Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami

+48 22 104 41 16

Polska - narty 2024

Polska to piękny kraj, pełen zabytkowych miejscowości i wspaniałych widoków. Najbardziej popularne wśród polskich turystów jest wybrzeże, jednak zimą to południowe rejony, pokryte górami, przyciągają amatorów sportów zimowych z całego kraju.

Gdzie na narty w Polsce?

W południowo-zachodniej części kraju mieszczą się Sudety, których główną część stanowią Karkonosze. W obrębie tego pasma górskiego mieszczą się popularne kurorty, m.in. Świeradów-Zdrój, Szklarska Poręba czy Karpacz.

Na wschód od Sudetów rozciągają się północne formacje Karpat, które dzielą się na Tatry, Beskidy i Pieniny. To właśnie tam znajduje się najpopularniejsza, górska miejscowość w Polsce, Zakopane. W obrębie Karpat na uwagę zasługują również miejscowość uzdrowiskowa, Krynica-Zdrój czy Białka Tatrzańska.

Najbardziej wysuniętym na wschód łańcuchem w Polsce są Góry Świętokrzyskie, najchętniej odwiedzanymi, tamtejszymi ośrodkami są Niestachów, Kielce oraz Sabat Krajno. Najwięcej turystów odwiedza polskie góry zimą, głównie są to narciarze czy amatorzy snowboardu. Jednak tak naprawdę przez cały rok dostępne są tam hotele oraz liczne atrakcje turystyczne, nie tylko na wyjazdy narciarskie.

Stoki narciarskie w Polsce

W ciągu ostatniej dekady na rodzimych stokach zaszła prawdziwa rewolucja, wiele miejsc zmodernizowano, zastępując staroświeckie wyciągi orczykowe kolejkami liniowymi i gondolami. Dzięki temu narciarze, którzy do niedawna jeszcze preferowali sąsiednie, czeskie ośrodki, coraz chętniej na wyjazdy zimowe wybierają rodzime stoki.

W województwie dolnośląskim największą popularnością cieszy się Zieleniec, dzielnica Duszników Zdrój, położony w Górach Orlickich. W ośrodku sportowcy mogą korzystać z kilkunastu wyciągów, dostępne są stoki o zróżnicowanym stopniu trudności, dwie trasy otwarte są także nocą. Ważnym ośrodkiem zimowym Sudetów jest również Szklarska Poręba. Najwyższym szczytem w okolicy jest Szrenica, biegnie stamtąd trasa narciarska długości 3100 metrów. Warto wybrać się także do Świeradowa Zdrój, gdzie oprócz wygodnych stoków i pięknych widoków, można również skorzystać z pijalni wód.

Mieszkańcy centralnej Polski najchętniej wybierają się na narty do Zakopanego. To właśnie tam znajduje się najdłuższa w Polsce trasa narciarska, ciągnąca się od Kasprowego Wierchu przez 5400 metrów. Najpopularniejszym ośrodkiem na Śląsku jest Wisła, rodzinne miasto Adama Małysza. W okolicy mieści się aż 12 wyciągów narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności oraz tanie noclegi.

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce

Wśród najdłuższych tras narciarskich trzeba wymienić:

  • Trasę Kasprowy Wierzch do Kuźnic, przez Kocioł Goryczkowy, która liczy 5400 m długości. To najdłuższa w Polsce w Tatrach Wysokich. Średnie nachylenie trasy wynosi 17 stopni, a różnica wysokości – 927 m.
  • Trasę Lolobrygida – na Szrenicy, liczy 4400 m i zalicza się do 3 najdłuższych zjazdów w polskich górach.
  • Trasę Pilsko-Baba – długości 4400 m, której początek to szczyt Pilska na wysokości 1456 m, a meta znajduje się przy dolnej stacji dwuosobowej kolejki krzesełkowej Baba, na wysokości 699 m n.p.m. Średnie nachylenie wynosi 17 stopni, a różnica wysokości 757 m.
  • Trasę Skrzyczne – Szczyrk w Beskidzie Śląskim, to trasa licząca 3300 m, o statusie FIS, z różnicą wysokości 704 m i średnim nachyleniem 21 proc.
  • Trasę Szrenica-Szklarska Poręba – w obrębie Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie, mająca 3100 m, o różnicy wysokości 587 m i średnim nachyleniu 19 proc.

Długie łagodne stoki narciarskie w Polsce

Początkujący narciarze cenią sobie spokojne stoki o niedużym nachyleniu, ale długie. Ich wymagania spełni m.in. trasa Jaworzynka – Szczawnik o długości 2600 m i nachyleniu średnio 14 proc. Różnica wysokości to zaledwie 373 m. To najdłuższa trasa narciarska w Polsce na wschód od Tatr. Jest sztucznie naśnieżana i oświetlona. To zdecydowanie łagodny stok narciarski, łatwy do pokonania. Na szczyt góry można wjechać nowoczesną 4-osobową kanapą Szczawnik I oraz orczykiem Szczawnik II.

Podobne nachylenie (13 proc.) ma trasa narciarska Chełm – Myślenice, licząca 2400 m długości. Różnica poziomów wynosi 313 m. Znajduje się ona w niewielkim ośrodku narciarskim, położonym w odległości zaledwie 30 km na południe od Krakowa. Jest dość łatwa, a na start trasy turyści docierają 4-osobową kanapą.

