Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Atrakcje na wyspie Krk - co warto zwiedzić

Chorwacka wyspa Krk to doskonały wybór na rodzinne wakacje, romantyczny wypad we dwoje czy aktywny wypoczynek. Na Krk znajdziesz bowiem wszystko - piękne plaże, doskonałe zakwaterowanie, zapierające dech w piersiach widoki i wiele ciekawych atrakcji, które sprawią, że na miejscu nie ma czasu na nudę. Zobacz najlepsze atrakcje na wyspie Krk!

Vrbnik - atrakcje Krk

Vrbnik - atrakcje Krk

Nazywana przez wiele stuleci "Złotą Wyspą", wyspa Krk leży pośrodku przepięknej zatoki Kvarner, regionu obdarzonego najwyższym naturalnym pięknem i bogactwem atrakcji kulturalnych. W rzeczywistości wyspa jest czasami nazywana kolebką chorwackiej kultury. Krk z pewnością jest jedną z najbardziej ruchliwych wysp na chorwackim Adriatyku. Prawie 20 000 mieszkańców nazywa to miejsce domem, a historycznie miejsce to podlegało rządom rzymskim, awarskim, frankońskim, weneckim, habsburskim czy włoskim, dzięki czemu na miejscu znajdziemy wiele wspaniałych zabytków. Główne miasto Krk również odzwierciedla wiele z tej historycznej mozaiki. Wybierz się z nami w podróż na wakacje w Chorwacji, a dokładniej po wyspie Krk i zobacz, czego możesz się tam spodziewać. Zaczynamy!

Spacer po Vrbnik

Możemy podać naprawdę wiele powodów, aby odwiedzić Vrbnik, średniowieczne miasto położone na szczycie wapiennej skały, dramatycznie otoczonej przez Adriatyk poniżej. Ci, którzy kochają niejasną europejską historię, mogą spędzić chwilę wśród głagolickich rękopisów przechowywanych w kościele parafialnym. Inni mogą wybrać się na idylliczną plażę Kozica... Jednak główną atrakcją miasta będzie wytwarzane tam „złote wino”. Znane jako Žlahtina, to białe wytrawne wino produkowane jest wyłącznie w tej wiosce i jej okolicach. Wszystkie lokalne restauracje będą miały ten wyjątkowy trunek w swoim menu, więc znajdziemy go bez najmniejszego problemu. Prawdziwy lokalny rarytas!

Niedaleko najwęższej uliczki na świecie, na starym rynku, w dawnym Pałacu Rektorskim (Knežev dvor), znajduje się Biblioteka Rodziny Vitezić wraz ze zrekonstruowaną drewnianą renesansową prasą drukarską, w której można znaleźć informacje o piśmie głagolickim i pierwszym chorwackim drukarzu Blažu Baromiću, który pochodził właśnie z Vrbnika.

Eksploracja jaskini Biserujka

Biserujka - atrakcje Krk

Biserujka - atrakcje Krk

Jaskinia Biserujka, znajdująca się w pobliżu miejscowości Rudine, z pewnością stanowi wyjątkowo przyjemną atrakcję dla wszystkich turystów spragnionych prawdziwych przygód. Bajecznie ukształtowane stalaktyty i stalagmity wypełniają Wielką Salę, 13 metrów poniżej punktu wejścia. Czasami odbywają się tam nawet koncerty. Ponieważ większość wizyt jest dość krótka, stworzono 30-minutowy szlak edukacyjny, łączący Biserujkę z pobliską zatoką Slivanjska, podziwiając po drodze smagane wiatrem morze.

Stalaktytowa jaskinia Biserujka, znana również jako jaskinia Vitezić, jest jedną z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych wyspy Krk, a ponadto fantastyczną propozycją na wycieczkę w deszczową pogodę. Podczas wycieczki z przewodnikiem można zwiedzić niewielką, ale nie mniej wartą zobaczenia jaskinię o długości 110 metrów i szerokości zaledwie 12 metrów z licznymi zapierającymi dech w piersiach stalaktytami. Temperatura przez cały rok wynosi tylko około 15 stopni, dzięki czemu jest to mile widziana odmiana w gorące letnie dni.

Wycieczki z przewodnikiem po jaskini stalaktytowej odbywają się codziennie co 20 minut.

Stare miasto Baška

Baška, podobnie jak wszystkie inne małe miasteczka na wyspie Krk, mogą poszczycić się długą i barwną historią. Znajdziemy tam labirynt wąskich uliczek i zwartych rzędów domów, które tworzą typowo śródziemnomorski klimat. Na miejscu koniecznie odwiedź kościół parafialny św. Trójcy (Župna crkva sv. Trojstva), kościół św. Jana Chrzciciela (crkva sv. Ivana Krstitelja) i mały kościół pielgrzymkowy Matki Boskiej Gorickiej (Majka Božja Gorička) na pobliskim wzgórzu.

