Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Madera - co zwiedzić i zobaczyć

Madera to urokliwa, portugalska wyspa na Atlantyku, która zachwyca swoim łagodnym i przyjemnym klimatem. Dlatego też często bywa nazywana wyspą wiecznej wiosny lub też wyspą kwiatów. Oprócz zapierającej dech w piersiach natury można tutaj podziwiać piękne zabytki i odkrywać naprawdę magiczne miejsca. To idealny zakątek dla miłośników długich wędrówek, czy też osób, które kochają dziką przyrodę, stare drzewa i nadmorski pejzaż. Można tu zarówno odwiedzać bujne lasy jak i zobaczyć skaliste wybrzeże, a także o wiele, wiele więcej.

Co warto zwiedzić i zobaczyć na Maderze?

Stolicą Madery jest kolorowy Funchal, największe miasto tej wyspy i jednocześnie okazja do tego, by poznać tutejszych mieszkańców oraz zanurzyć się w ich codziennym życiu. Metropolia ta bywa nazywana “małą Lizboną”, bo podobnie jak stolica Portugalii jest niezwykle urokliwe.

Funchal

Funchal

Będąc tu warto pospacerować po brukowanych ulicach, zobaczyć piękne Stare Miasto - Zona Velha, a także zajrzeć do którejś z wielu ciekawych restauracji. Funchal to także cudowny Ogród Botaniczny oraz popularne centrum produktów regionalnych, czyli Rynek Rolników. Ponadto można tutaj podziwiać wielkie wzgórze Monte, na które wjeżdża się kolejką, a zjeżdża czymś, co niewątpliwie ucieszy najmłodszych - sankami!

Wakacje na Maderze to przede wszystkim malownicze krajobrazy oraz górskie szczyty, takie jak chociażby Pico do Arieiro, który ma 1818 metrów n.p.m. Tutaj zaczyna się pełen widoków i niespodzianek szlak górski, dzięki któremu można dostać się do najwyższego szczytu na całej wyspie, czyli Pico Ruivo, albo też do punktu widokowego, który jest nieco bliżej - Ninho da Manta. Obie wersje wydarzeń przyniosą mnóstwo zachwytów i radości, z tym że pierwsza wymaga nieco kondycji i samozaparcia - szlak bowiem ma długość ponad 10 kilometrów, jeśli chce się wejść na szczyt i wrócić. Punkt widokowy natomiast kusi krajobrazem zapierających dech w piersiach i wymaga półgodzinnej wędrówki z Pico do Arieiro. 

Pico do Arieiro

Pico do Arieiro

Miłośnikom luksusu płynącego z cudów przyrody na pewno spodoba się możliwość kąpieli w naturalnych basenach. Czekają one w miejscowości Porto Moniz, która ulokowana jest na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy. Baseny te napełnia woda, która spływa z Atlantyku, a znajdują się one w kraterach wulkanicznych. To tak ciekawe zjawisko, że przyciąga tutaj naprawdę wiele odwiedzających, zwłaszcza, że zakątek ten otrzymał wyjątkowe wyróżnienie Błękitnej Flagi. 

Interesującym miejscem na wyspie jest także Dolina Zakonnic, do której prowadzi naprawdę urokliwa droga, która jednocześnie sama w sobie może zapewnić ogrom wrażeń, Dodatkowo dostanie się tutaj nie jest takie proste. Z tego miejsca można spodziewać się samych wspaniałych widoków, zwłaszcza będąc na przełęczy Eira do Serrado. Nazwa doliny pochodzi od wydarzenia, które najprawdopodobniej miało miejsce w XVI wieku, kiedy to w wiosce znajdującej się w głębi doliny, w czasie ataku piratów, znalazły schronienie siostry zakonne.