Najbardziej strome stoki w Polsce

W Polsce amatorzy narciarstwa, którzy mają już pewne doświadczenie w zjazdach, mogą wybierać spośród najbardziej stromych stoków w kraju, gdzie wyznaczone są średnio trudne i trudne trasy. Najbardziej stromym stokiem w Polsce jest trasa wytyczona w Kotle Gąsienicowym, na północno-zachodnich stokach Kasprowego Wierchu – Goryczkowa w Zakopanem. Najbardziej stromy jest właściwie górny odcinek trasy, na który wjeżdża się dwuosobowym wyciągiem krzesełkowym. Ma długość 2000 m, różnice wysokości 602 m i średnie nachylenie rzędu 36 proc. Maksymalne nachylenie sięga aż 60 proc.

Dużym nachyleniem charakteryzuje się na Kasprowym Wierchu również stok Gąsienicowa. Trasa wytyczona jest na północno-wschodnim zboczu w Kotle Gąsienicowym i liczy 1200 m długości. Różnica wysokości wynosi 352 m a średnie nachylenie – 36 proc.

Na trzecim miejscu wśród najbardziej stromych tras narciarskich jest trasa na zakopiańskiej Harendzie. Liczy tylko 550 m, a różnica wysokości to 188 m, ale średnie jej nachylenie wynosi 34 proc. Sięga ono 48 proc.

Warunki narciarskie Polska

Sezon zimowy w większości ośrodków górskich w Polsce trwa od początku grudnia do końca marca. Nawet w obliczu niesprzyjającej pogody można liczyć na odpowiednie warunki, w wielu kurortach zainstalowano system sztucznego naśnieżania. Większość wyciągów w Zieleńcu, Wiśle czy Zakopanem ma taką funkcję.

Polacy coraz chętniej spędzają Święta Bożego Narodzenia oraz sylwestra aktywnie, wybierając się na narty lub snowboard do któregoś z kurortów zimowych południa. Możliwe jest skorzystanie z dłuższych turnusów, ciągnących się od świąt do nowego roku, lub kilkudniowych. Jest to idealna alternatywa dla Wigilii w mieście, pensjonaty w cenie pobytu oferują świąteczną kolację składającą się z tradycyjnych potraw. Na Sylwestra natomiast organizowane są poczęstunki w towarzystwie szampana, a po wybiciu północy biesiadnicy mogą wziąć udział w noworocznym kuligu.

Najhuczniej witają Nowy Rok mieszkańcy Zakopanego. Na Krupówkach każdego roku organizowane są koncerty z udziałem gwiazd polskiej i zagranicznej muzyki, o północy zaś odpalane są sztuczne ognie. Narciarze lubiący bardziej kameralną zabawę mogą wynająć sobie z grupą znajomych osobny domek, jednak należy pamiętać, aby rezerwacji dokonać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jest to też idealne miejsce na tanie ferie zimowe dla najmłodszych.

Gdzie na snowboard w Polsce?

Jazda na desce snowboardowej wymaga nieco innego przygotowania i umiejętności w porównaniu do nart, ale daje dużo satysfakcji. Dobre warunki do uprawiania snowboardu w Polsce są zapewnione w Ośrodku narciarskim Czarna Góra. Trasy są tu szerokie, a miłośnicy jazdy na desce mogą skorzystać ze Snowparku. Poza tym na snowboard można pojechać do ośrodków COS Skrzyczne i Biały Krzyż w Szczyrku czy też do stacji narciarskiej Gubałówka w Zakopanem.

Wyjazdy rodzinne na narty w Polsce

Wybierając się na narty wraz z dziećmi, należy wziąć pod uwagę ich możliwości i umiejętności. Zwykle najmłodsi dopiero rozpoczynają przygodę ze sportami zimowymi pod okiem doświadczonych narciarzy – własnych rodziców albo korzystają z pomocy instruktorów w szkółkach. Należy wyposażyć je w odpowiednie elementy ekwipunku, który jest niezbędny – nie chodzi tu o sam sprzęt, ale o kask, gogle czy właściwą odzież termiczną, która nie będzie krępować ruchów. Dobrym pomysłem będzie wybór takiego ośrodka narciarskiego, gdzie stoki są łagodne, są ośle łączki, a po dniu na stoku można zrelaksować się np. na termach czy na basenach.

Gdzie na narty z dziećmi w Polsce?

Na narty z pociechami można wybrać się na wiele stoków, zwłaszcza tych oznaczonych kolorem niebieskim – jako trasy o niskim poziomie trudności. Między innymi są to:

  • Kotelnica Białczańska – jeden z największych kompleksów narciarskich na Podhalu, który wraz z Banią Ski&Fun i Kaniówką tworzy stację narciarską na zboczach Kotelnicy i Jankułakowskiego Wierchu. Jest tu aż 14 km tras zjazdowych o różnym poziomie trudności, 9 wyciągów krzesełkowych, 8 orczykowych i 3 taśmowe. Można skorzystać ze szkółki narciarskiej i wypożyczalni sprzętu narciarskiego czy snowboardowego. Po szaleństwach na stoku warto z kolei zrelaksować się w Termach Bania.
  • Ryterski Raj, Rytro – w Beskidzie Śląskim funkcjonuje ośrodek na łagodnych zboczach Jastrzębiej Góry. Są tu 3 łatwe trasy niebieskie, w tym „Rogasiowa łączka”, gdzie znajduje się wyciąg taśmowy idealny dla dzieci. Są szkółki narciarskie i treningowa ośla łączka.
  • Kompleks Zagroń – w Istebnej z dziećmi można korzystać z nowoczesnej infrastruktury narciarskiej, a kompleks dysponuje wyciągami orczykowymi i taśmowymi, przeznaczonymi dla najmłodszych. Są tu trzy oświetlone trasy czy też szkółka narciarska, a nawet kącik malucha z zabawkami i grami.

 Popularne regiony narciarskie w Polsce