Ponadto w samym centrum miasta znajduje się lokalne muzeum i akwarium, które z pewnością zachwycą najmłodszych podróżników.

Opalanie na plaży Baška

Baška na południowym wybrzeżu wyspy Krk może pochwalić się największą liczbą najpiękniejszych plaż. Wokół niej powstał także kurort, dzięki czemu miejsce to idealnie sprawdzi się także na rodzinny wypad. Główna plaża, Veli Plaža, która znajduje się w samym mieście, wyłożona jest leżakami i parasolami, a obok niej znajduje się park wodny ze zjeżdżalniami i trampolinami. Rozciąga się na prawie dwa kilometry, a w okolicy można wypożyczyć wszelkiego rodzaju deski surfingowe i rowery wodne. Po drugiej stronie zatoki Baška leży plaża Bunćuluka, a obok niej znajduje się odcinek dla nudystów. Jeśli potrzebujesz nieco więcej prywatności, warto wybrać się na bardziej kameralną plażę Vela Luka, położoną w następnej zatoce. Można tam łatwo dotrzeć taksówką z Baški.

Wyprawa do Vela Luka

Wizyta w zatoce Vela Luka jest zdecydowanie jedną z najbardziej imponujących rzeczy do zrobienia na wyspie Krk. Ta malownicza naturalna plaża znajduje się w niezwykle fascynującym krajobrazie, tak malowniczym i wyjątkowym, że wygląda on jak z magazynu podróżniczego. Na miejsce można dotrzeć taksówką lub niezapomnianą wędrówką przez krasowe góry. Wiele osób spędza tam dzień kąpieli lub delektuje się kulinarnymi przysmakami małej lokalnej restauracji. Najpiękniejszy widok można podziwiać z punktu widokowego Rebica, z którego widać dwie zatoki, Vela Luka i Mala Luka.

Wędrówka do zatoki Vela Luka zajmuje około 1,5 godziny od miejscowości Baska. W tym celu można wybrać jedną z dwóch tras. Piękny jest szlak turystyczny nr 9 przez góry lub szlak nr 8 wzdłuż wybrzeża i dalej przez wąwóz Vrzenica.

Poszukiwanie wraków statków

Wraki statków - atrakcje Krk

Wraki statków - atrakcje Krk

Oprócz zwykłego opalania się, na wyspie Krk można również nurkować. Krystalicznie czyste wody wokół Krk usiane są wrakami różnych jednostek, które osiadły na mieliźnie na przestrzeni wieków. Na wyspie znajdziemy wiele lokalnych centrów i klubów organizujących specjalne wyprawy nurkowe i eksplorację zatopionych statków (w tym jednego jeszcze z czasów napoleońskich!). Najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym wrakiem dla mniej doświadczonych jest Peltastis, który utknął na zawsze w pozycji pionowej po tym, jak został zdmuchnięty z kursu przez wiatr Bura w 1968 roku. Można nawet zajrzeć do kabiny kapitana tego greckiego frachtowca. Pozostałości napoleońskie obejmują 14 armat i część drewnianego brygu.

Wędrówka po mieście Krk

Miasto Krk - atrakcje

Miasto Krk - atrakcje

Jeśli chodzi o lokalną historię, kulturę i architekturę, miasto Krk nie ma sobie równych. Historia miasta będącego imiennikiem wyspy Krk sięga aż starożytnej Grecji i Rzymu. Głównymi atrakcjami miasta Krka z pewnością będzie katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krk oraz zamek rodziny Frankopan, w którym współcześnie latem odbywa się wiele koncertów.

W samym Krk znajduje się również wiele doskonałych plaż, co sprawia, że pobyt w mieście może obfitować zarówno w zwiedzanie, jak i leniwy odpoczynek wśród szumu fal.

Wizyta u mnichów franciszkańskich

Klasztor na wyspie Košljun - atrakcje Krk

Klasztor na wyspie Košljun - atrakcje Krk

Serdecznie polecamy także wizytę w klasztorze franciszkanów na małej wyspie Košljun. Klasztor ten pochodzi z XVI wieku i został zbudowany na pozostałościach XII-wiecznego opactwa benedyktynów. Rejs łodzią z wyspy Krk nie trwa dłużej niż 15 minut, a wycieczka ta sprawia wrażenie prawdziwej podróży w czasie. Łódź odpływa z portu w Punat.

