naszych czasów zachowały się fragmenty rzymskich willi.
 • Nazwę "Costa Brava" (Dzikie Wybrzeże) wymyślił poeta Ferran Agullo podziwiając panoramę wybrzeża ze wzgórza Ermita de Sant Elm nieopodal Sant Feliu de Guixols. Znajduje się tam wykuty w skale napis przypominający genezę tej nazwy. Widok jest naprawdę przepiękny: strome klify, opadające niemal pionowo wprost do morza ciągną się na odcinku wielu kilometrów.
 • Muzeum Miejskie posiada m.in. dzieło Marka Chagalla pn. „Skrzypek”
 • W roku 1989 Tossa de Mar, jako pierwsze miasto na świecie zakazało korridy
 • Tossa to również miejsce kongresów ekologicznych Unii Europejskiej
 • Najsłynniejszym pomnikiem jest rzeźba Avy Gardner (słynnej aktorki), która rozsławiła miasteczko w filmie „Pandora i Latający Holender” z 1950 r. Legenda głosi, że kto dotknie rzeźbę w odpowiednim miejscu, spełni się jego życzenie. Podpowiemy, że punkt ten jest bardzo nietypowy, ale dla Panów propozycja może być kusząca :-)

Tossa de Mar - co warto zwiedzić?

 • Villa Els Ametllers, ruiny rzymskiej willi wiejskiej z I-V wieku.
 • Stary Szpital św. Michała (San Miguel), założony w roku 1773. Obecnie w budynku mieści się Miejskie Centrum Kultury.
 • Kościół parafialny pw. św. Wincentego z Saragossy z lat 1755-1775. Zrekonstruowany po bardzo poważnych zniszczeniach z czasów wojny domowej w 1936 roku.
 • Kaplicę Capella de la Mare de Déu del Socors, z końca XVI wieku. Zrekonstruowana po zniszczeniach z 1936 roku.
 • Vila Vella, czyli Stare Miasto wraz z otaczającymi ją ruinami fortyfikacji z XII-XIV wieku. Tossa de Mar jest jedynym miastem na Costa Brava, które zachowało średniowieczne mury obronne. W roku 1931 uznane za pomnik narodowy.
 • Muzeum Miejskie (Museu de la Vila Vella), mieści się w późnogotyckim domu gubernatora, który władał Tossą w imieniu opata klasztoru Santa Maria de Ripoll. Muzeum zostało udostępnione publiczności w 1935 roku. Prezentuje w głównej mierze dzieła artystów, którzy przybywali do Tossy w latach 30-tych XX wieku.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.