Pięknym i nieco nietypowym zakątkiem na wyspie, które także koniecznie trzeba zobaczyć, jest niewątpliwie przylądek Sao Lourenco. I chociaż można tutaj zauważyć jedynie trawę, bo brakuje jakichkolwiek drzew, to jednocześnie właśnie w tej części wyspy na odwiedzających czeka jedna z najbardziej malowniczych tras trekkingowych. Przylądek Sao Lourenco znajduje się na wysuniętej najdalej na wschód części wyspy. Najlepszym momentem w ciągu dnia, by tutaj przybyć jest wschód lub zachód słońca. Wtedy bowiem można naprawdę zachwycić się tym zakątkiem - w chwili gdy dzień się dopiero zaczyna albo właśnie się kończy.

Cabo Girao

Cabo Girao

Maderę można podziwiać także ze szczytu Cabo Girão. To niesamowite miejsce - wspaniały klif o wysokości 589 metrów n.p.m. Jest on uznany za najbardziej urokliwy klif w całej Europie! Co ciekawe można tutaj wejść na szklaną platformę, z której rozpościerają się zapierające dech w piersiach krajobrazy. Pod stopami widać ocean Atlantycki, jego niezwykły taniec. Wystarczy także rozejrzeć się wokół, by móc podziwiać widoki rozpościerające się na całą wyspę. 

Będąc na Maderze warto zobaczyć również kolorowe miasteczko, czyli Câmara de Lobos, urzekające pełnymi braw i piękna łódkami w porcie, wąskimi uliczkami, czy też knajpkami z lokalnymi przysmakami. To obok tego miasteczka właśnie można odnaleźć szczyt Cabo Girão. 
Na wyspie dodatkowo znajduje się wiele pieszych szlaków wędrownych, dobrze jest przespacerować się zwłaszcza po kanałach Madery. Jedną z najpiękniejszych tras jest niewątpliwie Levada do Fontes, która urzeka przede wszystkim wiecznie zielonymi lasami wawrzynowymi wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Levada das 25 Fontes

Levada das 25 Fontes

Dobrym pomysłem może okazać się też powitanie Nowego Roku na wyspie, bowiem odbywa się tu wtedy niezapomniany i najprawdopodobniej najpiękniejszy na całej ziemi, pokaz fajerwerków. Dzięki temu pokazowi właśnie Madera znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa. Gdzie dokładnie warto być w tym czasie? Najlepiej zdecydować się na stolicę, bo to właśnie Funchal urzeka najbardziej jeśli chodzi o pokazy na niebie.

Kiedy warto wybrać się na Maderę i jakich temperatur spodziewać się na wyspie?

Madera znajduje się w strefie wpływów klimatu śródziemnomorskiego przybrzeżnego. Oznacza to, że latem temperatura sięga tutaj średnio do 26 stopni Celsjusza, a w pozostałym okresie do 22 stopni. Woda zaś oscyluje między 18, a 23 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o opady deszczu to można się ich spodziewać w styczniu i lutym, a także od października do grudnia. Latem jest ich najmniej. 

Madera nazywana krainą wiecznej wiosny praktycznie nie ma takiej pory roku jak zima. W tym okresie bowiem temperatury spadają zaledwie o 4 stopnie w porównania do miesięcy wakacyjnych. Jedyną różnicą są więc nieco krótsze dni. Latem na wyspę napływają gorące masy powietrza z Afryki, co powoduje, że temperatury mogą czasem sięgać do 33 stopni Celsjusza. 

Wybrzeże Madery

Wybrzeże Madery

Na Maderę można się wybrać o każdej porze roku, najprzyjemniej jest tutaj jednak wiosną. W kwietniu i maju wiele niesamowitych roślin kwitnie sprawiając, że wyspa zaczyna przypominać jeden wielki magiczny ogród. Latem niewątpliwie dobrze jest tutaj przybyć, by wylegiwać się na plaży i korzystać z gorąca, a zimą można bardziej skupić się na wycieczkach pieszych, czy zwiedzaniu. 

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.