W klasztorze znajduje się kilka skarbów, takich jak obraz "Sąd Ostateczny" z lat pięćdziesiątych XVI wieku, dość rzadka kopia "Atlasu" Ptolemeusza oraz wspaniała kolekcja artefaktów głagolickich (starożytny językiem słowiańskim, który obecnie wymarł).

Lecznicza kąpiel błotna w morzu

Lecznicza kąpiel błotna w morzu - Krk

Lecznicza kąpiel błotna w morzu - Krk

W niektórych miejscach w Chorwacji, takich jak Vis i wyspa Krk, znajdziemy słynne lecznicze błoto. Kąpiel błotna na wyspie Krk może być nawet uważana za jedną z najlepszych aktywności na wyspie. Plaża Meline po zachodniej stronie zatoki Klimno to jedno z miejsc, w którym można spróbować tej nietuzinkowej formy relaksu.

Plaża ta ma niezwykle płytką wodę - można przejść nawet setki metrów, a i tak nie zanurzymy się wyżej niż do kolan! Ponieważ jest tak płytko, woda jest również nieco cieplejsza niż w innych miejscach na wyspie. Nic dziwnego, że jest to bardzo popularne miejsce wśród rodzin z małymi dziećmi. Nie ma żadnych wytycznych dotyczących sposobu korzystania z leczniczego błota. Zazwyczaj ludzie po prostu pocierają nim całe ciało i… pozwalają substancji działać.

Przeprawa na wyspę klasztorną Otocic Kosljun

Wyspa Otocic Kosljun to przepiękna wyspa klasztorna w pobliżu malowniczego wakacyjnego raju Punat, a jej odwiedzenie jest zdecydowanie obowiązkowym punktem na wyspie Krk. Ten imponujący punkt orientacyjny znajduje się pośrodku zatoki Punat, zaledwie kilkaset metrów od wybrzeża kurortu. Kilka razy dziennie z portu oferowane są wycieczki taksówką na małą wyspę. Na miejscu zdecydowanie warto zobaczyć historycznie ważny klasztor św. Marii z krużgankiem, franciszkański kościół Zwiastowania i Muzeum Etnograficzne, w którym eksponowane są historyczne dzieła mieszkańców wyspy.

Wyspa Krk i jej atrakcje sprawią, że Twoje wakacje będą prawdziwie niezapomniane. Nie wierzysz? Wyrusz na wyspę i przekonaj się na własnej skórze! Przepiękne widoki, słoneczne plaże, jaskinie, przepyszne jedzenie i lokalne wino, którego nie spróbujemy w żadnym innym miejscu na świecie. Brzmi jak marzenie, prawda? Sprawdź oferty wyjazdów i zarezerwuj wakacje na Krk już teraz!

Podsumowanie

  • Vrbnik i złote wino: Vrbnik to średniowieczne miasto z glagolickimi rękopisami i plażą Kozica. Słynne z produkcji „złotego wina” Žlahtina, dostępnego we wszystkich lokalnych restauracjach.
  • Jaskinia Biserujka: Atrakcja dla przygodowych turystów, z stalaktytami i stalagmitami oraz koncertami. Oferuje 30-minutowy szlak edukacyjny i jest doskonałym miejscem na wycieczkę w deszczową pogodę.
  • Plaża Baška: Baška ma najpiękniejsze plaże na wyspie z kurortem, idealnym na rodzinne wypady. Główna plaża, Veli Plaža, oferuje leżaki, parasole i atrakcje wodne.
  • Vela Luka i jej piękno: Vela Luka to malownicza plaża w niezwykłym krajobrazie, dostępna taksówką lub pieszą wędrówką przez góry. Oferuje widoki jak z magazynu podróżniczego.
  • Nurkowanie i poszukiwanie wraków: Wyspa Krk oferuje nurkowanie z możliwością eksploracji zatopionych wraków statków, w tym greckiego frachtowca Peltastis.
  • Miejsca historyczne w mieście Krk: Miasto Krk oferuje wgląd w lokalną historię, kulturę i architekturę, z atrakcjami takimi jak katedra i zamek Frankopan.
  • Klasztor franciszkanów na wyspie Košljun: Możliwość odwiedzenia klasztoru z XVI wieku z kolekcją glagolickich artefaktów i obrazem "Sąd Ostateczny".
  • Lecznicza kąpiel błotna: Plaża Meline oferuje lecznicze błoto i płytką wodę, idealną dla rodzin z dziećmi.
  • Wycieczka na wyspę klasztorną Otocic Kosljun: Warto odwiedzić klasztor św. Marii, franciszkański kościół i Muzeum Etnograficzne.

29.01.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.